niedziela, 10 kwietnia 2022

Zapowiedzi książkowe na kwiecień

Myślałam, że nie znajdę w kwietniu zbyt wiele ciekawych zapowiedzi, a tu taka niespodzianka! Co ciekawe, nie znam żadnego z przedstawionych tu autorów, a jednak udało im się zainteresować mnie swoimi książkami. Ciekawa jestem, czy Was zainteresują tak samo :D Z lekkim opóźnieniem, ale zapraszam :)

1. Siłą wyciągnięci z bunkrów. Wszystkie sekrety pewnego zdjęcia z getta warszawskiego
Autor: Tomasz Zyśko
Wydawnictwo Znak
Data premiery: 4 kwietnia 2022 r. (uwaga: spotkałam się też z informacją, że premiera jest 13 kwietnia)


Jak kwiecień, to i kolejna rocznica powstania w getcie warszawskim - dlatego cieszę się, że znalazłam odpowiednią premierę. I to jaką interesującą! Być może znana jest Wam fotografia przedstawiona na okładce, wykonana właśnie w getcie. Myślę, że jeśli ktoś choć raz zainteresował się tematem i natrafił na to zdjęcie, to raczej nie zapomni już sylwetki uwiecznionego na fotografii małego chłopca z uniesionymi rękami. Ale kim on właściwie był - on i inne osoby ze zdjęcia? Jaka jest ich historia? Tego wszystkiego dowiemy się z książki Tomasza Zyśko.

PS - jeśli szukacie czegoś związanego z tematyką warszawskiego getta, to bardzo, bardzo polecam "Rozmowy z katem" Kazimierza Moczarskiego. Niezwykła relacja autora (żołnierza Armii Krajowej), który po wojnie został przez władzę ludową osadzony w jednej celi z Jürgenem Stroopem - likwidatorem warszawskiego getta. Kto raz przeczytał, nie zapomni już nigdy.

2. Droga dusz
Autorka: Katarzyna Kaczmarczyk
Wydawnictwo Novae Res
Data premiery: 6 kwietnia


Teraz trochę fantastyki, i to w dodatku fantastyki z motywami słowiańskimi. Po odejściu bogów to Strażnicy, obdarzeni niezwykłymi mocami, strzegą Nawii. "Ich dusze trafiają do Wyraju, by wraz z opadającymi liśćmi przyniosły je powracające stamtąd kruki". Tymczasem w świecie ludzi pojawia się zbuntowany Kruk, a między Strażnikami i czarownicami wybucha wojna.

3. Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom
Autorka: Christina Lamb
Wydawnictwo Znak
Data premiery: 13 kwietnia


Christina Lamb, korespondentka wojenna, w swojej książce oddaje głos kobietom z różnych stron świata. Tematem jest gwałt jako zbrodnia wojenna - zbrodnia, która jest wykorzystywana jako narzędzie kontroli i zastraszenia społeczeństwa. O tym, że jest to temat nam przerażająco bliski, możemy przekonać się, słuchając relacji z Ukrainy. Nie wiem, czy w tej książce jest coś o trwającym obecnie konflikcie (opis wskazuje raczej na inne strony świata), czy też jej publikacja po prostu zbiegła się przypadkowo z tym, co dzieje się obecnie. Obstawiam tę drugą wersję, ale jedno jest pewne - niezależnie, czy to się dzieje na Ukrainie, czy w innych krajach, jest to straszna zbrodnia - a o tym właśnie jest ta książka.

PPS Jeśli chcecie przeczytać więcej na temat gwałtów (wojennych i nie), przeczytajcie "Przyczynek do historii radości". To powieść, nie reportaż, ale zapada w pamięci na zawsze. Książka brutalna, ale też skłaniająca do refleksji. Pamiętajcie: czytacie na własną odpowiedzialność - mną ta książka wstrząsnęła.

4. Po tamtej stronie chmur
Autor: Tomasz Betcher
Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 13 kwietnia


Lata 20., Wielkopolska. Na świat przychodzą bliźnięta - Teodor i Bruno. Tuż po wejściu przez nich w dorosłość wybucha II wojna światowa, a bracia zaczynają walczyć w niej po dwóch przeciwnych stronach... Pewnie nie tylko mi opis tej książki skojarzył się ze "Stuleciem Winnych". Tym razem jednak zamiast sióstr-bliźniaczek mamy braci, w dodatku walczących przeciwko sobie, więc... może wyjść ciekawie.

