Lecimy z kolejnymi zapowiedziami ciekawych premier - na końcu znajdziecie też bonus muzyczny, na który bardzo mocno czekam!
(kursywą moje przemyślenia)
1. Dzikość
Yuval Zommer / Dwukropek / 10 kwietnia 2024 r.
Kiedy ludzkość zbyt mocno ingeruje w naturę i nadwyręża jej zasoby, ta zaczyna obumierać. Aby przyroda odżyła, potrzebny jest ktoś, kto odważnie stanie w jej obronie.
Dzikość to współczesna baśń z pełnym nadziei mocnym przesłaniem.
2. Księga drzwi
Gareth Brown / Uroboros / 10 kwietnia
„Oto Księga Drzwi. Gdy trzymasz ją w ręku, każde drzwi są wszystkimi drzwiami”
Najbardziej wyczekiwany tytuł fantasy w 2024 roku według portalu Goodreads!
Powieść dla fanów „Biblioteki o Północy” Matta Haiga i „Niewidzialnego życia Adie LaRue” V.E. Schwab.
Spokojne życie trzydziestoletniej Cassie toczy się bez wyraźnego kierunku między księgarnią, gdzie pracuje, a nowojorskim mieszkankiem wynajmowanym do spółki z przyjaciółką. Wszystko zmieni się, gdy pewnego razu jeden ze stałych klientów sklepu zostawi jej na stole tajemniczą starą książkę. Jak się okaże, daje ona jej właścicielowi niezwykłe moce. I wkrótce Cassie dowie się, że istnieją inne magiczne księgi, które również mogą czynić rzeczy cudowne – lub przerażające.
W ten sposób Cassie wpada w wir przygód, zagrażających życiu jej i jej bliskich. Bo tam, gdzie jest magia, jest i nieograniczona władza.
3. Leia. Księżniczka Alderaana
Claudia Gray / Olesiejuk / 10 kwietnia
Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce żyła sobie księżniczka, która przeszła do legendy.
Szesnastoletnia księżniczka Leia Organa staje przed najtrudniejszym zadaniem w swoim życiu: musi podołać wyzwaniom ciała, umysłu i serca, aby zostać oficjalną następczynią tronu Alderaana. Bierze więc udział w intensywnym kursie orientacji w terenie, aktywnie działa w polityce i organizuje misje humanitarne na planety pod rządami Imperium. Ma jednak też inne zmartwienia. Jej rodzice, Breha i Bail, od pewnego czasu zachowują się inaczej niż kiedyś. Oddalili się od niej, a w dodatku ważniejsze stały się dla nich przyjęcia, na których przyjmują sojuszników z Senatu, niż własna córka. I jakby się czymś niepokoili… Leia postanawia odkryć, co się z nimi dzieje, i wkracza na niebezpieczną ścieżkę, narażając się na zainteresowanie Imperium. Kiedy ostatecznie odkrywa, co planują w tajemnicy rodzice i ich znajomi, staje przed bardzo trudnym wyborem. Czy ważniejsi będą dla niej mieszkańcy Alderaana, w tym ktoś, kogo pokochała – czy też szalę przeważy cała galaktyka, rozpaczliwie potrzebująca kogoś, kto zbuntuje się w jej obronie?
Ta pełna emocji opowieść rozgrywa się kilka lat przed „Nową Nadzieją”. Czytelnik znajdzie w niej pewne nawiązania do filmu „Star Wars: Ostatni Jedi”.
4. Leśne gotowanie
Piotr Ciemny / Znak / 10 kwietnia
Dzikie zioła, chwasty, leśne pokarmy uzależniają!
Na pikniku siedzi się na ziemi, je rękami, brudzi usta zwęglonym ziemniakiem. Pobudza się wszystkie zmysły. Żywy ogień to magia, trudno oderwać od niego wzrok, a przygotowane w ten sposób potrawy są niepowtarzalne.
Skosztuj jak nieziemsko smakują:
- chimichurri z gwiazdnicą pospolitą
- grillowana sałata z kwiatami lipy
- szarpane boczniaki bbq
- miraliwki – oliwki z zielonych mirabelek
Dowiedz się także jak odróżnić od siebie najczęściej spotykane w polskich lasach rośliny. Jak wygadają ich liście, kora, igły, kwiatostany, szyszki. Wykorzystaj dary natury i odnajdź radość w piknikowaniu
W lesie sezon piknikowy trwa cały rok.
