wtorek, 12 marca 2024

Zapowiedzi książkowe na marzec

Jakoś nie idzie mi w tym roku. Zaplanowałam tyle postów, a czasu na pisanie jak na lekarstwo. Chciałam Wam jeszcze opowiedzieć o dwóch absolutnie wspaniałych powieściach, które przeczytałam w końcówce tamtego roku, o powieści Montgomery z cudownie zimową okładką, wreszcie o podsumowaniu roku. Do tego reportaż, powroty do lektur po latach, krótkie recenzje audiobooków i najlepszych seriali, już nie mówiąc o długo na Instagramie zapowiadanych postach podróżniczych o Krakowie i o Gdańsku. I ja to wszystko napiszę, tylko niech ktoś wydłuży mi dobę ;) Ale od czegoś zacząć trzeba. A skoro mamy już prawie połowę marca, to niech będzie to spis ciekawych premier - jest ich sporo i wszystkie są niesamowicie ciekawe!

(kursywą moje przemyślenia)


1. Przygody Pupusia i Błyskawicy

Paweł Malukiewicz / BookEdit / data premiery: 1 marca 2024 r.

Mops na okładce i już jestem kupiona. Ta książka musiała znaleźć się w tym zestawieniu ;)

Historia niecodziennej przyjaźni dwóch barwnych bohaterów, których fascynujące przygody przekraczają granice wyobraźni.

Przygotuj się na wspaniałą podróż do magicznego świata, gdzie legendarne istoty stają się rzeczywistością, a przyjaźń jest najcenniejszym skarbem.


2. Jeleni sztylet

Marta Mrozińska / Zysk i S-ka / 5 marca

Motywy słowiańskie 🌿

Bora, bohaterka powieści „Jeleni sztylet”, jest jak kukułcze piskle, podrzucona wraz z bratem na wychowanie ciotce do zapomnianej przez świat małej wsi na skraju ogromnej puszczy. Puszczy zamieszkanej przez istoty z rodzimych legend: rusałki, Leszego, wąpierze i strzygi, lecz ich świat chyli się ku zapomnieniu. Bohaterka od dziecka zna tylko odrzucenie, głód i gniew, który każe jej wciąż walczyć o lepsze jutro. Dla brata zrobiłaby wszystko i stąd bierze się pomysł na dołączenie do Włóczni, starej szkoły wojskowej szkolącej najemników. Bora wierzy w swoją siłę i skuteczność szkolenia, które odbyła z okrutnym ojcem, zaprawionym w boju i nie stroniącym od butelki żołnierzem. Jej świat jest na wskroś słowiański, od dziecka lepiej dogaduje się z opiekuńczymi duchami zagrody i domu, niż z mieszkańcami wioski.

Dopiero w koszarach Włóczni Bora pozna, co to prawdziwy strach. Wraz z wybuchem zupełnie nieoczekiwanej wojny, znajdzie się w potrzasku między siłami, na które nie ma żadnego wpływu, a budzącym się w niej dziedzictwem całych pokoleń czarownic.


3. Anne ze Złotych Iskier

L.M. Montgomery / Marginesy / 6 marca

Do tej pory znaliśmy tę powieść jako "Ania ze Złotego Brzegu" (tutaj moja recenzja). W nowym tłumaczeniu (tym słynnym!) są to Złote Iskry. Przyznam, że brzmi to przepięknie...

Szósta część przygód rudowłosej Anne w nowym – najbliższym oryginałowi – tłumaczeniu Anny Bańkowskiej

Anne Blythe wraz ze swoją rodziną – mężem Gilbertem i piątką dzieci: Jemem, Waltherem, bliźniaczkami Di i Nan oraz Shirleyem – przenosi się do domu, któremu nadają nazwę Złote Iskry i który szybko wypełnia się ciepłem i miłością. Wkrótce do gromadki pociech dołącza mała Rilla.

Każde z dzieci ma swój unikalny charakter, przeżywa własne przygody i problemy. Na szczęście w domu zawsze czeka mama – ona na pewno pocieszy, przytuli i powstrzyma uśmiech rozbawienia, słuchając dziecięcych dramatów.

Sama Anne jednak również musi mierzyć się z wyzwaniami – nie tylko z wychowaniem dzieci, lecz także z wizytą okropnej ciotki Gilberta oraz z kryzysem w swoim małżeństwie…

Kolejna odsłona historii o Anne to pochwała przyjaźni, radości z życia i szacunku do innych.


