Cześć! Mam nadzieję, że wybaczycie mi, że w tym miesiącu zapowiedzi publikuję z lekkim poślizgiem, ale wiecie - i tak większość ma premierę dosłownie pod koniec miesiąca ;) Szykują się same intrygujące lektury - jak zwykle, najchętniej przeczytałabym wszystko. Ale zdradzę, że coś z tych zapowiedzi na pewno się wkrótce na blogu pojawi :)
Książki układam oczywiście według daty premiery, ewentualnie alfabetycznie. Opisy pochodzą od wydawców.
1. Miasto łotrów
Weronika Wierzchowska / Prószyński i S-ka / 16 stycznia 2025 r.
Po zamachu na cara Aleksandra kapitan Władysław Abramowicz pada ofiarą czystek w carskich służbach. Dzięki koneksjom wuja Aleksieja dostaje ciepłą posadkę w policji prowincjonalnej Warszawy. Staruszek jednak ginie w tajemniczych okolicznościach i to Władek staje się głównym podejrzanym o nieudolne upozorowanie jego samobójstwa. Majątek po wuju dziedziczy młoda, niezwykle atrakcyjna wdowa po nim, cioteczka Halina, oraz jego dorastająca córka z pierwszego małżeństwa, kuzynka Zosia. Kapitan nie jest pewien, czy powinien je podejrzewać, czy chronić przed tajemniczym mordercą. Tymczasem zostaje aresztowany przez Ochranę, tajną policję, która daje mu ultimatum – ma kilka dni na znalezienie mordercy lub stanie się kozłem ofiarnym. Zaczyna się walka z czasem. Władek musi pokonać labirynt intryg i spisków oplatających całą Warszawę, gdzie nikt nie jest tym, kim się wydaje.
Dynamiczny retrokryminał w klimatach XIX-wiecznej Warszawy.
2. Biuro skradzionych wspomnień
Gaëlle Nohant / Albatros / 22 stycznia
Książka nagrodzona Grand Prix RTL-Lire 2023.
Fresk przedstawiający zbiorową pamięć Europy.
„Czasami, gdy szukasz zmarłych, znajdujesz żywych.”
Akcja tej błyskotliwej, trzymającej w napięciu powieści toczy się w samym sercu działań Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej – organizacji, która powstała pod koniec II wojny światowej w celu badania zbrodni nazistowskich, prowadzenia poszukiwań i rejestracji osób zaginionych oraz odkrywania ich losów.
W 1990 roku do zespołu dołącza Irène. Jest skrupulatna i sumienna, a praca szybko staje się jej obsesją – kosztem życia osobistego. W jej ręce trafiają tysiące skonfiskowanych przedmiotów, odzyskanych po wyzwoleniu nazistowskich obozów.
Irène ustala tożsamość prawowitego właściciela każdej z tych rzeczy, aby przekazać potomkom ofiar choć drobną pamiątkę po utraconych krewnych. Wyblakła szmaciana lalka, medalion, haftowana chusteczka... każdy przedmiot kryje w sobie tajemnicę. W trakcie swoich badań Irène rekonstruuje losy zmarłych na podstawie pozostawionych przez nich śladów, jednocześnie przyglądając się ludzkości – w jej najgorszym, ale także najlepszym wydaniu.
Druzgocąco piękna powieść przepełniona mądrością i współczuciem, która łączy trajektorie indywidualnych istnień i ich losów ze zbiorową pamięcią Europy.
3. Rilla ze Złotych Iskier
L.M. Montgomery / Marginesy / 22 stycznia
Moją recenzję tej książki, choć w starszym tłumaczeniu, znajdziecie tutaj.
Ósma część przygód rudowłosej Anne i jej rodziny w nowym – najbliższym oryginałowi – tłumaczeniu Anny Bańkowskiej
Piętnastoletnia Rilla, najmłodsze z dzieci Anne i Gilberta Blythe’ów, szykuje się na swoją pierwszą zabawę taneczną. Oby tylko jakiś chłopiec poprosił ją do tańca! Nie przychodzi jej do głowy, że są gorsze rzeczy, które mogą popsuć ten wieczór – na przykład wiadomość o zamachu na arcyksięcia Ferdynanda w odległym Sarajewie i wybuchu wojny w Europie.
