poniedziałek, 28 kwietnia 2025

Zapowiedzi książkowe na kwiecień

Cześć! Kwiecień się co prawda już kończy, a ja dopiero wpadam z nowościami, ale lepiej późno niż wcale, prawda?

1. Ostatni smok wschodu

Katrina Kwan / Papierowe Serca / 9 kwietnia 2025 r.

Co wybierzesz – walkę o miłość czy ucieczkę przed przeznaczeniem?

Dwudziestopięcioletni Sai wiedzie spokojne życie, prowadzi rodzinną herbaciarnię i próbuje ignorować rosnący stos zaległych rachunków, a jednocześnie opiekuje się schorowaną matką. Ma też nietypowy dar: widzi czerwone nici łączące przeznaczone sobie dusze, co czyni go doskonałym swatem. Jego własna nić jest jednak szara i postrzępiona…

Zwyczajny świat Saia wywraca się do góry nogami za sprawą dwóch błyszczących smoczych łusek. Gdy lekarz jego matki sprzedaje mu je jako cudowne lekarstwo, Sai podejrzewa oszustwo. Kiedy okazuje się, że lek faktycznie działa, a bezlitosny cesarz się o tym dowiaduje, Sai zostaje wciągnięty w poszukiwania smoka uważanego za dawno wymarłego. Wyprawa ta prowadzi go na krawędź rodzącej się wojny oraz w głąb obcych krain, gdzie zmierzy się ze śmiertelnymi wyzwaniami i przeżyje niespodziewaną przygodę.

Po raz pierwszy też jego własna nić przeznaczenia zaczyna się poruszać, co daje mu szansę rozwikłania tajemnicy dotyczącej osoby na drugim jej końcu. Osoby, która jest mu pisana…

2. Waleczne serca. Kobiety Dzikiego Zachodu

Katie Hickman / Znak / 9 kwietnia

Wyruszyły w poszukiwaniu lepszego świata – ale same musiały go sobie stworzyć

W XIX wieku serce Ameryki biło na Zachodzie. Kusił wizją nowego życia, mamił obietnicą złota, tylko czekającego, by po nie sięgnąć. Miliony ludzi ruszyło za horyzont, tysiące kilometrów w nieznane.

Żony i matki miesiącami podróżowały przez pustkowia w poszukiwaniu nowego domu. Niektóre oszalały w drodze. Inne liczyły groby rozsiane po preriach. Niewolnice wbrew swojej woli musiały podążyć za swoimi „właścicielami”. Rdzenne Amerykanki zakopywały żywcem swoje córki, by schować je przed białymi braćmi. Wywiezione siłą z Chin kobiety i dziewczynki z rozpaczy skakały ze statków w mroczną toń, a te, które przetrwały podróż, były sprzedawane w dokach San Francisco.

Zachód nie był łaskawy dla swoich córek. Ale one się nie poddały i zbudowały nową Amerykę.

Przez góry i równiny, ku zachodzącemu słońcu – śladami odważnych kobiet, które oswoiły Dziki Zachód

3. Nadzieja. Autobiografia

Papież Franciszek / Świat Książki / 14 kwietnia

Początkowo papież Franciszek chciał, aby ta wyjątkowa książka została opublikowana dopiero po jego śmierci, ale potrzeby naszych czasów i Jubileuszowy Rok Nadziei 2025 skłoniły go do udostępnienia swych wspomnień i refleksji już teraz.

Nadzieja jest pierwszą autobiografią w historii opublikowaną przez papieża. Pisana przez sześć lat, opisuje włoskie korzenie Franciszka i migrację jego rodziny z Europy do Ameryki Łacińskiej, przez jego dzieciństwo, młodzieńcze pasje i troski, powołanie, dorosłe życie i całą papieską posługą aż do chwili obecnej.

Franciszek przypomina kluczowe dylematy swojego pontyfikatu, pisze szczerze, bez lęku i proroczo o niektórych najważniejszych i kontrowersyjnych kwestiach naszych czasów: wojnie i pokoju (w tym o konfliktach na Ukrainie i Bliskim Wschodzie), migracjach, kryzysie klimatycznym, polityce społecznej, pozycji kobiet, seksualności, rozwoju technologicznym, przyszłości Kościoła i religii.

