piątek, 13 września 2024

Zapowiedzi książkowe na wrzesień

Kolejny miesiąc, kolejne zapowiedzi. Jest ich sporo, więc zabierajmy się do czytania :)

(wszystkie opisy pochodzą od wydawców)

1. Dolina Tęczy

L.M. Montgomery (nowe tłumaczenie) / Marginesy / 4 września

Siódma część przygód rudowłosej Anne i jej rodziny w nowym – najbliższym oryginałowi – tłumaczeniu Anny Bańkowskiej

Nieopodal Złotych Iskier kryje się mała kotlina, do której nie docierają porywiste wiatry. Wśród korzeni świerków wiją się tajemnicze wąskie ścieżki, a spomiędzy gęstego igliwia gdzieniegdzie wyzierają dzikie wiśnie. To właśnie w zagłębieniach przecinanej przez strumyczek kotliny czworo najstarszych dzieci Blythe’ów najchętniej spędza czas.

W tym własnym magicznym królestwie, nazwanym przez nich Doliną Tęczy, Jem, Walter, Nan i Di poznają dzieci nowego pastora: Jerry’ego, Carla, Unę i Faith, i szybko się zaprzyjaźniają. Do grupy niedługo dołącza Mary Vance – zbłąkana sierota, ukrywająca się w stodole po ucieczce od wyzyskującej ją chlebodawczyni.

W miasteczku coraz częściej mówi się o tym, że nowy pastor, dość roztrzepany wdowiec, powinien ponownie się ożenić – jego dzieciom zdecydowanie przydałaby się kobieca ręka! I choć pastor opiera się temu pomysłowi, przypadkowe spotkanie w Dolinie Tęczy w świetle księżyca owocuje miłosnym uczuciem. Niestety – wybranka pastora związana jest pewną obietnicą…

2. Kądziel

Paulina Klimańska-Nowak / Moc Media / 4 września

„Kądziel” to próba zrozumienia przyczyn i konsekwencji rodzinnych dramatów oraz opowieść o krzywdzących stereotypach, jakie wciąż dominują w postrzeganiu kobiecości.

Trzydziestoletnia Lena dowiaduje się, że jest w ciąży i wtedy do głosu dochodzą tłumione przez nią od lat lęki i wątpliwości. Czy bolesna historia rodzinna wpłynie na jej macierzyństwo? Co mogłyby jej przekazać antenatki?

Opowieść o najistotniejszych dla siebie wydarzeniach snują cztery kobiety: mieszkająca na wsi w dwudziestoleciu międzywojennym Teresa, jej córka Aleksandra, wnuczka Maria oraz współcześnie żyjąca prawnuczka Lena. Ich historie splatają się ze sobą, a to rodzi pytanie, czy kolejne pokolenia powtarzają te same losy, dążąc do upragnionego spełnienia.

3. Leśna obietnica

Patrycja Żurek / Dragon / 6 września

Kiedy matka Żanety postanawia, że zamieszkają w lesie, dziewczyna nie zgadza się z tą sytuacją. Żelisława jednak konsekwentnie podtrzymuje swoją decyzję, wprowadzając córkę w meandry przesądów, czarów i ziół. Wszystko po to, by uciec od tragicznej rzeczywistości. Kobiety wspólnie prowadzą leśny przytułek dla wojennych sierot. Do czasu, kiedy Żaneta poznaje tajemniczego drwala Jaromira.

Starszy mężczyzna chętnie poświęca czas dziewczynie, ucząc ją pisania i czytania. Wkrótce między nimi rodzi się uczucie. Niestety zawarty pakt z Dziewanną – boginią lasów i dzikiej przyrody – mówi, że jeśli kobieta urodzi dziecko, może zostawić przy sobie tylko dziewczynkę. Syna musi oddać bogini w ofierze.

Czy związek Żanety i Jaromira jest w stanie przetrwać w tych trudnych czasach?

Czy powojenna rzeczywistość przyniesie bohaterom radość?

Początek baśniowej sagi rodzinnej z odrobiną magii.