Wkrótce do wojska zaciągają się chłopcy z Wyspy Księcia Edwarda, aby walczyć po stronie aliantów. Wśród nich są Jem Blythe i Jerry Meredith. Ta decyzja przepełnia ich rodziny dumą, ale jednocześnie zasnuwa ich codzienność cieniem ciągłego strachu. Dotychczas beztroska Rilla musi odkryć w sobie siłę i dojrzałość, żeby odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Zwłaszcza gdy trafia na noworodka, którego matka umarła przy porodzie, a ojciec wyjechał na wojnę…
4. Alfons Mucha
Luba Ristujczina / SMB Renata Gmitrzak / 27 stycznia
Alfons Mucha (1860–1939) to ikona europejskiej sztuki przełomu wieków, artysta, który ukształtował wizualny język secesji. Jego twórczość to niezwykła podróż przez świat wyobraźni, gdzie realizm miesza się z marzeniem, a każda linia opowiada fascynującą historię. Prace tego wybitnego czeskiego twórcy charakteryzuje hipnotyczny kunszt – zmysłowe, falujące kontury, ornamentalne wzory oraz niezwykle subtelna, nieomal muzyczna kolorystyka.
Bohaterki płócien Muchy to więcej niż tylko kobiece sylwetki – to wręcz mityczne istoty: pół boginie, pół senne duchy, które zdają się być wyrwane z najpiękniejszych symbolistycznych legend. Artysta zrewolucjonizował świat reklamy, tworząc plakaty, które nie tylko promowały produkty, ale same stawały się dziełami sztuki, wprowadzając zupełnie nową estetykę do komunikacji wizualnej.
Album prezentuje całe spektrum artystycznych dokonań – od elektryzujących plakatów i delikatnych ilustracji po monumentalne malowidła i projekty dekoracyjne. Autorka, historyczka sztuki Luba Ristujczina, prowadzi czytelnika przez zawiłe ścieżki życia i twórczości Muchy, odkrywając nieznane dotąd konteksty jego dzieł, ujawniając artystyczne inspiracje, osobiste obsesje i sekrety warsztatu twórczego. Książka nie tylko dokumentuje, ale wręcz ożywia spuściznę artysty, który na zawsze zmienił oblicze europejskiej sztuki.
5. Gustav Klimt
Luba Ristujczina / SMB Renata Gmitrzak / 27 stycznia
Życie i twórczość Gustava Klimta to fascynująca opowieść o artyście, który wyłamał się z konwencjonalnych ram wiedeńskiej sztuki przełomu wieków. Pochodzący z ubogiej rodziny, początkowo zmagający się z trudami finansowymi, stworzył własny, niepowtarzalny świat wizualny, który na zawsze zmienił oblicze europejskiej sztuki.
Klimt to mistrz złotej secesji, artysta, który potrafił przekształcić malarstwo w magiczny spektakl zmysłowości i symbolizmu. W jego dziełach realizm splata się z marzeniem, a ogniste kolory i geometryczne ornamenty tworzą hipnotyzujący krajobraz ludzkiej wyobraźni. Choć początkowo był odrzucany przez konserwatywnych krytyków, szybko stał się ikoną artystycznej rewolty, twórcą, który nie prosił o uznanie, lecz je po prostu zdobywał.
Album to wielowarstwowa podróż przez życie i dzieło tego niezwykłego artysty. Autorka, historyczka sztuki Luba Ristujczina, prowadzi czytelnika przez zawiłe ścieżki twórczości Klimta, odsłaniając przed nim zarówno znane, jak i zupełnie zapomniane oblicza artysty. Książka dokumentuje spuściznę twórcy, który odważył się zburzyć dotychczasowe kanony piękna i stworzyć własną, elektryzującą wizję sztuki.