5. Pocałunki i croissanty
Autorka Anne-Sophie Jouhanneau
Wydawnictwo Słowne
Data premiery 13 kwietnia


Zwykle nie zwracam uwagi na zapowiedzi książek, które już z daleka wołają, że są lekkimi komediami romantycznymi, jednak "Pocałunki i croissanty" w jakiś sposób mnie do siebie przyciągają. Zresztą, spójrzcie na pierwsze zdanie opisu: "Słodka jak francuski makaronik i kusząca jak świeży croissant, romantyczna opowieść o ambitnej amerykańskiej balerinie i uroczym francuskim chłopaku". Wiecie, ja jestem prostym człowiekiem - jeśli ktoś mówi, że coś jest jak makaronik, to ja to chcę ;)

6. Pomruk
Autor: Michał Śmielak
Wydawnictwo Skarpa Warszawska
Data premiery: 13 kwietnia


Gangster ukrywający się w Bieszczadach, tajemnicze zwłoki młodej dziewczyny i Bies - "pradawny demon karmiący się śmiercią i cierpieniem". Powiem Wam, że nie lubię powieści o gangsterach, ale tu zapowiada się wątek słowiański, więc na razie nie skreślam, tylko czekam na recenzje.

7. Porządne dziewczyny. Zbrodnia i hańba w Indiach
Autorka: Sonia Faleiro
Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 13 kwietnia


I znów temat gwałtu, tym razem z perspektywy patriarchalnych, kastowych Indii, ze szczególnym naciskiem na zbrodnię, która dotknęła w 2014 roku 14- i 16-letnie dziewczyny, kuzynki zgwałcone przez mężczyzn z wyższej kasty i powieszone na drzewie. To zapewne będzie wstrząsająca lektura, ale myślę, że właśnie dlatego jest tak warta uwagi.

8. Trzecia szansa
Autor: Trzecia szansa
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data premiery: 26 kwietnia


Ciężko jest mi wyszukiwać ciekawe zapowiedzi kryminałów. Przyczyna jest banalnie prosta - wszystkie opisy brzmią dla mnie tak samo. Czasem zdarza się, że opis wskazuje na wątek słowiański, wtedy w głowie zapala mi się żaróweczka i moje zainteresowanie daną pozycją wzrasta. Czasem taka żaróweczka zapala się też, jeśli akcja powieści dzieje się w Warszawie. I tak jest tutaj - nie ma słowiańskości, ale jest Warszawa. A konkretnie warszawskie cmentarze i grasujący na nich morderca... Co jak co, ale o takim miejscu zbrodni jeszcze nie słyszałam!

9. Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich
Autorka: Agnieszka Krzemińska
Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 27 kwietnia


DNA Piastów, święte jeziora, Kopernik - jakie archeologiczne tajemnice skrywają ziemie polskie? Część z tematów, które mają być tu poruszone, przypomina mi recenzowane przeze mnie ostatnio "Mity, kult i rytuał". Tu jednak zapowiada się bardziej popularnonaukowo. Autorka jest archeologiem, więc istnieje szansa, że żadnej wtopy nie będzie :)

10. Krwawnica
Autor: Mieczysław Gorzka
Wydawnictwo Skarpa Warszawska
Data premiery: 27 kwietnia


Na pierwszy rzut oka zapowiada się nieco podobnie jak "Pomruk", choć w sumie to nawet lepiej, bo zamiast uciekającego przed przeszłością gangstera mamy takiegoż to policjanta, i to z żoną. Nie ma też gór, jest za to jezioro. Z podobieństw - to samo wydawnictwo ;) i możliwy wątek słowiański (w opisie jest pytanie, czy lokalne wierzenia mogą być kluczem do rozwiązania zagadki). Poza tym: na podwórzu znalezione zostają zwłoki dwóch kobiet, lokalna społeczność skrywa tajemnice, ktoś wyraźnie nie życzy tu sobie policjanta (i pisze sprayem słowo "Krwawnica").

11. Noce nad Biebrzą. Lilka, bagna i ptaki
Autorka: Katarzyna Droga
Wydawnictwo Zwierciadło
Data premiery: 27 kwietnia


Lilka, nieśmiała dziewczyna, a przy tym fotografka, kocha utrwalać na zdjęciach przyrodę, zwłaszcza rozlewiska nad Biebrzą. pewnego dnia gubi drogę i trafia do nieznanego zajazdu... W historii dużą rolę mają odegrać przemytnicy (to mnie martwi) i podlaskie legendy (to mnie ciekawi). Ale będą też historie rodzinne, a to bardzo lubię. Mam nadzieję, że wydawnictwo przyłoży się do korekty, bo czytałam od nich już trzy książki i w każdej było pod tym względem słabo...

Znaleźliście coś dla siebie? A może znacie któregoś autora?

5 komentarzy:

  1. "Droga dusz" i "Pomruk" to książki, które mnie zainteresowały.

    OdpowiedzUsuń
  2. Te "Pocałunki i croissanty" też mnie kuszą ;). Pozostałe wyglądają ciekawie, ale ostatnio wolę nieco inne lektury.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kuszą, kuszą mnie też, no i okładka jest bardzo klimatyczna. A ja jestem okładkową sroką, cóż poradzić ;)

      Usuń
    2. Ja też jestem okładkową sroką ;)

      Usuń

Książka, o której wydaniu w Polsce marzyłam wiele lat. Lucy Maud Montgomery "Alpejska ścieżka"

Kochani, dziś mam dla Was recenzję książki, na wydanie której polscy czytelnicy czekali przynajmniej od 1974 roku, kiedy to wydana została w...