Nadzieja to z jednej strony istna skarbnica przemyśleń i anegdot, a z drugiej fascynujący i bardzo ludzki pamiętnik – miejscami poruszający, czasami zabawny. Historia życia jednego człowieka, a jednocześnie poruszające duchowe przesłanie, które zafascynuje czytelników na całym świecie i będzie dziedzictwem nadziei papieża Franciszka dla przyszłych pokoleń.

Książkę wzbogacają niezwykłe fotografie, w tym prywatne i niepublikowane materiały udostępnione przez papieża Franciszka.

4. Boznańska. Nie tylko Dziewczynka

Marta Motyl / Lira / 15 kwietnia

Poznaj opowieść o bezgranicznej miłości do malarstwa!

Olga Boznańska dzięki ambicji i pasji zdobyła międzynarodowe uznanie w czasach, gdy kobietom trudno było przebić się w świecie sztuki. Zasłynęła zamglonymi portretami, z których wybijają się spojrzenia odsłaniające dusze modeli. Pełna znaczeń, wielkooka „Dziewczynka z chryzantemami” stała się ikoną polskiego malarstwa, a przecież twórczość Boznańskiej jest znacznie bogatsza. W licznych portretach dzieci, kobiet, mężczyzn – także mężczyzn, których kochała – artystka ukryła równie intrygujące historie. Odkryj tajemnice obrazów Boznańskiej!

Marta Motyl, pisarka i historyczka sztuki, autorka m.in. bestsellera „Munch. Nie tylko Krzyk”, prowadzi Czytelników przez trzy okresy w życiu i w sztuce Boznańskiej – krakowski, monachijski, paryski. Zajrzyj do pracowni artystki i przekonaj się, jak powstawał jej niepowtarzalny styl. Poznaj opowieść o triumfie, nędzy i miłości do malarstwa, która przezwycięża wszystko.

„Boznańska. Nie tylko Dziewczynka” to książka atrakcyjnie wydana, w twardej oprawie; zawiera wkładkę z kolorowymi reprodukcjami dzieł malarki.

5. Rok w PRL

Łukasz Modelski / Mando / 16 kwietnia

Sztuka życia w PRL

Kiedyś to były czasy? Witajcie w PRL – kraju wiecznego niedoboru, gdzie nawet pieniądze są bez znaczenia, jeśli nie masz odpowiedniej legitymacji, talonu lub kartek. Tu wszystko trzeba upolować, wystać, zdobyć lub zorganizować. Łukasz Modelski, historyk i dziennikarz, zabiera nas w podróż do czasów, gdy półki sklepowe świeciły pustkami, a luksusem mogła się okazać... puszka śledzi.

Wejdź do świata „przejściowych trudności” pełnego niedoborów, przestojów, a nawet błędów i wypaczeń. Świata, w którym „eksport wewnętrzny” miał ratować przed bylejakością, a skargi można było wpisywać do specjalnej książki – choć nikt ich nie czytał.

Jak radzono sobie w rzeczywistości, w której absurd szedł pod rękę z propagandą? Przygotuj się na podróż do epoki, w której życie było sztuką przetrwania!

Łukasz Modelski w błyskotliwy i prowokujący sposób odsłania prawdziwy obraz PRL – takiego, jakim go pamiętamy, i takiego, jakim chciano, byśmy go zapamiętali. Ile z tamtego świata wciąż jest w nas?

6. Melodia wolności. Saga Różany Jar. Tom I

Magdalena Buraczewska-Świątek / Replika / 22 kwietnia

Poruszająca powieść o miłości, która rodzi się powoli, o wierności, która wymaga poświęceń, i o domu, do którego zawsze warto wracać.