4. Do zobaczenia za rok

Joanna Szarańska / Czwarta Strona / 13 marca

Dla tych, którzy nie pamiętają, przypomnę, że to autorka moich ukochanych "Poranków na Miodowej" i "Wieczorów na Miodowej"

Tatrzański szlak, mgła i dwoje ludzi, których łączy tylko jeden dzień w roku. Górski szlak, gęsta mgła, potknięcie i pomocna dłoń, która ratuje przed upadkiem. Daria i Dawid poznali się w Tatrach. Chwila rozmowy, wspólna wędrówka – tyle wystarczyło, aby zawiązała się między nimi nić sympatii. Oboje wiodą uporządkowane życie, ona wkrótce wychodzi za mąż, on również ma swoje zobowiązania, jednak rzucona mimochodem obietnica sprawia, że wracają w znajome progi schroniska, by spędzić ze sobą jeden dzień w roku. 

Mijają kolejne lata.  On nie zdradza, że czuje do niej coś więcej. Przecież jej serce należy do innego.  Ona miota się między lojalnością wobec męża a poczuciem, że odnalazła swoją bratnią duszę.  Oboje z niecierpliwością wyczekują dnia, w którym znów spotkają się na szlaku. 

Pewnego dnia Daria nie zjawia się w schronisku. Zaniepokojony Dawid postanawia ją odnaleźć. Historia słodko-gorzkiej miłości dwojga ludzi na krętym szlaku życia.


5. Mopsik, który chciał mieć urodziny

Bella Swift / Wilga / 13 marca

Kolejny mopsik! Całą serię niezmiernie polecam, recenzję pierwszego tomu znajdziecie tutaj.

Gotowi na urodzinową zabawę? Sięgnijcie po najnowszy tom „Mopsika”!

Peggy nigdy nie obchodziła urodzin, bo nikt nie wie, kiedy dokładnie przyszła na świat. Gdy Chloe zaczyna planować przyjęcie urodzinowe dla Księżniczki, suczki swojej przyjaciółki Hanny, mopsik robi się odrobinę zazdrosny. W dodatku Chloe zachowuje się bardzo tajemniczo i ukrywa przed Peggy niektóre szczegóły dotyczące imprezy...

Czy uroczego mopsika czeka wielka niespodzianka? Przeczytajcie koniecznie!


6. Rozpoznaję polne kwiaty

Wilga / 13 marca


Niby dla młodych przyrodników, a jednak przyznam, że i ja bym się z niej pewnie wiele nauczyła. Świat roślin jest intrygujący, a chwasty bywają bardzo zaskakujące :)

Rozszerzenie podstawowej serii "Młodzi Przyrodnicy". Książka idealna do zabrania na spacer i szukania polnych kwiatów.

W książce znalazły się opisy kilkudziesięciu gatunków kwiatów, które można spotkać na polskich łąkach, polach i przy drogach. Każdą roślinę szczegółowo scharakteryzowano: opisano wygląd, długość łodygi, właściwości, miesiące kwitnienia i ulubiony rodzaj siedliska. Do informacji dodano obrazowe piktogramy, które ułatwiają zapamiętywanie.

Oprócz starannie dobranych faktów w książce znalazły się również ciekawostki dotyczące poszczególnych gatunków, a także informacje ogólne, np. czym w ogóle jest kwiat, po co są kwiaty, czy wszystkie rośliny je mają, po co kwiaty są takie piękne, jakie zwierzęta w nich mieszkają.

Tekst wzbogacono realistycznymi ilustracjami przyrodniczymi, słowniczkiem ważnych pojęć oraz indeksem.


7. Wiosna w Jeżynowym Grodzie

Jill Barklem / Znak / 13 marca

Urzekająca okładka <3

W cudny, szklisty poranek wiosenne słońce zajrzało do wszystkich domków wzdłuż jeżynowego żywopłotu, a okienka w pniach drzew pootwierano na oścież. Wszystkie myszki wstały, ale najwcześniej zrobił to Fredzio. Przecież to jego urodziny!

Jaką niespodziankę szykują dla niego mieszkańcy Jeżynowego Grodu? Bo na razie wygląda na to, że zapomnieli o jego urodzinach…


8. Gdy spadam

Agnieszka Sorycz / 15 marca

Powieść autorki "Północnego Sabatu". Byłam w tamtym roku na spotkaniu autorskim z nią i mówiła, że ta powieść jest dla niej bardzo ważna. I choć spadochroniarze mnie nie interesują, to z chęcią przeczytam albo przesłucham.

Czasem trzeba po prostu skoczyć. Bo zamiast upaść, można nauczyć się latać.

Ona - młoda kobieta twardo stąpająca po ziemi, wzięta tancerka, marzy o własnej szkole tańca. On - inżynier dźwięku i instruktor spadochronowy, ma poukładane życie, ale ciągnie go w przestworza. Oboje ukrywają przed światem głębokie rany. Czy można być fair wobec drugiej osoby, jeśli nowymi relacjami próbuje się załatać dziury z przeszłości?