5. Kamienica Schopenhauerów
Anna Sakowicz / Flow / 17 kwietnia
Dawniej Dwór Artusa, zachwycający wnętrzami symbol kultury mieszczańskiej, był owianym złą sławą miejscem znanym z pijackich burd. Taki był właśnie osiemnastowieczny Danzig – piękno, przepych i bogactwo skrywały mroczne zakamarki i ponurą przeszłość...
Frieda próbuje realizować swoje marzenia w czasach, kiedy kobiecie pozostawało szybko znaleźć męża lub zdobyć użyteczny fach. W parnej kuchni domu państwa Schopenhauerów zapachy i smaki przenoszą ją do innego świata, tak odmiennego niż zatłoczone nabrzeża Motławy. Tragiczna śmierć ciotki nieoczekiwanie splata jej losy z dwoma rzezimieszkami. Jeden z nich potrafi grą na fujarce poruszać czułe struny ludzkiej duszy i otwierać ich sakiewki. Drugi w poszukiwaniu lepszego jutra nieustannie szuka drogi na skróty i wikła się w szemrane interesy. Czy kamienica, w której wraz z rodzicami mieszka maleńki Arthur Schopenhauer, skrywa mordercę? Komu powinna zaufać Frieda, by nie tylko rozwikłać zagadkę śmierci Anny, ale zyskać szansę na spokojne życie? Dlaczego w Gdańsku wybuchają zamieszki, które sprawią, że zmieni się oblicze miasta?
Anna Sakowicz z doskonałym wyczuciem kronikarskich detali przenosi nas w pełnej zwrotów akcji przygodowej fabule do czasów, kiedy z racji urodzenia jedni wygrywali szczęśliwy los od przeznaczenia, a inni musieli ciężką pracą walczyć o każdy dzień.
6. Szpinakowa Staruszka
Martin Widmark, Emma Karinsdotter, Emilia Dziubak / Mamania / 17 kwietnia
Wciągająca opowieść o przyjaźni i uzdrawiającej mocy natury.
Głęboko w lesie mieszka gniewna staruszka, która co roku robi wszystko, co w jej mocy, aby zatrzymać nadejście wiosny. Jednak pewnego wiosennego dnia, kiedy staruszka jak zwykle patroluje las, aby zapobiec wypuszczaniu pąków i przebudzeniu śpiących zimą zwierząt, dzieje się coś dziwnego. Ludzki chłopiec podnosi staruszkę i wkłada ją do kieszeni! Co mają wspólnego wściekła starsza pani i wściekły chłopiec? Może więcej, niż myślą…
Martin Widmark i Emma Karinsdotter napisali wyjątkową opowieść o żalu i pragnieniu przynależności. Zachwycające ilustracje Emilii Dziubak są przepojone miłością do natury z nutką tęsknoty.
7. Ślachta. Historie z podlasko-mazowieckiego pogranicza
Maciej Falkowski / Czarne / 17 kwietnia
"Nie byli ani chłopami pańszczyźnianymi, ani panami – przez wieki żyli i pracowali na swoim, mimo zmieniającej się władzy. To właśnie drobna szlachta zamieszkująca pogranicze Mazowsza i Podlasia. Maciej Falkowski pozwala nam zajrzeć do ich świata, a tym samym – spojrzeć na historię z innej perspektywy.
Gdy jako dziecko słuchałem opowieści babci, miałem wrażenie, że oglądam film. Widziałem „Ruskiego”, który w 1940 lub 1941 roku, grając na bałałajce, płoszył konie nad rzeczką Brok, i piękną lalkę, którą pewna Żydówka podarowała mojej prababci w zamian za przeprowadzenie przez granicę. Słyszałem świst kul, od których kilka lat później zapaliła się cała wieś, i jęki rannych żołnierzy w prowizorycznym szpitalu polowym urządzonym jesienią 1939 roku miejscowym kościele.