Aleksandra, córka rosyjskiego pułkownika, przybywa z Petersburga do Różanego Jaru – majątku odziedziczonego po nieżyjącej matce, położonego we wsi Ostrówek na Podlasiu. Letni wypoczynek staje się początkiem życiowej rewolucji. Ambitna i utalentowana pianistka poznaje prawdziwe wiejskie życie, tak różne od tego na petersburskich salonach, z jego urokami i problemami, którym próbuje sprostać. Z czasem przekonuje do siebie mieszkańców Ostrówka, którzy początkowo widzą w niej jedynie symbol carskiego zniewolenia.

W życiu kobiety pojawia się Stefan Korzeniowski – charyzmatyczny nauczyciel w wiejskiej szkole, tajny działacz ruchu niepodległościowego i pianista. Rozkwita między nimi uczucie, jednak Aleksandra jest obiecana synowi carskiego gubernatora – Igorowi Volkovowi. Staje przed trudnym wyborem, rozdarta między powinnością wobec ojca a głosem serca.

Czy ich miłość przetrwa w obliczu politycznych intryg i społecznych konwenansów? I jaką cenę przyjdzie im zapłacić za marzenia o niepodległości?

7. Słowianie i Skandynawowie w epoce wikingów

Leszek P. Słupecki / Replika / 22 kwietnia

Najnowsze badania w temacie przenikania się świata Słowian i Skandynawów

Zdaniem badaczy, ludy słowiańskie i skandynawskie wchodziły w interakcję od niepamiętnych czasów. Pomimo różnic – choćby w sferze duchowości – wzajemne kontakty obejmowały wiele sfer życia.

W najnowszej książce prof. Leszek Słupecki rozróżnia trzy terytoria kulturowego przenikania się i wzajemnych wpływów Słowian i Skandynawów – strefę okołobałtycką, Ruś oraz Słowiańszczyznę Zachodnią. Stawia istotne pytanie: Co Słowianie mogli dać Skandynawom, a co Skandynawowie Słowianom? Niniejsza pozycja w sposób fascynujący podkreśla odrębne cechy obu tych ludów. Porównanie kultury, wierzeń i zwyczajów ukazuje ich słabe i mocne strony.

Pomimo intensywnych studiów Słowianie nieustannie pozostają fascynującą zagadką dla badaczy!

8. W krainie bogów i syren. Legendy Łęgów Odrzańskich

Konrad Hamkało / Replika / 22 kwietnia

Łęgi Odrzańskie – piękna kraina naturalnych krajobrazów i ptasich siedlisk w dolinie drugiej najdłuższej rzeki Polski. Zarazem kraina niezwykłych legend i zdumiewających opowieści o bogach i najrozmaitszych stworzeniach zamieszkujących rzeczny nurt i jego okolice.

Pośród bogactwa przyrody Łęgów Odrzańskich żyją wyjątkowe stworzenia. Nad całym regionem czuwa bóg Viadrus wspomagany przez rzeczne syreny. Wody i lasy zamieszkują przewrotne rusałki. W głębinach czają się wodniki i topielce. W lasach i miastach osiadły czarownice i wiedźmy, a na drogach można spotkać samego diabła. 

Historie tu zgromadzone tyczą wszak nie tylko rzeki i jej mieszkańców, ale również ludów żyjących nad brzegami oraz dawnych wielkich rodów, niekiedy całkowicie zaginionych, choćby za sprawą klątwy.

Legendy te odsłaniają inne oblicze świata, który choć geograficznie bliski, pozostaje omalże nieznany. Odra tętni bowiem życiem, a jej Łęgi wciąż skrywają liczne tajemnice…

9. Zesłana miłość. Cień od wschodu. Tom I

Katarzyna Maludy / Replika / 22 kwietnia

Młoda Polka Justyna i jej brat Marian zostają wysłani po powstaniu styczniowym w głąb Rosji. W pociągu spotykają Edmunda i Cecylię, małżeństwo z małym synkiem. Justyna mimowolnie ulega urokowi Edmunda i zaczyna zazdrościć jego żonie. Swoje uczucia próbuje przelać w powieść, kreśląc historię o Niceforze Czernichowskim - jednym z pierwszych Polaków na Syberii.