4. Przepowiednia dla Dobrochny

Marta Diels / Replika / 10 września

Dobromiła z utęsknieniem czeka na zamążpójście, które ma zapewnić jej grodowi bezpieczeństwo, jednak jako jedyna córka kasztelana ma wyjść za silnego woja, który zostanie starannie wybrany przez jej ojca oraz starszyznę Lubusza. Choć dziewczyna gotowa jest zrezygnować ze swojego szczęścia, aby służyć swoim ludziom, to szybko rozwijająca się relacja z pewnym mrukliwym wojewodą skutecznie odciąga jej myśli od powinności. Pełen sekretów Witosław nie jest jednak jedynym kandydatem do jej ręki, a niektórzy nie cofną się przed niczym…

Rok 1014. Czasy Bolesława Chrobrego pełne wojennej zawieruchy, zrywanych przymierzy, ale też ogromnych bogactw. Czasy wypełnione przenikaniem chrześcijaństwa w twarde słowiańskie serca. 

5. Zapach ziół

Maja Drozd / KSD Małgorzata Drozdowska / 10 września

Jest rok 1900. Tadeusz Zalewski, w obawie przed represjami ze strony władz carskich, zostaje wysłany na rosyjską prowincję do majątku swoich dziadków. Wraz z nim przyjeżdża jego nowo poślubiona żona Ewa, która porzuciła marzenia o studiach medycznych, aby wraz z mężem prowadzić rodzinny folwark. Tymczasem do Zalesia powraca również przyjaciel Tadeusza z dzieciństwa, pochodzący z pobliskiej wsi Anton Brodzki, któremu hrabia Nowowiejski powierzył opiekę nad swoimi lasami.

Czy młodzi będą potrafili odnaleźć swoje miejsce na zapadłej carskiej wsi? Czy Tadeusz porzuci swoje dawne marzenia? Czy Ewa zwana „szeptuchą z Zalesia” znajdzie sposób, by przekonać do siebie okoliczne chłopstwo? Czy Anton znajdzie spokój, którego szuka? Co przyniesie im wszystkim zaczynające się właśnie XX stulecie?

Poruszająca opowieść o losach ludzi nierozerwalnie splecionych się z historią ziemi, na której przyszło im mieszkać, na tle epoki, która zmieniła dotychczasowy porządek świata.

To opowieść o przyjaźni, dla której jest się gotowym zaryzykować własne życie, i o miłości, od której nie można się uwolnić.

6. Cień bogów

John Gwynne / Fabryka Słów / 11 września

Życie w cieniu martwych bogów nie jest łatwe. W świecie zniszczonym przez boski gniew i zazdrość, musisz mieć wiele, aby przetrwać. A żeby się rozwijać? Cóż, potrzebujesz znacznie więcej. Woli zwycięstwa. Umiejętności zabijania i unikania śmierci. A także oddziału niebezpiecznych i lojalnych przyjaciół, abyś nigdy nie musiał mierzyć się z krwawym chaosem życia sam.

„Urodziłam się dla zgiełku bitwy i muru tarcz. Zbuduję własną reputację, kocham to, nie oddam się niczemu innemu."

Elvara

„Mężczyźni umierają, kobiety umierają, wszystkie istoty z krwi i kości umierają, ale sława bitewna przetrwa. Tego chcę, tego chcemy wszyscy."

Varg

„Mój synu, jeśli tu jesteś, znajdę cię. A każdy, kto stanie mi na drodze, będzie żałował, że to zrobił."

Orka

Bardziej epickiej historii raczej nie przeczytacie!

7. Siostry z Titanica

Anna Lee Huber / Skarpa Warszawska / 11 września

Opowieść oparta na prawdziwej historii trzech sióstr Fortune, które wyruszyły w życiową podróż na pokładzie legendarnego RMS Titanic!

Kwiecień 1912 roku. Siostry Fortune wchodzą na pokład największego i najbardziej luksusowego liniowca, jaki kiedykolwiek zbudowano. Alice targają złe przeczucia, po tym jak wróżka ostrzegała ją przed podróżowaniem. Flora, która wkrótce ma poślubić zamożnego bankiera mierzy się z nowymi uczuciami: jej myśli zajmuje inny czarujący mężczyzna. Najmłodsza siostra – Mabel – w sekrecie przed rodziną zgłębia idee prawa wyborczego i możliwości przeprowadzania politycznych reform – nawet jeśli miałoby to doprowadzić do rozłamu w rodzinie.

Barwna, zaskakująca, pełna emocji powieść o tęsknocie za niezależnością i miłością. Opowieść o chwilach, które nieodwołalnie zmieniają nawet najlepiej ułożone plany. 

Jak dziewiczy rejs odmieni ich życie w głęboki i nieoczekiwany sposób?