6. Stanisław Wyspiański
Luba Ristujczina / SMB Renata Gmitrzak / 27 stycznia
Stanisław Wyspiański, nazywany czwartym wieszczem, to postać, która niezmiennie fascynuje kolejne pokolenia. Choć jego życie było krótkie – zmarł w wieku 38 lat – pozostawił po sobie niezwykle bogaty dorobek artystyczny. Jego prace, pełne oryginalnych pomysłów i nowatorskich rozwiązań, do dziś inspirują, zaskakują i zmuszają do refleksji nad ich przesłaniem. Był twórcą wszechstronnym, łączącym różne dziedziny sztuki: malarstwo, rysunek, projektowanie witraży i wnętrz, architekturę, a także grafikę użytkową, jak typografia czy plakaty. Nie ograniczał się jednak do sztuk plastycznych – równie istotne miejsce w jego twórczości zajmowały dramaty, poezja oraz przekłady literackie.
Wyspiański wyprzedzał swoją epokę zarówno w treści, jak i formie. Jego wizjonerskie podejście do sztuki uwidaczniało się w dążeniu do jej integracji – idei szczególnie propagowanej przez twórców czasów secesji. Łączył w swoich dziełach różnorodne środki wyrazu, tworząc artystyczne wizje, które można określić mianem całościowych i wielowymiarowych. Jego twórczość, pełna innowacji, symboliki i subtelnych odniesień, stała się nie tylko świadectwem epoki Młodej Polski, ale i inspiracją dla przyszłych pokoleń.
Album, napisany i opracowany graficznie przez historyczkę sztuki Lubę Ristujczinę, to wciągająca opowieść o życiu i pracy jednego z najwybitniejszych artystów polskiego modernizmu. Publikacja odkrywa tajemnice jego twórczości, przybliża źródła inspiracji i detale warsztatu, a liczne reprodukcje, w tym także mniej znane dzieła, pozwalają spojrzeć na jego twórczość z nowej perspektywy.
7. Przysięga
Krzysztof Jagiełło / Replika / 28 stycznia
Oto nadchodzi Piast – dziecię spalonej ziemi, spragniony pomsty gniewny młodzieniec, który pociągnie za sobą wielu.
W krwawej rzezi giną wszyscy mieszkańcy Brójnic. Trop morderców prowadzi do zdradzieckiego księcia Popiela. Uratowani cudem Piast i Ścibór marzą o zemście za śmierć pobratymców. Jak jednak pokonać sprytnego władcę, który ma po swojej stronie możnych przyjaciół, a na usługach zastępy zbrojnych?
Wraz z parą tajemniczych wędrowców z dalekiej Północy i przy wsparciu mrocznych mocy zamieszkującej bory wiedźmy dwójka młodych przyjaciół rzuca się w wir sporów i wieców, walk, zdrad i podbojów. Pragnie ustrzec resztę plemienia przed zagrożeniem i przygotować je do stawienia czoła łupieżczym zastępom Goplan. Wszystko ma jednak swoją cenę.
Przysięga to zaproszenie do barwnego świata pierwotnych Słowian pełnego przemocy, magii i namiętności, szczęku broni i mrocznych wierzeń.
8. Wybranka boga Słońca
Ewelina Kasiuba / Replika / 28 stycznia
Czy Boga można zabić? Nie, ale można sprawić, by o nim zapomniano!
Słowiańskie bóstwa ścierają się pomiędzy sobą od początku stworzenia. Weles, bóg Nawii, nad wyraz nienawidzi Swarożyca, ognistego boga Słońca, syna samego Swaroga, którego miejsce najchętniej by zajął. Ich potyczki przenoszą się do krainy ludzi – Jawii. Wówczas przed Swarożycem otwierają się nowe możliwości. Stara szeptucha przepowiada mu narodziny syna, dzięki któremu na zawsze pozbędzie się pana zaświatów. Jednak tylko dziecko zrodzone z miłości, pozwoli mu wygrać tę wojnę. Lecz czy Mira będzie potrafiła wybrać pomiędzy tym, co magiczne i boskie, a tym, co namacalne i realne?