Opowieść o beznadziejnej miłości, tęsknocie za krajem, podróży w nieludzkich warunkach i woli walki na przekór trudnościom.

10. Bóg, nauka, dowody. Początek rewolucji

Michel-Yves Bolloré, Olivier Bonnanssies / Post Factum / 23 kwietnia

Zaproszenie do refleksji i dialogu między nauką a religią

Przez stulecia uważano, że nauka stopniowo wypiera wiarę w Boga. Od Kopernika przez Galileusza i Darwina do Freuda dokonywano coraz to nowych odkryć budujących obraz świata, w którym triumfuje materializm, a koncepcja stwórcy traci rację bytu. Współczesne badania naukowe podważają jednak ten pogląd i stawiają zupełnie nowe pytania.

Czy materializm, który dominował w XX wieku, stał się dziś irracjonalną wiarą? A może nauka właśnie dowodzi, że istnienie Boga jest bardziej prawdopodobne niż kiedykolwiek wcześniej?

Autorzy zabierają czytelników w fascynującą podróż przez odkrycia w dziedzinie fizyki, kosmologii, biologii i matematyki, które coraz dobitniej świadczą o istnieniu Boga.

"Bóg, nauka, dowody" to przełomowa książka zmieniająca sposób myślenia o świecie i rzucająca wyzwanie współczesnym dogmatom.

11. Dzień na Miodowej 5

Joanna Szarańska / Czwarta Strona / 23 kwietnia

Na zacisznej uliczce na przedmieściu wstaje nowy dzień. Zaczyna się od poranka, płynnie przechodzi w popołudnie, które zastępuje wieczór ustępujący nocy.

Komu przyniesie uśmiech?

Komu troski i lęk?

Zajrzyj w okna domów, wysłuchaj opowieści mieszkanek ulicy. Czas płynie, okolica się zmienia, lecz to miejsce nieustająco otula ciepłem i nadzieją. Spędź dzień z przyjaciółkami z ulicy Miodowej i zanurz się w jej wyjątkowej atmosferze.

12. Ether

Agnieszka Sorycz / Aria Books / 23 kwietnia

Dwie kobiety. Dwa światy. Przepowiednia, której wypełnienia nie da się powstrzymać. Kiedy jedna decyzja zmienia historię zapisaną w splotach wszystkich istniejących wszechświatów i wymiarów, zmienia się przeszłość, a teraźniejszość staje się polem bitwy. Emilia Surma żyje na granicy dwóch rzeczywistości. Za dnia sprząta korytarze portowego kapitanatu w Gdyni, a nocami przemierza ulice Trójmiasta w poszukiwaniu unikających kary złoczyńców i wymierza im sprawiedliwość na własnych zasadach. Gdy niespodziewanie trafia na ślad brutalnej zbrodni, łudząco podobnej do jej rodzinnej tragedii, za wszelką cenę pragnie odszukać sprawcę tego tajemniczego morderstwa. Trop prowadzi ją do studia wróżki Seraphiny, gdzie odkrywa, że granice między teraźniejszością a przeszłością zaczynają się zacierać. Kiedy w jej śledztwie pojawia się mężczyzna z koszmarów, a starannie pielęgnowana nienawiść zderza się z nową rzeczywistością, Emila otwiera się na moc, której nigdy nie miała doświadczać.

Czy prawda okaże się dla niej wybawieniem... czy pułapką, z której nie ma ucieczki? Czy Ether stanie się początkiem przepowiedni, czy jej końcem?

13. Maggie Smith. Biografia

Michael Coveney / Poznańskie / 23 kwietnia

Była przeciętnego pochodzenia, ale miała wyjątkowy talent. Doskonale grała drobnym gestem, mówiono o niej, że ma „błyskotliwe łokcie”. Jej znakami rozpoznawczymi były figlarnie przekrzywiona głowa i lekko ironiczne spojrzenie. Zdobyła dwa Oscary i trzy Złote Globy, nagrody Emmy, BAFTA i Tony, ale największą sławę zyskała dopiero pod koniec życia dzięki rolom profesor Minerwy McGonagall w ekranizacjach Harry’ego Pottera i hrabiny Violet Crawley w serialu "Downtown Abbey". Nigdy nie obejrzała żadnego z odcinków tego ostatniego. „Kto ma na to czas?” – pytała. Uwielbiała plotkować.