8. W drodze do Nawii

Magdalena Wala / Czwarta Strona / 11 września

Witajcie w Raj & Co. Spełniamy wszystkie, nawet najbardziej niezwykłe życzenia naszych klientów. Zwłaszcza… jeśli nie jesteście ludźmi!

Nina od wczesnego dzieciństwa śni wyłącznie jeden sen. Urywa się on zawsze, gdy dziewczyna spada z korony potężnego drzewa. W styczniową noc sen zostaje przerwany przez telefon brata. Filip, jego dziewczyna i znajomy zostali zaatakowani z centrum Katowic. Chłopakowi nic się nie stało, jednak w szpitalu umiera jego przyjaciel, a Asia zapada na ciężką chorobę. 

Te wydarzenia zbiegają się w czasie ze znalezieniem przez Ninę pracy w firmie Raj & Co, która zajmuje się organizacją imprez w duchu słowiańskim. Dziewczyna szybko jednak żałuje podpisania umowy. Przekonuje się bowiem, że słowiańskie demony bynajmniej nie należą tylko do ludowego folkloru. Co więcej, jeden z nich ma wiele wspólnego z dziwną chorobą Asi. Nina nagle musi się zmierzyć z ożywionymi istotami ze słowiańskiego panteonu, niestandardowymi klientami, powstałym z grobu upiorem i snującymi się w jej pobliżu widmami.

Czy pomiędzy pracą dla niezwykłych szefów, poszukiwaniem remedium na postępującą chorobę Asi i próbą wywiązania się z kolejnego powierzonego zadania dziewczynie uda się ocalić własne plany na przyszłość?

9. W niedzielę rano ziele zbierała

Olga Kobylańska / Bukowy Las / 11 września

Urodziwa mężatka Mawra wikła się w romans z młodym bojarem. Gdy ich związek wychodzi na jaw, kobieta zostaje wykluczona ze swojej społeczności i mierzy się z licznymi trudnościami. Po latach ma miejsce zupełnie nowa historia miłosna… czy równie tragiczna?

Opowieść osadzona w malowniczych lasach, na górze Czabanicy, okraszona dawnymi wierzeniami, magiczną mocą ziół i elementami cygańskiego folkloru.

10. Ciemność, która nas połączyła

Natalia Brożek / Young / 18 września

Zapraszamy do Akademii Olimpii, gdzie w turnieju na śmierć i życie zawalczycie o miejsce wśród bogów.

W wieku kilkunastu lat Kassandra zyskała nadzieję na rozpoczęcie nowego życia. Wychowana w sierocińcu dziewczyna dowiedziała się, że jest półboginią – córką człowieka i mrocznej bogini Hekate. Dzięki temu została przyjęta do prestiżowej Akademii Olimpii. Niestety szybko okazało się, że nie jest w stanie nauczyć się kontrolować swoich mocy. Osamotnionej córce Hekate grozi przez to wyrzucenie ze szkoły i powrót do świata śmiertelników, w którym nikt na nią nie czeka. Jedyne wsparcie stanowi dla niej jej chłopak Alexander, syn Zeusa, jednak nawet on ukrywa przed otoczeniem ich związek.

W tym roku w Akademii Olimpii odbywa się turniej, do którego zostaną wybrani najbardziej uzdolnieni spośród uczniów. Osoba, która zwycięży, może liczyć na oszałamiającą nagrodę – dołączenie do grona bogów Olimpu. Uczestnicy są wybierani przez Mojry, których woli nie można się sprzeciwić. Do grona dwunastki konkurentów wchodzi Alexander, chłopak Kassandry, a także jej wróg – Holden, syn Hadesa. Niespodziewanie dla wszystkich po raz pierwszy w historii Mojry wybierają jednak dodatkową, trzynastą uczestniczkę, którą okazuje się Kassandra.

Dziewczyna będzie musiała wziąć udział w śmiertelnie niebezpiecznych wyzwaniach, sprawdzających magiczną siłę i intelekt uczestników. Aby przetrwać, musi nauczyć się panować nad swoją mocą. I to jak najszybciej, ponieważ ktoś wyraźnie czyha na jej życie.

11. Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało?