9. Kołatanie

Artur Żak / Dobra Literatura / 15 marca

Motywy słowiańskie 🌿

Fascynująca powieść obyczajowa w nurcie realizmu magicznego, oddająca klimat słowiańskich wierzeń i zabobonów, które przeplatają się z wiarą chrześcijańską.                                          

Lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Dziewiętnastoletni Piotr przygotowuje się do egzaminu na studia, spędzając czas na wsi, u babci, która niedawno została wdową. Zauważa, że staruszka stawia na stole trzy nakrycia, tłumacząc że w domu wciąż przebywa duch jego ukochanego dziadka Bronka i jemu też należy się talerz. Piotr bierze to za dziwactwo. Podobnie podchodzi do wierzeń babci. Boginki, strzygi, wilki, wilkołaki i zmory traktuje niczym wymysły. A jednak nadchodzi dzień, kiedy Piotr słyszy wycie wilka przyprawiające o dreszcze. I już nie sprzeciwia się babci, gdy ta zapala gromnicę.

Bronek po śmierci dostrzega ludzi i rzeczy, których za życia nie widział. Przywołuje wspomnienia pomagające zrozumieć sens wielu wydarzeń. Jego dusza pozostaje blisko rodziny. Wszak tyle jest do zrobienia. Do ustrzeżenia. Bo przecież Piotr właśnie się zakochał. A Bronek – jako dusza – już wie, że będzie z tego nieszczęście.

I jest jeszcze Cień…

Kołatanie jest powieścią mocno osadzoną w historii, będącej ważnym tłem dla wydarzeń. Autor przenosi nas do małej wioski w województwie łódzkim, odsłaniając rzeczywisty obraz polskiej wsi i jej mieszkańców z czasów wojny, powojennych i komunistycznych. Pokazuje transformację ustrojową i zagubienie ludzi, którzy nie potrafili odnaleźć się w nowej rzeczywistości. 


10. Miasto Gwiezdnego Pyłu

Georgia Summers / Jaguar / 27 marca

Przez całe pokolenia członkowie rodu Everly byli świadkami tego, jak najzdolniejsi i najlepsi spośród nich znikają, zabrani jako ofiary za zbrodnię, której nikt nie pamięta, i w celu, którego nikt nie rozumie. Ich dręczycielką jest kobieta o imieniu Penelope, która nigdy się nie starzeje, nigdy nie choruje i nigdy… nie wybacza.

Violet Everly była zaledwie dzieckiem, gdy jej matka Marianne zniknęła w burzową noc, zdeterminowana, by złamać klątwę. Zaraz po jej zniknięciu pojawiła się Penelopa. I jej ultimatum: Violet ma dziesięć lat na odnalezienie Marianne, jeśli tego nie zrobi – zajmie miejsce matki. Violet jest ostatnią z rodu Everly i – podobnie jak jej matka – chce za wszelką cenę przełamać klatwę. Aby to zrobić, musi zejść do magicznego podziemia kapryśnych bogów, uczonych żądnych władzy i potworów żądnych zemsty. Musi też współpracować z cichym asystentem Penelopy, Aleksandrem, któremu nie można ufać, ale którego wiedza o tym dziwnym świecie jest zbyt cenna, by go unikać.

W swojej podróży Violet dotrze aż na krańce świata. Po to, by odnaleźć Marianne i klucz do miasta gwiezdnego pyłu, w którym zaczęła się cała historia...


11. Zalety bycia niewidzialnym

Stephen Chbosky / We need YA / 27 marca

Drogi Przyjacielu,

Właśnie sięgnąłeś po coś wyjątkowego. Coś zabawnego i druzgocącego zarazem, bardziej intymnego niż pamiętnik. Stałeś się adresatem listów Charliego. 

Nie wiesz, gdzie mieszka, nie wiesz, jak wygląda. Jedyne, co poznasz, to świat, którym się z Tobą podzieli. Opowie Ci o swoim nastoletnim życiu, od którego czasami bardzo mocno chce uciec, ale jednocześnie żyć jego pełnią. To świat pierwszych imprez i pocałunków, nowych przyjaciół i muzycznych składanek. Świat złamanych serc, rodzinnych dramatów i duchów z przeszłości. Świat, w którym do szczęścia potrzebna jest ta jedna piosenka, którą puszczasz jadąc samochodem, i która pozwala Ci czuć się wiecznym. 


Znaleźliście coś dla siebie?

2 komentarze:

  1. Jest kilka propozycji w sam raz dla mnie. W tym moja ulubiona Joanna Szatańska :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czytałam już recenzję na Instagramie u jednej z osób, których książkowe polecajki bardzo sobie cenię, i była masa zachwytów, więc już wpisałam na listę do przeczytania :)

      Usuń

Klimat gęsty jak żywica, czyli "Kwestia wiary" Łukasza Kucharskiego

Powieści oparte na motywach wierzeń i demonologii słowiańskiej pojawiają się na rynku jak grzyby po deszczu. Nie powiem, bardzo mnie to cies...