Przed wami Maggie Smith

Jej kariera to historia brytyjskiego teatru i kina w pigułce – sześć dekad znakomitych ról na scenach i przed kamerami. Współpracowała z największymi: grała u Laurence’a Oliviera i u boku Judi Dench czy Richarda Burtona. Wiedziała, kiedy należy zostać w cieniu, a kiedy błyszczeć gwiazdorskim blaskiem. Miała urocze wyczucie absurdu, chętnie żartowała, ale do pracy podchodziła z wręcz obsesyjną powagą, była niczym naukowiec w laboratorium. Biografia napisana przez Michaela Coveneya to wnikliwy, stworzony z ogromną sympatią portret jednej z najwybitniejszych osobowości scenicznych naszych czasów.

14. Nad wodę. Mikrowyprawy z Warszawy

Monika Masalska, Seweryn Masalski / Znak / 23 kwietnia

Wokół betonowa pustynia, a ty marzysz o błyszczących w słońcu falach, piaszczystych plażach, cienistych jeziorach i zielonych lasach? Masz to wszystko na wyciągnięcie ręki!

Odkryj Mazowieckie plaże i zielone oazy!

Opalaj się nad brzegiem Wisły lub zamocz nogi w urokliwym Liwcu.

Zrób piknik nad tajemniczym jeziorem w głębi lasu.

Odwiedź amazońską dżunglę w stolicy Polski i wielkie wydmy niemal jak nad Bałtykiem.

Zakochaj się w miejscach, o których nie miałeś pojęcia. Żeby do nich dotrzeć, wcale nie musisz długo się przygotowywać ani daleko jechać. Wystarczy, że będziesz mieć wolne popołudnie albo weekend! Mikrowyprawy to idealny pomysł na spędzenie czasu ze znajomymi i rodziną. A alternatywą do zwiedzania zabytków jest relaks nad wodą i w lesie.

Znajdziesz tu 50 sprawdzonych przez twórców profilu Mikrpowyprawy Z Warszawy propozycji tras zawierających opis spaceru lub szlaku, mapkę, szczegóły dojazdu oraz informacje o kosztach i czasie zwiedzania.

Książka zawiera 20 nowych tras, których nie ma na blogu.

Zanurkuj w odpoczynku!

15. Planeta Hala. Opowieści z Hali Gąsienicowej

Beata Słama / Czarne / 23 kwietnia

Gdyby porównać Tatry do Układu Słonecznego, okazałoby się, że jedną z jego najważniejszych planet jest Hala Gąsienicowa. Zupełnie oddzielna, z niezwykłą atmosferą, stanowi szczególną część tatrzańskiego mikrokosmosu.

Jeżeli chce się poznać historię chodzenia po Tatrach, warto zacząć właśnie tutaj: usiąść nad Czarnym Stawem, spojrzeć na szczyty wokół, sprawdzić, jakie szlaki tamtędy biegną. Hala łączy różne części Tatr nie tylko geograficznie, ale i symbolicznie, za sprawą dawnych anegdot, opisów z przewodników i opowieści. To także miejsce, w którym chyba każdemu nasuwa się pytanie: dla kogo dziś są góry?

By spróbować na nie odpowiedzieć, Beata Słama wraca do czasów, kiedy w Tatry wybierała się jedynie garstka ciekawskich, a wszystko, co widzieli, było nowe. Do czasów zachwytów nad pięknem krajobrazu, góralskim folklorem, błękitem goryczki i fioletem krokusów. Nie mogło w tej opowieści zabraknąć Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Mieczysława Karłowicza, Mariusza Zaruskiego czy Walerego Eljasza. Nie obyłoby się też bez opisów niezwykłych wycieczek Tytusa Chałubińskiego czy trudów wyprawy Bolesława Prusa.