Pierre Bayard / PIW / 18 września

Wbrew prowokującemu tytułowi książka  Pierre’a Bayarda nie jest poradnikiem dla ignorantów, którzy chcieliby udawać erudytów. Francuski literaturoznawca zajmuje się zjawiskiem dość powszechnie występującym, ale otoczonym swoistym tabu: nie-czytaniem. Nie-czytanie, szczególnie jeśli dotyczy kanonu klasyki, jest powodem do wstydu, choć, jak stwierdza Bayard, występuje nagminnie nawet wśród specjalistów. Może więc nadszedł czas, żeby owo nie-czytanie uznać za równoprawny z czytaniem sposób obcowania z książkami, równie twórczy i wiele mówiący o nas samych? 

12. Dark Ivy. Kiedy upadnę

Nikola Hotel / You&YA / 25 września

Akademia Woodforda to elitarna i ekskluzywna szkoła, przesiąknięta tradycją i historią. Dostanie się do niej to praktycznie bilet w jedną stronę do uczelni z Ivy League.

I Eden Collins się udało.

Wie, że nie pasuje do tych bogatych dzieciaków, ale nie spodziewała się, że życie w Akademii będzie aż tak trudne.

Na lekcjach biorą udział w eksperymentach społecznych i grach umysłowych, które doprowadzają ją do granic emocjonalnych. Przecież dopiero co minął rok od kiedy straciła swojego najlepszego przyjaciela... nie jest gotowa się z tym zmierzyć. Zwłaszcza na lekcjach.

Na domiar złego przyciągnęła uwagę Williama Granthama III, który widocznie postawił sobie za cel nakłonienie Eden do złamania zasad. Tylko dla niej będzie mieć to katastrofalne skutki....

KSIĄŻKA ZAWIERA ILUSTRACJE Z BLACKOUT POETRY!

Powieść odpowiednia dla czytelników 16+

13. Kermitek i jesienne skarby

Beata Mastalerek / Zielona Sowa / 25 września

Poznaj Kermitka, jego ukochaną przytulankę misia Kermisia, młodszą siostrę Lusię, a także innych członków tej ciekawej rodzinki! Z nimi każdego dnia dowiesz się czegoś o otaczającym nas świecie.

Kermitek wybiera się na przedszkolną wycieczkę do lasu – dzieci poznają zasady, które tam panują, dowiadują się, jakie zwierzęta zamieszkują las i jakie rośliny w nim rosną. Gdy Kermitkowi zaczyna doskwierać jesienna nuda, okazuje się, że nawet w domu można się świetnie bawić. Zagubiony pierścionek Lusi to z kolei pretekst, by rozpocząć poszukiwania godne prawdziwego detektywa…

14. Lady Makbet

Ava Reid / StoryLight / 25 września

Opowieść o jednym z najsłynniejszych czarnych charakterów Szekspira, Lady Makbet. Dzięki Avie Reid – autorce bestsellerów z listy „New York Timesa” – Lady Makbet odzyskuje swój głos i swoją przeszłość. Ma teraz moc, by zmienić historię napisaną dla niej przez mężczyznę.

Ona już nie raz słyszała, że jej oczy wzbudzają w mężczyznach szaleństwo.

Ona wie, że zostanie zmuszona wyjść za szkockiego brutala, który nie wyzbywa się barbarzyńskich przyzwyczajeń, kiedy wchodzi do ślubnego łoża.

Ona wie, że przeżycie na jego wrogim, podejrzliwym dworze będzie wymagało  strategii, silnej woli oraz całej skrywanej przez nią dotąd mocy.

Ale nie zdaje sobie sprawy, że jej mąż ma własne spowite magią sekrety. Nie wie, że pewna przepowiednia uciska go niczym za ciasna zbroja. Nie wie też, że jej magia ma większą moc i jest bardziej niebezpieczna, i że zagrozi porządkowi tego świata.

 Ona jeszcze tego nie wie, ale już wkrótce odkryje prawdę…

15. Łódź. Ziemia wymyślona

Błażej Ciarkowski / W.A.B. / 25 września

Porywająca podróż po łódzkiej mapie stworzonej z faktów i mitów, historii i literackiej fikcji.

Na przestrzeni ostatnich dwustu lat Łódź była „miastem amerykańskim” i „ziemią obiecaną”. „Czwartą stolicą” i „ostatnim nieodkrytym miastem”. „Polskim Manchesterem” i „miastem przeklętym”. Miastem „bez historii” i „miastem czterech kultur”. Była czerwona, robotnicza, szara, kreatywna.

