niedziela, 19 maja 2024

Książka, o której wydaniu w Polsce marzyłam wiele lat. Lucy Maud Montgomery "Alpejska ścieżka"

Kochani, dziś mam dla Was recenzję książki, na wydanie której polscy czytelnicy czekali przynajmniej od 1974 roku, kiedy to wydana została w formie książki, lub też nawet od 1917 roku, kiedy opublikowano ją w formie odcinków w jednym z kanadyjskich czasopism. Mowa oczywiście o autobiografii L.M. Montgomery, mojej najukochańszej pisarki, którą znać możecie chociażby jako autorkę "Ani z Zielonego Wzgórza" (choć, jak zapewne pamiętają najstarsi czytelnicy bloga, ja największą miłością darzę historie o Pat i o Emilce).

Doczekaliśmy się nareszcie polskiego tłumaczenia "Alpejskiej ścieżki". Od razu zaznaczę, że nie znajdziecie tej książki w najbardziej znanych księgarniach internetowych, lecz w Ridero (dostępny jest ebook i wersja drukowana). Nie jest to reklama, bo książkę kupiłam za własne pieniądze - niemniej wszyscy miłośnicy Montgomery na pewno wdzięczni będą za informację, gdzie można się w tę autobiografię zaopatrzyć - ja sama wiem o niej właśnie od kogoś i tę informację przekazuję dalej :)

sobota, 18 maja 2024

Targi VIVELO 2024 - czyli święto wszystkich książkoholików!

Uwielbiam atmosferę Targów Książki. Dłuuugie kolejki do autorów, promocje, piękne wydania, nowości, ale i starsze perełki. Targi Książki i Mediów VIVELO na Stadionie Narodowym nadal trwają, więc jeszcze jutro możecie je odwiedzić :)

A co tam znajdziecie? Wchodząc do środka, pierwsze, co rzuci się Wam w oczy, to stoiska antykwariatów. Jest ich całkiem sporo i można tam znaleźć prawdziwe skarby. Nastoletnie dziewczyny obok mnie ekscytowały się znalezieniem pewnego wydania Gombrowicza, na które - jak wynikało z ich głośnych zachwytów - polowały już od jakiegoś czasu. Ktoś obok buszował w starych wydaniach polskiej fantastyki, a ja znalazłam dla siebie takie cuda, jak zbiór anegdot z lat 60. o zespole "Mazowsze" (z przepięknymi zdjęciami w środku) czy poezje Longfellowa, którego miałam na liście "do przeczytania", odkąd tylko odnalazłam w zamierzchłych już czasach powieści L.M. Montgomery. Na tym samym poziomie znajdziecie też rzeczy okołoksiążkowe i właściwie nieksiążkowe - zakładki z suszonymi kwiatami, kosmetyki, biżuterię, stare zdjęcia, a nawet maskotki. Było też stoisko z mangami, dość mocno oblegane.

sobota, 11 maja 2024

Zapowiedzi książkowe na maj

Maj to miesiąc bardzo interesujący ze względu na ilość książkowych premier - jest ich mnóstwo, a większość przypada w połowie miesiąca, co ma zapewne związek ze zbliżającymi się targami w Warszawie. Ja już szykuję portfel, bo zamierzam się tam porządnie obkupić ;) Zresztą, co ja się będę tłumaczyć, uwielbiam atmosferę takich targów. Ale wróćmy do zapowiedzi...

1. Bitwa o słowiański gród

Tomasz Kruczek / Replika / 7 maja 2024 r.

Zjazd w Gnieźnie ma stać się jedynym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Jednak niemieccy spiskowcy pod wodzą potężnego grafa Ulricha knują, jak do niego nie dopuścić.

Cesarz Otton III śle poselstwo do księcia Bolesława. Posłowi niespodziewanie z pomocą przychodzą Leszek – młody woj ze słowiańskiego Bnina, niemiecki zbieg Janek oraz księżniczka Wikingów Dis. Nawet nie przypuszczają, że przyszłość zjazdu zależy teraz od ich odwagi i pomysłowości.

A to dopiero początek największej przygody ich życia…
Jak nasi pradziadowie wypiekali podpłomyki? Co to jest osiekaniec? Dlaczego wikińskie hełmy z rogami to mit? Wszystko to wyjaśni porywająca podróż w głąb czasu, w której historia splata się z fascynującą przygodą niezwykłych bohaterów.

Między Londynem a Petersburgiem. Justyna Andrulewicz, Joanna Truchel "Zdrajca i Szaleniec"

Jeśli tęskniliście za klimatem Londynu epoki edwardiańskiej, zwłaszcza w mrocznym wydaniu, nie musicie już więcej szukać. "Zdrajca i Sz...