Emocjonująca i barwna opowieść o przedchrześcijańskiej Słowiańszczyźnie, pełnej magii, zwyczajów oraz tradycji naszych przodków. Historia miłości w czasach, w których niemal wszystko było możliwe.
9. Bezkarny
Remigiusz Mróz / Filia / 29 stycznia
Czarujący uwodziciel, bezwzględny manipulator i profesjonalny oszust.
Bierze na celownik kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, samotne, potrzebujące wsparcia. Daje im wszystko, o czym marzyły, a nawet więcej. Jest wyśnionym partnerem, przyjacielem, kochankiem – mami swoje ofiary wizjami wspólnej przyszłości i bezgranicznego szczęścia. Robi to jednak wyłącznie po to, by je wykorzystać i pozbawić wszystkich oszczędności. A kiedy zaczynają walczyć, zaczyna zagrażać ich życiu. Pozostaje bezkarny. Zmienia tożsamości, unika policji, dba o każdy szczegół swoich manipulacji. Trafia jednak w końcu na kogoś, kto zrobi wszystko, by doprowadzić go przed oblicze sprawiedliwości.
Walka między dobrem a złem jeszcze nigdy nie była tak osobista.
10. Dom nad jeziorem
Kate Morton / Albatros / 29 stycznia
Znakomita powieść australijskiej pisarki, autorki bestsellerów „Córka zegarmistrza” i „Tajemnica domu Turnerów” – pełna rodzinnych sekretów, podejrzanych śmierci i dramatów z przeszłości.
Rodzinna tragedia…
Czerwiec 1933 roku. Mieszkańcy posiadłości w Kornwalii, zwanej Domem nad Jeziorem, żyją przygotowaniami do obchodów przesilenia letniego. Wielkie przyjęcie kończy się jednak tragicznie, a zniknięcie jedenastomiesięcznego synka właścicieli nie jest jedyną stratą, jaką tej nocy ponoszą członkowie rodziny Edevane’ów.
Opuszczony dom…
Rok 2003. Sadie Sparrow, detektyw dochodzeniówki londyńskiej policji, po śledztwie, w którym nie potrafiła zachować profesjonalnego dystansu do sprawy, zostaje wysłana na przymusowy urlop. Wykorzystuje go na odwiedziny u dziadka w Kornwalii. W trakcie jednej z wędrówek po okolicy trafia na posiadłość, która wygląda tak, jakby przed laty zatrzymał się w niej czas.
Nierozwiązana zagadka
Tymczasem Alice Edevane, sędziwa autorka wziętych powieści detektywistycznych, wiedzie wygodne życie w swoim eleganckim londyńskim domu… Do czasu, aż Sadie Sparrow zacznie zadawać niewygodne pytania o przeszłość jej rodziny i przedzierać się przez gąszcz tajemnic, od których pisarka uciekała przez całe życie.
Wymarzona lektura dla osób, które pokochały Lucindę Riley i Sorayę Lane.
11. Dumbledore. Życie i kłamstwa najsłynniejszego dyrektora Hogwartu
Irvin Khaytman / Znak / 29 stycznia
Pierwsza książka w mugolskim świecie, która ukazuje prawdziwą twarz Albusa Dumbledore’a. Wydaje ci się, że Dumbledore jest wcieleniem dobra i mądrości? A może myślisz, że znasz już wszystkie jego sekrety? Przygotuj się na zaskoczenia oraz mnóstwo nowych teorii i ciekawostek, które sprawią, że zobaczysz tego legendarnego czarodzieja z innej perspektywy. Przekonaj się:
· Czy Dumbledore faktycznie był przyjacielem Harry’ego, czy może jednak ukrywał wobec niego mroczne intencje,
· Jak daleko posunął się w swoich manipulacjach,
· Czy rzeczywiście zaplanował morderstwo Potterów,
· Kim naprawdę był – pozbawionym wad autorytetem czy zimnym i wyrachowanym strategiem.
Błyskotliwe śledztwo, dzięki któremu odkryjesz zupełnie nowe oblicze Albusa Dumbledore'a – skomplikowane, makiaweliczne, ale wciąż genialne.