Łódź jest miastem innym niż wszystkie. Chyba najbliżej jej do Gdyni, chociaż nie posiada tej specyficznej aury utkanej z ogólnonarodowego mitu. Podobnie jednak jak nadbałtyckie „okno na świat” stanowiła niegdyś krainę nieograniczonych możliwości, gdzie z dnia na dzień wzrastały i upadały wielomilionowe fortuny.

„Łódź. Ziemia wymyślona” to moja podróż przez historie Łodzi. Historie, a nie historię, bowiem było ich wiele, niemal tyle, ile osób, które podjęły się niełatwego zadania „opowiedzenia miasta”. To wędrówka przez gąszcz legend, mitów, historycznych faktów, prawd i półprawd. Wędrówka po mieście, które istnieje na tyle, na ile istnieją postaci je opisujące"

Błażej Ciarkowski

16. Magiczny świat Słowian

Kamil Gołdowski / RM / 25 września

Życie Słowian było przepełnione magią. Tę magię możemy poczuć do dziś, nie tylko poznając słowiańskie dzieje i mity, lecz także odnajdując ją wciąż żywą w naszej współczesności.

Z tej książki dowiesz się, w co wierzyli nasi praprzodkowie oraz w jaki sposób echa prastarych zwyczajów przetrwały do dziś. Poznasz dawnych bogów i opisujące ich mity, słowiańskich magów i wiedźmy oraz święta i rytuały kultywowane niegdyś przez Słowian. Przeczytasz o tym, jak wyobrażali sobie zasady rządzące życiem doczesnym i życiem wiecznym i jak wyglądał roczny rytm ich świata. Jeśli chcesz poznać rodowód wielu słowiańskich imion popularnych do dziś albo dowiedzieć się, skąd wzięły się nazwy miesięcy, także znajdziesz tu odpowiedzi.

Autor w barwny, żywy i przystępny sposób opisuje fascynujący świat dawnych wierzeń. Przywołuje aktualną wiedzę historyczną, językoznawczą i kulturoznawczą i pokazuje, że magiczny świat Słowian nie tylko trwa do dziś, ale wciąż ewoluuje i rozpala wyobraźnię.

17. Warszawa. Przewodnik dla młodszych i starszych podróżników

Adrian Markowski / Prószyński i S-ka / 26 września

Wybierasz się do Warszawy z rodzicami, a może ze szkoloną wycieczką? To wspaniale! To będzie naprawdę niezapomniane przeżycie. Dzięki książce, którą trzymasz w rękach, dobrze poznasz stolicę, zobaczysz mnóstwo ciekawych miejsc i dowiesz się o tym mieście tak dużo, że otrzymasz dyplom przewodnika po Warszawie! Będziesz spacerować najpiękniejszymi ulicami miasta, przechadzać się alejami parków, nauczysz się poruszać metrem, zobaczysz słynny Stadion Narodowy, będziesz uczyć się i jednocześnie doskonale bawić w niezwykłym Centrum Nauki Kopernik.

Na koniec będziesz wiedzieć o Warszawie więcej niż niejeden rodowity mieszkaniec tego miasta! Nie czekaj, ruszaj w drogę!

18. Fragmenty

Zuzanna Dudkiewicz / selfpublishing / 28 września

"Stworzeni z powyrywanych wspomnień, relacji, rozstań i powrotów. Wkradamy się w siebie, dajemy i zabieramy. Tworzymy niepowtarzalne mozaiki i już do końca, na zawsze, zostajemy w sobie nawzajem."

Trzy części: poezja, proza i listy – właśnie one tworzą Fragmenty. Powstałe na przestrzeni sześciu lat teksty to zbiór mikrohistorii, doświadczeń i uczuć, z których składa się każdy z nas. I tylko czytelnik może sprawić, by to co rozbite, ożyło na nowo w swojej pełni. 

A Ty? Ile części siebie oddałeś innym? Ile zabrałeś w zamian?


Bonus muzyczny

Pod koniec sierpnia Sanah wydała też album-niespodziankę, więc u mnie pojawia się on teraz :)

Sanah "Pianinkowe Kaprysy" - premiera odbyła się 30 sierpnia 🎵🎵🎵


Znaleźliście coś dla siebie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najmroczniejsze zakamarki Londynu. Justyna Andrulewicz i Joanna Truchel "Inspektor i Złodziejka"

Zdarzyło się Wam już kiedyś, że czytając opis książki, pomyśleliście sobie: "Jest tu wszystko, co uwielbiam, na pewno pokocham tę histo...