Dopiero z biegiem lat te rozsypane obrazy zaczęły układać mi się w spójną całość – zapis historii trzech pokoleń prostych ludzi, żyjących w pierwszej połowie XX wieku na pograniczu Mazowsza i Podlasia. A potem pojawiła się świadomość, że tamte opowieści były osadzone nie tylko w kontekście historycznym, ale też lokalnym i że warto ten kontekst zrozumieć, opisać i pokazać innym.
Regionu, który opisuję, posiłkując się historią rodzinną, nie ma na żadnej mapie. Istnieje w tożsamości i mentalności ludzi mieszkających w okolicach Zambrowa, Wysokiego Mazowieckiego i Łomży. Tam, gdzie Mazowsze miesza się z Podlasiem. O jego specyfice w znacznym stopniu zadecydowała jedna warstwa społeczna – drobna szlachta, w tutejszej gwarze „ślachta”, od wieków gospodarująca tu na swoim, fanatycznie przywiązana do własnej ziemi i Kościoła katolickiego, zamknięta w sobie i nieufna wobec świata zewnętrznego. To właśnie o niej i jej potomkach opowiada ta książka."
Autor
8. Gra o serce
Katarzyna Białkowska / Jaguar / 24 kwietnia
Gdzieś mi mignęło, że autorka inspirowała się "Anią z Zielonego Wzgórza" :)
Kiedy miłość uderza jak piorun… ale tylko w jedno serce.
Skylar Gardiner, delikatnie mówiąc, nie przepada za swoim nowym wielbicielem. Jego ciągłe próby zdobycia jej względów straszliwie ją irytują. Jednak Skyler „Shy” Gardener nie należy do tych, którzy się poddają. Wierzy, że uderzające podobieństwo ich imion i nazwisk nie może być dziełem przypadku i że ta niezwykła dziewczyna, we włosach której tańczą świetliste błyski, po prostu musi się w nim zakochać. Ale czy na pewno?
Romantyczna i zabawna historia o tym, jak ciężko wydeptać ścieżkę do czyjegoś serca.
9. Nieoficjalna Wielka Księga Zaklęć Harry'ego Pottera. Kompletny przewodnik po zaklęciach dla czarodziejów i czarownic
MuggleNet / Znak / 24 kwietnia
Weź różdżkę, machnij nią (obrót i trach!) i otwórz wielką księgę zaklęć.
Jakie zaklęcie uchyli zamknięte drzwi?
Którą klątwą pokonasz każdego przeciwnika?
Ile jest zaklęć niewybaczalnych?
Drogi czarodzieju, przed Tobą najpotężniejsza księga czarów.
Dzięki niej nauczysz się magii i zdobędziesz wiedzę, która przyda się także poza murami Hogwartu. Znajdziesz tu każde zaklęcie, urok, czy klątwę, które kiedykolwiek zostały wypowiedziane lub pomyślane! Odręczne dopiski mistrza zaklęć pomogą Ci osiągnąć doskonałość w rzucaniu czarów. A spis magicznych przedmiotów sprawi, że następnym razem inaczej spojrzysz na porzucony na drodze but (czy jesteś ciekawy, gdzie Cię przeniesie?).
Pamiętaj jednak o międzynarodowym kodeksie tajności. Żaden mugol nie może się o nas dowiedzieć!
Wielka księga zaklęć to prawdziwe kompendium wiedzy ze świata Harry’ego Pottera. Zawiera ponad 240 zaklęć, czarów, uroków i klątw oraz katalog zaczarowanych obiektów.
To najlepszy prezent dla każdego czarodzieja, czarownicy, a nawet próbującego się doszkolić w magii charłaka.
Nie zapomnij zabrać tej książki na lekcję u profesora Flitwicka!
I pamiętaj, mówi się leviooosa, nie leviosaaa!
10. Rozbite lustro
Mercè Rodoreda / Marginesy / 24 kwietnia
Katalońskie Downton Abbey
Porywająca powieść należąca do klasyki współczesnej literatury katalońskiej autorstwa jednej z najbardziej cenionych pisarek hiszpańskich.
Trzy pokolenia arystokracji i kilka pokoleń służby – historia zaczynająca się w latach siedemdziesiątych XIX wieku i sięgająca nadejścia dyktatury Franco i hiszpańskiej wojny domowej.