"Planeta Hala" to także historia miejsc, które stały się symbolami Tatr o wiele później, takich jak taborisko Rąbaniska, Murowaniec czy Betlejemka. I wreszcie to osobista historia samej autorki – warszawianki, która wybrała Zakopane.

"Miałam to szczęście, że Hala Gąsienicowa była moim domem, i w głębi duszy czułam, że temu miejscu należy się ode mnie opowieść. Tatry to nie tylko ładne widoki, skały i rośliny; to miejsce, w którym ślad zostawiło wielu ludzi: ci, którzy je odkrywali i nadawali mu nazwy, dbali o nie lub przemierzali je w zachwycie. O nich też chciałam opowiedzieć. Mam nadzieję, że ukazanie się mojej książki będzie również okazją do porozmawiania o tym, co się dzieje w Tatrach dziś: tłumy, komercja, brak przemyślanej polityki ochrony przyrody. I o turystyce tatrzańskiej, która szczególnie w ostatnich latach bardzo się zmieniła: o konsumpcyjnym podejściu do gór, traktowaniu ich jak boiska, knajpy i miejsca do zarabiania pieniędzy, a nie miejsca cennego i unikatowego."

16. W rytualnym kręgu. Opowieść o współczesnych poganach w Polsce

Joanna Malita-Król / Otwarte / 23 kwietnia

Kim są współcześni poganie w Polsce?

Wracają do korzeni. Do kultury ludowej, do mitów, wierzeń Słowian i nie tylko. Aby jeszcze bardziej zbliżyć się do przodków, wybierają pogańską ścieżkę duchową. Sięgają do dawnych religii, chcąc być blisko natury, czczą bogów i boginie. Na co dzień pracują jako informatycy, artyści czy nauczyciele. W święta stają w rytualnym kręgu. Wielu z nich zostało wychowanych w wierze katolickiej, ale rozczarowani dominującą religią szukają innej, własnej drogi.

Jak wyglądała ich duchowa podróż?

Co robią na co dzień i jak łączą to ze swoją religią?

Czy mówią otwarcie o swoim wyznaniu?

Co dzieje się podczas rytuału?

Czy uważają określenie „poganin” za właściwe?

Joanna Malita-Król, badaczka z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, towarzyszy polskim rodzimowiercom, wiccanom i druidom w ich spotkaniach i rytuałach. Sprawdza, co oznacza bycie poganinem w XXI wieku i dlaczego popularność alternatywnych wyznań we współczesnym świecie nieustannie rośnie.

17. Widunka

Joanna Tekieli / Filia / 23 kwietnia

Pełna przygód i emocji wędrówka przez słowiańskie osady, prastarą puszczę i święte gaje.

Granice niewielkiej osady Wikliniec wyznaczają rzeka i ogromna puszcza. Mieszkańcy żyją z uprawy roli, zajmują się także wyplataniem koszy z wikliny, od której osada wzięła nazwę. Mira, młoda mieszkanka Wiklińca, ma głowę pełną pomysłów i marzeń. Uważa, że wiele ustalonych dawno temu zwyczajów i zasad jest niesprawiedliwych i bezsensownych. Chciałaby zmian, bo nie wystarczy jej odpowiedź, że tak było od zawsze. Dlatego starszyzna patrzy na nią z niechęcią i rosnącą irytacją, aż wreszcie, by stłumić buntowniczą naturę Miry, postanawia wydać dziewczynę za mąż, za statecznego wdowca. Mira nie zamierza jednak potulnie zgodzić się na swaćbę. Czy odejdzie z Wiklińca, by poszukać sobie innego miejsca do życia?

18. Wyjarzmiona czyli historia biednej dziewczyny ze wsi przez nią samą opowiedziana

Renata Bożek / Marginesy / 23 kwietnia

Powieść łotrzykowska o wiejskiej dziewczynie, która bierze los w swoje ręce

Historia zaczyna się w 1831 roku, pod koniec października, kiedy to Rozalka Balawender, obdarte chłopskie dziecko, z modlitwą na ustach i dobrze zeschniętym krukiem w dłoni poprzysięga zemstę paniczowi. Piętnaście lat później, już w kaszmirowych pantofelkach i sukni z jedwabiu, szykuje się do ślubu z bogatym narzeczonym. Co umożliwiło ten awans społeczny? Jakie wiodły do niego zbrodnie i niecnoty?