Już nie musisz snuć teorii o życiu i kłamstwach najsłynniejszego dyrektora Hogwartu – ekspert do spraw świata czarodziejów przeanalizował je za ciebie!
12. Zdrajca i Szaleniec (Przysługa dla wroga + Ostatnia rola)
Justyna Andrulewicz, Joanna Truchel / Najlepsze / 30 stycznia
Recenzję pierwszego tomu znajdziecie tutaj.
Londyn, 1902 rok. Na przekór przeciwnościom losu, inspektora Scotland Yardu Valentine’a Cosgrove’a i złodziejkę Caitlin Brogan połączyło uczucie, jednak ich spokój burzy informacja o planowanym zamachu irlandzkich nacjonalistów.
Petersburg, 1895 rok. Zafascynowana komunizmem młoda Irlandka Caitlin Brogan wraz z przyjaciółmi toczy nierówną walkę z caratem.
Irlandzka podwójna gra niebezpiecznie zaczyna przypominać rosyjską przeszłość Caitlin. Czy zakończy się tak samo tragicznie jak przed laty?
„Zdrajca i Szaleniec” to pełna akcji i napisana z rozmachem kontynuacja losów bohaterów „Inspektora i Złodziejki”, osadzona w edwardiańskim Londynie pełnym społecznych kontrastów.
Kochasz klasykę literatury - dzieła Charlesa Dickensa, ukazujące różne oblicza dawnego Londynu czy kipiące od emocji powieści sióstr Brontë? A może zaczytujesz się w klimatycznych opowieściach Roberta McCammona i Dana Simmonsa? Jeśli pragniesz poznać mroczną stronę epoki, seria „Londyn – Dublin – Petersburg” będzie dla ciebie wymarzoną lekturą.
Londyn – Dublin – Petersburg. Trzy miasta. Dwoje bohaterów. Jedna historia.
(Poniżej wstawiam opis "Ostatniej roli", choć przyznam, że nie wgłębiałam się w niego specjalnie, żeby nie spoilerować sobie wydarzeń z "Przysługi dla wroga")
Londyn, 1903 rok. Gdy irlandzcy nacjonaliści wydają wyrok śmierci na Valentine’a i Caitlin, tylko jedna osoba może zapewnić im bezpieczeństwo. Aby zdemaskować szpiega, Irlandka musi najpierw zbliżyć się do wroga. Jak daleko posunie się, aby uratować siebie i ukochanego, a jednocześnie nie pogrzebać ich związku? Gdzie leży granica między poświęceniem a zdradą?
Petersburg, 16 stycznia 1900 roku. Ta noc zaważy nie tylko na życiu Caitlin, ale również losach jej trzech rosyjskich przyjaciół.
Czy przeszłość skryta w niepozornym pamiętniku może zniszczyć wspólną przyszłość inspektora i złodziejki?
„Zdrajca i Szaleniec” to pełna akcji i napisana z rozmachem kontynuacja losów bohaterów „Inspektora i Złodziejki”, osadzona w edwardiańskim Londynie pełnym społecznych kontrastów.
Kochasz klasykę literatury - dzieła Charlesa Dickensa, ukazujące różne oblicza dawnego Londynu czy kipiące od emocji powieści sióstr Brontë? A może zaczytujesz się w klimatycznych opowieściach Roberta McCammona i Dana Simmonsa? Jeśli pragniesz poznać mroczną stronę epoki, seria „Londyn – Dublin – Petersburg” będzie dla ciebie wymarzoną lekturą.
Londyn – Dublin – Petersburg. Trzy miasta. Dwoje bohaterów. Jedna historia.
Co Was najbardziej zaintrygowało? Ja najbardziej czekam na "Zdrajcę i Szaleńca", bo choć w pierwszym tomie trochę zgrzytałam zębami na dziwne zachowania Caitlin, to pod koniec zaczęłam wreszcie ją rozumieć i koniecznie muszę wiedzieć, co będzie dalej :D
"Dom nad jeziorem" bym z chęcią przeczytała.
OdpowiedzUsuń