niedziela, 7 lipca 2024

Zapowiedzi książkowe na lipiec

Witajcie! Lipiec to kolejny miesiąc, który upływa pod znakiem książek o Taylor Swift lub nią inspirowanych (jest ich aż 5! - wszystko z powodu sierpniowych koncertów na Narodowym), ale jeśli nie jesteście swifties, to być może znajdziecie coś dla siebie także wśród innych tytułów. Zapraszam!

(wszystkie opisy pochodzą od wydawców)

1. Your Endgame

Katarzyna Kucharczyk / Prószyński i S-ka / 16 lipca 2024 r.

Oto romans dla każdej Swiftie – mrugnięcie okiem do prawdziwych fanów.

RoseMarie Spring to ikona. Supergwiazda popu, kobieta sukcesu, idolka milionów.

Tylko że ostatnio pewien raper zmieszał ją z błotem, a ukochany mężczyzna złamał serce.

Rose zostały trzy miesiące do premiery nowego albumu, a ona wciąż nie napisała nawet jednego utworu.

Jej zdesperowany menadżer wpada na pomysł – kontaktuje się z agentką swojego sportowego idola, futbolisty Tylera Kellera, który niedawno wrócił na boisko po ciężkiej kontuzji i w nowym zespole potrzebuje dobrego PR-u.

Plan jest prosty: Tyler ma zabrać RoseMarie na kilka randek, by dać jej upragnioną inspirację. Niestety, wszystko niemal od razu legło w gruzach… a przynajmniej tak się wydaje. Bo RoseMarie postanawia napisać do Tylera z inną ofertą: ten opowie jej historię swojej nieszczęśliwej miłości, a ona wyciągnie z niej materiał na piosenkę.

Żadne z nich nie wie, że będzie to początek współpracy, która przyniesie coś więcej niż kolejny singiel o złamanym sercu…

To będzie historia o zniszczonej reputacji, słodkiej zemście i prawdziwej miłości.

2. Cichy płacz

Lisa Regan / Dolnośląskie / 17 lipca

Dziewczynka wiruje na karuzeli, jasne włoski unoszą się w powietrzu, a wokół dźwięczy jej śmiech. Gdy karuzela się zatrzymuje, siedzenie jest puste. Mała Lucy przepadła jak kamień w wodę...

Do gorączkowych poszukiwań siedmioletniej Lucy Ross włącza się detektywka Josie Quinn. To ona znajduje należący do dziewczynki plecak w kształcie motyla, a w nim mrożącą krew w żyłach wiadomość: odbieraj, gdy zadzwonię, bo inaczej z Lucy koniec. Do rodziców dzwoni ktoś z telefonu opiekunki ich córki – po drugiej stronie słychać lodowaty męski głos.

Josie pędzi do mieszkania kobiety i znajduje ją martwą. Każde kolejne połączenie z telefonu osoby związanej z rodziną kończy się szokującym odkryciem nowej ofiary. Morderca wyraźnie szuka zemsty na rodzinie Rossów. Detektywka przeczuwa, że rodzice dziewczynki nie mówią całej prawdy. Zgłębianie ich tajemnic zmusza ją do odkrycia sekretu, który zmieni jej życie.

Czy Josie zdoła powstrzymać zabójcę? I czy odnajdzie małą Lucy żywą?

3. Co wie rzeka

Isabel Ibañez / Muza / 17 lipca

W pełnej przepychu społeczności dziewiętnastowiecznego Buenos Aires Inez Olivera ma wszystko oprócz jednej rzeczy, której naprawdę pragnie: obecności rodziców. Mama i tata od lat zostawiają ją pod opieką krewnych i wyruszają do Egiptu na wiele miesięcy w roku.

Pewnego dnia dziewczyna otrzymuje list o strasznej treści: jej rodzice zaginęli w tajemniczych okolicznościach na pustyni i zostali uznani za zmarłych. Inez zdeterminowana, by odkryć prawdę, decyduje się wyruszyć do Kairu, zabierając ze sobą szkicownik i starożytny pierścień, który przysłał jej niedawno w paczce ojciec.