Perypetie nietuzinkowej dziewczyny to opowieść o wspinaniu się po szczeblach drabiny klasowej. Opowieść, w której standardowy „pański” język polski miesza się z gwarą wsi lubelskiej, a fikcyjni bohaterowie spotykają postaci znane z kart historii. Ubrany w kostium historyczny głos w dyskusji o nierównościach społecznych i szansach na wyrwanie się z miejsca pochodzenia. To wreszcie opowieść o potędze odmienności i o sile, która pcha człowieka do rozwoju i zmiany.

19. Zabójcza zieleń

Wiktoria Król / Kobiece / 23 kwietnia

Olśniewająca i zabójczo niebezpieczna: jak wiele można poświęcić w pogoni za modowym trendem?

Zieleń o jadowitym, szmaragdowym odcieniu to jedno z najbardziej niezwykłych odkryć chemicznych przełomu XVIII i XIX wieku. Pożądana przez artystów i miłośników piękna, zyskała formę, której trudno było się oprzeć. Jednak jej niewątpliwy czar krył mroczną tajemnicę – związki arsenu. Zielony pigment w różnych wariantach – od zieleni Scheelego, szwajnfurckiej po paryską, choć niezwykle atrakcyjny, niósł ze sobą śmiertelne zagrożenie. Dzięki masowej produkcji trująca zieleń przeniknęła do każdego obszaru życia codziennego – można ją było znaleźć nie tylko na tapetach i ubraniach, ale także m.in. w produktach spożywczych, a nawet zabawkach dziecięcych.

Jak wysoka była cena miłości do mody? Jaki udział w tej makabrycznej historii mieli cyniczni politycy i nieuczciwi handlarze?

Zielony pigment, główny bohater książki, stanowi dla autorki punkt wyjścia do porywającej opowieści o truciznach, chemicznych eksperymentach i tragicznych skutkach ślepego podążania za modą.

„Zabójcza zieleń” to rozszerzone, uzupełnione, bogato ilustrowane wydanie książki „Kolor śmierci, odcień grobu, czyli 50 odcieni morderczej zieleni”. Dzięki cytatom z czasopism medycznych, skrupulatnej pracy badawczej, rozmowom ze specjalistami oraz niezwykle porywającej narracji jest idealną propozycją dla miłośników true crime i historii medycyny.

20. Tam, gdzie gaśnie świt. Opowieści Żmudzi. Tom I

Magdalena Kawka/ Prószyński i S-ka / 24 kwietnia

Jest rok 1399, w Krakowie właśnie zmarła królowa Jadwiga. Sonka, jedna z jej dwórek, w poszukiwaniu prawdy o swoim pochodzeniu wyrusza na dziką i tajemniczą Żmudź, rozdzieraną atakami Krzyżaków i wewnętrznymi konfliktami.

W tej mrocznej krainie mieszkańcy wciąż modlą się do starych bogów, a żyjące w cieniu góry Prawężycy trzy wiedźmy składają im przebłagalne ofiary. Sonka zmuszona będzie stawić czoło nie tylko wrogom, ale także własnym lękom. Czy pamięć o przodkach i więź z ziemią wystarczą, by zmierzyć się z potęgą Zakonu? Czy dawne wierzenia staną się sprzymierzeńcem w walce o przyszłość? Czy jej obecność pomoże obudzić w Żmudzinach chęć oporu?

Tam, gdzie gaśnie świt to pierwszy tom epickiej opowieści, w której historia przeplata się z magią, a losy bohaterów pokazują, że nawet w najciemniejszym mroku można znaleźć światło.