Kiedy Salvador Valldaura spotyka Teresę Goday, uwodzą go jej aksamitne oczy i zaraźliwy śmiech. Valldaura, bogaty i niemłody już dyplomata, i Teresa, biedna córka handlarza rybami, pobierają się i przeprowadzają do dużej willi na obrzeżach Barcelony. W tym domu ich rodzina rozkwita i rozpada się: w kalejdoskopie zmieniających się perspektyw przewijają się losy kolejnych mężów, żon, córek i synów, także tych z nieślubnego łoża. Przydarzają się tragedie i wielkie, także zakazane miłości, zdrady i dowody bezinteresownego oddania, czyny pełne altruizm i samolubstwa.
Rozbite lustro opowiada historię rozpadającej się matriarchalnej dynastii zbudowanej na miłości, kłamstwach, namiętnościach, tajemnicach, nadziejach i zdradach.
11. Szkarłatna Ćma
Kristen Ciccarelli / Moondrive / 24 kwietnia
Wyjątkowe wydanie specjalne „Szkarłatnej ćmy”. Edycja limitowana z barwionymi brzegami, ilustrowanymi wyklejkami, tasiemką i twardą oprawą już dostępna!
On jest jej śmiertelnym wrogiem. Ona jego największą słabością.
Kiedy ulice Nowej Republiki spłynęły krwią, życie Rune Winters zmieniło się na zawsze. Czarownice stały się wyrzutkami i pojawili się łowcy, którzy polują na każdą z nich. Dlatego Rune musi ukrywać, kim jest. Jako bogata arystokratka spędza całe dnie na salonach, wykradając wszelkie możliwe sekrety synów i córek republiki. Jako Szkarłatna Ćma jest symbolem oporu czarownic, ratuje je przed czystką i mści ich krzywdy. Chęć zdobycia informacji o więzionych czarownicach popycha ją do desperackiego kroku. Postanawia uwieść jednego z łowców. I to najbardziej bezlitosnego z nich, Gideona Sharpe’a.
Lojalny wobec republiki Gideon obsesyjnie tropi wiedźmę kryjącą się pod pseudonimem Szkarłatna Ćma. Jest zdeterminowany i gotowy przekroczyć każdą granicę, by osiągnąć cel. Gdy ślady prowadzą go do Rune, która reprezentuje wszystko, czego Gideon nienawidzi, łowca postanawia owinąć sobie Rune wokół palca i zdobyć dowody na to, że arystokratka spiskuje ze Szkarłatną Ćmą.
W sercu Gideona płonie żądza zemsty. Serce Rune rozpala walka o wolność. Jako Rune i Gideon zbliżają się do siebie. Jako czarownica i łowca chcą się wzajemnie zniszczyć. Uczucia stają się bronią. W tej niebezpiecznej grze zdrada jest jedynie kwestią czasu…
A tu obiecany muzyczny bonus, czyli nowa płyta Taylor Swift "The Tortured Poets Department". Premiera 19 kwietnia! ❤
I jak, znaleźliście cos dla siebie? Jeśli chodzi o mnie, to (z książek) najbardziej czekam na "Leię" - w końcu czekałam na polskie tłumaczenie już ładnych parę lat - a drugą najbardziej intrygującą powieścią jest chyba "Kamienica Schopenhauerów", której akcja dzieje się w Gdańsku, a do którego to miasta mam wielki sentyment - tam się zaręczyłam :)
"Księga drzwi" mnie zainteresowała najbardziej.
OdpowiedzUsuńUwielbiam książki o książkach, więc to zestawienie nie mogło się obyć bez tej powieści :)
UsuńWow, same ciekawe i różnorodne pozycje! Najbardziej zainteresowały mnie: "Kamienica Schopenhauerów", "Leśne gotowanie", "Rozbite lustro" oraz "Leia. Księżniczka Alderaana". I co najlepsze - wcześniej słyszałam tylko o tej pierwszej książce, a o pozostałych dowiedziałam się z Twojego wpisu! :)
OdpowiedzUsuńWydawnictwa w kwietniu wyjątkowo się postarały, naprawdę jest z czego wybierać! Super, że znalazłaś tyle rzeczy dla siebie. I bardzo mi miło, że te moje poszukiwania naprawdę się komuś przydają <3
Usuń