Jednak po przybyciu do Egiptu pełen magii pierścień zostaje skradziony, a Inez daje się wciągnąć w zdradziecką grę, która może zagrozić jej życiu. Dziewczyna nie może zaufać nikomu, a szczególnie bezczelnemu i irytująco przystojnemu asystentowi jej wuja, Whitowi, który zrobi wszystko, by pokrzyżować jej plany...

4. Era Taylor Swift

Karolina Sulej / W.A.B. / 17 lipca

Pierwsza polska książka o najpopularniejszej współczesnej gwieździe pop na świecie.

Taylor Swift to fascynujące zjawisko, a nawet uniwersum popkultury. Czterokrotna zdobywczyni Grammy za album roku, rekordzistka list przebojów, człowiek roku magazynu „Time”, bilionerka i jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób na świecie.

Jej historia nie jest prosta. Biografia Taylor Swift to opowieść o emancypacji, coming of age story, podróż bohaterki w czasach późnego kapitalizmu, kryzysów społecznych i poszukiwania autentyczności. Czy jest ich dzielną protagonistką czy może czarnym charakterem? Czy można „nosić róż i mieć opinie?” Czy można być wrażliwą piosenkarką i zarazem kierować multimedialnym, bilionowym imperium?

„Era Taylor Swift” to pasjonująca biografia i reportaż o jednej z ikon naszych czasów, a także książka o zmieniającym się rynku muzycznym, o bebechach showbiznesu, o fanach i hejterach. Lektura obowiązkowa zarówno dla swifties, jak i dla wszystkich pasjonatów świata muzyki i popkultury, którzy chcą zrozumieć fenomen tej unikatowej postaci.

Uznana pisarka i reporterka Karolina Sulej, kulturoznawczyni i zadeklarowana wielbicielka Taylor Swift, kreuje wielowymiarowy portret wokalistki i kompozytorki. O jej fenomenie rozmawia zarówno z fandomem, jak i z osobami ze świata muzyki, mediów i psychologii.

Takiego portretu Taylor Swift jeszcze nie było.

5. Mchy i paprocie będą naszym grobem

Hania Czaban / time4YA / 17 lipca

BĘDZIE DUSZNO…

Niepokojący thriller, który sprawi, że zwątpisz w to, co widzisz.

Pięć lat temu Daria z przyjaciółką pojechały w Bieszczady na koncert Duchów – popularnego zespołu młodego pokolenia. Wdając się w romans z tajemniczym nieznajomym, dziewczyna nie mogła wiedzieć, że wakacyjna miłość gwałtownie się skończy. Tuż przed występem w wypadku zginął gitarzysta zespołu. Koncert odwołano, a Daria straciła kontakt z poznanym chłopakiem. Jednak wspomnienie dramatycznych wakacji pozostało z nią na długo.

Teraz zespół powraca z nową płytą, a przyjaciółki wyruszają na festiwal Pod Gwiazdami posłuchać jego muzyki i stawić czoło przeszłości. Ponownie dochodzi do tragedii – w identycznych okolicznościach jak przed laty ginie wokalista Duchów. Ale jak to możliwe, skoro Daria spotkała się z nim już po tym, jak doszło do wypadku?!

Gdy dziewczyna za wszelką cenę próbuje wyjaśnić okoliczności zdarzenia, granica między prawdą a iluzją zaczyna się zacierać. Daria czuje, że popada w szaleństwo. Ma też powody obawiać się o swoje życie…

Czy bieszczadzkie mchy i paprocie kryją rozwiązanie zagadki? A może chowają kolejny mroczny sekret?

6. Taylor Swift. Era stylu

Terry Newman / RM / 17 lipca

Taylor Swift zawdzięcza swój sukces cechom, które musi mieć każda prawdziwa ikona popu – to jej niewymuszona pewność siebie, ogromne pokłady kreatywności i pracowitość zaprowadziły ją na sam szczyt. Artystka świetnie sobie radzi ze sławą, otwarcie mówi, co myśli, i zawsze śledzi to, co dzieje się w sieci. Mimo że na jej punkcie szaleją miliony, dba o bliską relację z fanami.