21. Droga Zagłady. Darth Bane

Drew Karpyshyn / Olesiejuk / 30 kwietnia

Odkryj Kolekcję Legend Star Wars w ekskluzywnej edycji – stworzonej z myślą o największych fanach odległej galaktyki! Elegancka twarda oprawa, tasiemka i zadrukowane brzegi nadają książkom z serii wyjątkowy charakter, czyniąc je prawdziwą ozdobą biblioteczki każdego miłośnika Gwiezdnych Wojen.

Narodziny potęgi okrutnego Lorda Sithów, Dartha Bane’a – pierwsza część trylogii

Dessel, górnik z planety Apatros ścigany przez siły Republiki, znajduje schronienie w szeregach zakonu Sithów. Wkrótce dołącza do krwawej wojny przeciwko mistrzom Jedi. Jego bezwzględność, przebiegłość i niezwykłe panowanie nad Mocą szybko przynoszą mu chwałę jako wojownikowi. Jednak mistrzowie Sithów wiedzą, że przeznaczenie Dessela wykracza daleko poza pole bitwy.

Jako akolita zgłębiający sekrety ciemnej strony Mocy, Dessel porzuca swoje dawne życie i przyjmuje nowe imię – Bane. Ale największa próba wciąż przed nim. Aby zostać przyjętym do Bractwa Ciemności, przeciwstawi się najświętszym tradycjom Sithów i odrzuci wszystko, czego dotychczas się nauczył. Czeka go próba ognia, podczas której musi całkowicie poddać się ciemnej stronie, by wskrzesić z popiołów nową erę absolutnej potęgi.

Od ponad czterdziestu lat powieści osadzone w odległej galaktyce wzbogacają świat Star Wars, oferując fanom możliwość kontynuowania przygody poza ekranem. George Lucas, tworząc Gwiezdne Wojny, wykreował uniwersum rozpalające wyobraźnię i inspirujące wielu autorów. Uczynił je przestrzenią, w której inni mogli opowiadać swoje historie. Tak narodził się rozszerzony wszechświat, czyli Expanded Universe (EU), obejmujący książki, komiksy, gry wideo i wiele innych dzieł.

Expanded Universe do dziś stanowi natchnienie dla twórców Star Wars i funkcjonuje pod nazwą Legendy. Współczesne opowieści gwiezdnowojenne czerpią pomysły, postaci i wątki fabularne z tego bogatego dziedzictwa. Kolekcja Legend przybliża jedne z najważniejszych i najbardziej ukochanych historii rozgrywających się dawno, dawno temu w odległej galaktyce.


To wszystko! Powiedzcie mi, czy Wy też dziwnie się czujecie, czytając opis autobiografii papieża Franciszka? Jest to jeszcze nowość wydawnicza opublikowana za życia papieża, od premiery minął tak krótki czas, a jego nie ma już wśród żywych.

Natomiast odnośnie pozostałych książek, czy któraś wpadła Wam w oko? Osobiście najbardziej czekam na "Dzień na Miodowej 5" i "Zabójczą zieleń". Bardzo cieszy mnie też wznowienie pierwszego tomu Trylogii Bane'a (moją recenzję znajdziecie tutaj). Poprzednie wydanie było białym krukiem, bardzo rzadkim i bardzo drogim. Przy wznowieniu można zaś wybrać wersję droższą z barwionymi brzegami albo tańszą ze zwykłymi kartkami. A książka jest świetna, więc wszyscy fani Gwiezdnych Wojen powinni zwrócić na nią uwagę!

2 komentarze:

  1. "Słowianie i Skandynawowie" brzmi całkiem interesująco.

    OdpowiedzUsuń
  2. "Zesłaną miłość" i "Widunkę" czytałam i polecam. A biografię Maggie Smith właśnie czytam i jak na ten moment mam mieszane uczucia, zobaczymy co będzie dalej...

    OdpowiedzUsuń

Zapowiedzi książkowe na kwiecień

Cześć! Kwiecień się co prawda już kończy, a ja dopiero wpadam z nowościami, ale lepiej późno niż wcale, prawda? 1. Ostatni smok wschodu Katr...