Tay od dziecka kochała tworzyć. Teraz wykorzystuje swoją pasję do opowiadania historii za pomocą muzyki i wyrazistych stylizacji. Dba o każdy szczegół, dzięki czemu jej kreacje przenoszą słuchaczy w podróż po jej życiu wewnętrznym i odzwierciedlają jej wrażliwość na świat. Od kowbojek czy klasycznego looku country przez projekty Saint Laurenta aż po futurystyczną stylizację – na scenie czy na ulicy, Taylor zawsze wygląda świetnie.

Na stronach tej książki znajdziesz sfotografowaną historię jej stylizacji opatrzoną wnikliwym komentarzem. Dzięki temu prześledzisz metamorfozę piosenkarki, która stała się ważną częścią historii XXI wieku.

7. Taylor Swift. My, swifties

Patricia C. Agüero / Jaguar / 17 lipca

Czy uważasz się za prawdziwą swiftie? Wiesz o Taylor prawie wszystko? Znasz każdą jej piosenkę? W takim razie ta książka jest dla ciebie!

Wyrusz w specjalną trasę, by poznać Taylor JESZCZE lepiej! Czeka cię podróż przez wszystkie ERY, przez wydarzenia, które ukształtowały artystkę. Każdemu wydarzeniu towarzyszy konkretna piosenka. Sprawdź, czy słyszałaś je wszystkie! Zobacz też, który utwór pasuje do twojego znaku zodiaku i w co była ubrana Taylor na ostatnim koncercie.

Witaj w świecie fanek najbardziej fascynującej dziewczyny naszych czasów!

8. Gorszy

Eliza Korpalska, Tomasz Brewczyński / Vectra / 19 lipca

Środek lata, upał, piękny dom. Dwoje ludzi, którzy się w nim duszą, tak samo jak w swoim małżeństwie. Miłość i nienawiść. Ekstremalna sprzeczność charakterów. I niespełna doba na drastyczną zmianę sytuacji.

Adam, wzięty psychiatra, podejmuje ostateczną próbę uzdrowienia toksycznego związku. Żywi nadzieję, iż spiętrzone przez lata problemy są do naprawienia, a emocjonalny i fizyczny dystans można zmniejszyć szczerą, oczyszczającą rozmową, mającą dać nowy początek zrujnowanej doszczętnie relacji. Jednak gdy znajduje w łazience test ciążowy z pozytywnym wynikiem, jego plan zaczyna się walić. Wie, że jeśli żona spodziewa się dziecka, to na pewno nie z nim.

Ewa, artystka tworząca witraże, już dawno podjęła decyzję. Zanim oznajmi ją mężowi, pragnie w nietypowy sposób podsumować lata spędzone u jego boku. Czuje się więźniem we własnym domu, osaczona tyranią i despotyzmem człowieka, którego kiedyś bezgranicznie kochała. Jest przerażona jego coraz bardziej nietypowym zachowaniem.

Upływający czas gra na niekorzyść bohaterów. Napięcie wzrasta, konflikt eskaluje, a hermetyczną, zbudowaną misternie przez Adama przestrzeń nieoczekiwanie naruszają kolejne osoby.

Jakie sekrety ujrzą światło dzienne, gdy pozorna sielanka i ułuda szczęśliwego życia prysną? Czym może skończyć się miłość splamiona nie tylko chorobliwą zazdrością i nietolerancją, ale również… krwią?

9. Slenderman. Internetowy demon, choroba psychiczna i zbrodnia dwunastolatek

Kathleen Hale / Czarne / 24 lipca

Morgan i Bella były najlepszymi przyjaciółkami, dopóki w szkole nie pojawiła się nowa dziewczynka, Anissa. To właśnie ona pokazała Morgan w internecie stronę z creepypastami – krótkimi opowiadaniami, które miały napędzić czytającemu stracha. Przeczytały tam o Slendermanie: niebezpiecznym prześladowcy i zabójcy polującym na dzieci. Obsesja Morgan i Anissy na punkcie wymyślonej postaci stała się tak silna, że dziewczynki pragnęły zostać jego posłanniczkami. Aby to zrobić, postanowiły zamordować Bellę. Miały dwanaście lat, gdy wymierzyły koleżance dziewiętnaście ciosów nożem.

Obie miały być sądzone jak dorosłe. Jednej groziło sześćdziesiąt pięć lat więzienia, a drugiej czterdzieści pięć. Kilka miesięcy po ich zatrzymaniu u Morgan zdiagnozowano schizofrenię, postanowiono jednak nie podawać jej żadnych lekarstw, by nie była senna na sali rozpraw.

Slenderman, reportaż o słynnej tragedii, która wstrząsnęła amerykańskim społeczeństwem, opowiada nie tylko o niebezpieczeństwach wirtualnego świata i toksycznej przyjaźni. To przede wszystkim przygnębiająca opowieść o wadach amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej i wymiaru sprawiedliwości.

10. Pieśni żałobne dla umierających dziewcząt

Cherie Dimaline / Rebis / 30 lipca

Winifred mieszka z ojcem w domu na cmentarzu, w pobliżu grobu swojej matki. Dziewczyna spędza czas samotnie, snując się ze swoim grubym psem między zaniedbanymi grobami. Przez to pojawiają się plotki, że cmentarz jest nawiedzony. Sprawą zaczyna się interesować firma organizująca wycieczki „po nawiedzonym Toronto” oraz kuzynka hochsztaplerka. Nawet ojciec Winifred jest przekonany, że cmentarz odwiedza jego ukochana zmarła żona. Wszystko się zmienia, gdy do dziewczyny zaczyna przychodzić prawdziwy duch nastolatki, która zginęła kiedyś tragicznie w pobliskim wąwozie. Od tej pory nic już nie jest takie samo. Winifred musi inaczej spojrzeć na życie, śmierć i miłość. Zwłaszcza na miłość…

11. Taylor Swift. Książka dla swifties

opracowanie zbiorowe / YaNa / 31 lipca

W ciągu zaledwie kilku lat dziewczyna o niezłomnej woli, wielkim talencie i ogromnej pasji do muzyki stała się jedną z najjaśniejszych gwiazd świata rozrywki, za którą podążają miliony fanów – jej „Swifties” – którzy nie opuszczają żadnego z jej koncertów.

To właśnie jest Taylor Swift, supergwiazda, a może ktoś więcej: młoda kobieta, która nigdy nie bała się śpiewać o swoich miłościach (często burzliwych), swoich codziennych radościach i smutkach, ze szczerością i determinacją, które ujmują każdego. I które dają siłę. Jest dla Swifties bliską przyjaciółką, z którą można dyskutować i wspólnie stawiać czoło małym i dużym wyzwaniom życia.

12. Wakacje pod morzem

Marta Bijan / Young / 31 lipca

To mogłoby być kolejne zwyczajne lato nad polskim morzem, gdyby nie Hotel Bursztyn.

Leo prawie nie sypia.

Leo nigdy nie płacze.

Leo ciągle kłamie.

Odkąd jej mama zapadła w śpiączkę, szesnastolatka jest pod opieką starszego brata Roberta – jedynej osoby, którą jeszcze darzy sympatią i zaufaniem. Jako dzieci często spędzali rodzinne wakacje nad morzem, gdzie długie godziny na plaży dzielili z Filipem, zaprzyjaźnionym synem właścicieli Hotelu Bursztyn. Pewnego lata wyjazdy w tamte strony po prostu się skończyły. Bez wyraźnego powodu.

Dziesięć lat później Bursztyn i Filip znów pojawiają się w ich życiu. Tym razem rodzeństwo podejmuje letni staż w hotelu, w którym wszystko odbiega od normy. Goście zaczynają zachowywać się dziwnie, relacje między nastolatkami gęstnieją z dnia na dzień, a Bałtyk zdaje się wyrzucać na brzeg wszystkie zatopione przez lata tajemnice.

Leo wreszcie będzie musiała zmierzyć się z tym, co próbowała całe życie od siebie odsuwać – z prawdą.

“Wakacje pod morzem” to kolejna powieść Marty Bijan, która nie daje się sklasyfikować do jednego konkretnego gatunku. Sielankowość plaży i leniwego lata przeplata się z grozą, a miłość i nienawiść mają jedno imię.

13. Zwyczajni '44. Ludność cywilna w powstaniu warszawskim

Agnieszka Cubała / Wielka Litera / 31 lipca

„Zwyczajni’44” to książka o cywilnych mieszkańcach stolicy uczestniczących w powstaniu warszawskim, którzy doświadczyli dramatu, jaki rozegrał się na przestrzeni 63 dni w mieście ogarniętym walką. To wiele osobistych tragedii, historii małych i dużych. Każda inna, każda niezwykle ważna.

Byli potężnym wsparciem i zapleczem dla walczących. Bez ich udziału i zaangażowania żołnierze nie mogliby tak długo i dzielnie walczyć. O tym, że za historiami „Zwyczajnych” stoją nadzwyczajni ludzie, można przekonać się poznając m.in. losy takich postaci jak pisarze i poeci: Jerzy Andrzejewski, Miron Białoszewski,  Maria Dąbrowska, Marek Hłasko, Czesław Miłosz, Anna Świrszczyńska czy Maria Rodziewiczówna; artystki: Nina Andrycz, Halina Mancewiczówna, Maria Przybyłko-Potocka; ludzie nauki (prof. Irena Huml-Bacz i prof. Władysław Tatarkiewicz); sztuki (rzeźbiarz  Alfons Karny oraz grafik i satyryk – Eryk Lipiński); sportu (zapaśnik Aleksander Garkowienko, tenisistka Jadwiga Jędrzejowska, łuczniczka Janina Kurkowska-Spychajowa i lekkoatletka Jadwiga Wajsówna), fotograf powstańczy Edward Wojciechowski, jak również wiele nieznanych szerszemu gronu postaci, o losach nie mniej barwnych i równie dramatycznych.

Jak podkreśla autorka, historie poszczególnych bohaterów najczęściej przychodzą  do niej „same”. Pojawiają się zupełnie nieoczekiwanie, niejednokrotnie w wyniku różnorodnych zbiegów okoliczności. Na przykład podczas wizyty w jednej z rozgłośni radiowych poznała wspaniałą piosenkarkę. Słuchając nagranych przez nią utworów, odkryła, że ma w swoim repertuarze także piosenkę poświęconą powstańcom warszawskim. Genezą jej napisania była wzruszająca historia rodzinna.  

Innym razem niezobowiązująca rozmowa o sztuce doprowadziła do kontaktu z muzeum, którego patronem jest jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, rzadko kojarzony z powstaniem warszawskim. Po głębszym zbadaniu tej historii okazało się, że losy tej postaci są tak barwne, ciekawe i nieoczywiste, że bez problemu mogłyby posłużyć za kanwę filmu sensacyjnego.

Autorka odkrywa nieznane karty powstania warszawskiego. Przedstawia historie uznawane przez kolejne pokolenia za niewystarczająco heroiczne, by o nich opowiadać. Jest głosem ludzi, którym zabrakło słów, by móc opisać to, przez co przeszli.


Znaleźliście coś dla siebie? Ja najbardziej czekam na "Erę Taylor Swift", "Your Endgame", "Wakacje pod morzem" oraz "Mchy i paprocie..." :) Te wszystkie barwione brzegi są przecudowne - kocham tę modę i wykorzystuję ją, póki wydawcom jeszcze się chce ;)

6 komentarzy:

  1. Ooo ile propozycji dla fanów Taylor Swift, to pewnie przed jej koncertami w Polsce taki szał ;). Ja sama jednak nie jestem Swiftie, więc to nie moje klimaty. I przyznam Ci, że z Twoich propozycji na lipiec, jakoś żadna mnie nie zaciekawiła. Ale może to i dobrze, bo mam całe stosy zaległych książek ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście nie przeczytałam nagłówka... Widzę, że to samo zauważyłaś

      Usuń
    2. Tak, na pewno o to chodzi :) Sama wybieram się w jeden wieczór i nie mogę się doczekać, zaczęłam nawet już przygotowywać się książkowo ;)
      Może i w lipcu nic Cię nie zainteresowało, ale zobaczymy, co będzie w sierpniu!

      Usuń
  2. Mnie zainteresował "Cichy płacz" ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyli wolisz lipcowe upały ochładzać sobie mrożącą krew w żyłach lekturą? :)

      Usuń

5 książek, które przeczytałam przed koncertem Taylor Swift

Jak być może zauważyliście przy postach o zapowiedziach książkowych, jestem wielką fanką Taylor Swift. Słucham jej od 2014 roku, a więc od a...