poniedziałek, 4 września 2023

Zapowiedzi książkowe na wrzesień

Hej! Gotowi na wrześniową listę interesujących premier? Jest ich sporo, więc herbatki w dłoń i zaczynamy :)

1. Agentka

Autor: Alan Hlad
Wydawnictwo Skarpa Warszawska
Data premiery: 6 września 2023 r.

Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia bohaterskich szpiegów! 

Rok 1942. Kiedy wynik wojny wisi na włosku, prezydent Roosevelt wysyła nieprawdopodobną grupę zadaniową z wyjątkową misją. Wyszkoleni w szpiegostwie bibliotekarze i specjaliści od mikrofilmów, współpracujący ze specjalnym oddziałem Służb zostają rozmieszczeni w całej Europie. Pozyskując i przeglądając gazety, książki i podręczniki techniczne, zbierają informacje o rozmieszczeniu wojsk i uzbrojeniu.

Maria Alves zostaje wysłana do Lizbony, gdzie skrupulatnie fotografuje publikacje. Współpracuje z Tiago – portugalskim właścicielem księgarni, który wykonuje własną, niepewną misję, pomagając żydowskim uchodźcom. 

Gdy Maria i Tiago zbliżają się do siebie, ich wspólna przyszłość jest zagrożona. Kobieta dostaje bowiem nowe zadanie, które zaprowadzi ją w samo serce wewnętrznego kręgu sympatyków Fuhrera!

Amerykańska bibliotekarka. Portugalski handlarz książek. Misja, która może odmienić losy wojny.


2. Cmentarz osobliwości

Autorka: Paulina Hendel
Wydawnictwo We Need YA
Data premiery: 6 września

Maximus Opoka jest zwykłym kurierem kasty i nic nie wskazuje na to, aby jego życie miało ulec poprawie. Co więcej, sprowadza na siebie dodatkowe kłopoty, kiedy postanawia okraść swojego szefa. Uciekając przed konsekwencjami swych czynów, spotyka tajemniczego mężczyznę, który twierdzi, że Max jest spadkobiercą pewnego dworku. Chłopak bez wahania przyjmuje spadek, w którym widzi rozwiązanie wszystkich swoich problemów.

Gdy Max dociera na teren posiadłości, okazuje się, że stał się właścicielem nie tylko ogromnego domu, w którym zamieszkuje służba, ale również innego tajemniczego przybytku — cmentarza osobliwości. Szybko odkrywa, że to nie jedyny element spadku, który został przed nim ukryty. Cmentarz zamieszkują potworne dusze, a zadaniem Maxa jest dopilnowanie, aby bramy cmentarza pozostały zamknięte dla jednej i drugiej strony świata. Gdy na teren cmentarza włamują się ciekawscy studenci, a jeden z nich ginie, wszystko jeszcze bardziej się komplikuje.

Kto został pogrzebany na cmentarzu i dlaczego? Czym są tajemnicze pakty, których treści nikt nie potrafi odnaleźć? Dlaczego dusze od dwustu lat tkwią na cmentarzu i nie mogą odejść w zaświaty?


3. Nuvole Bianche. Białe chmury

Autorka: Adrianna Ratajczak
Wydawnictwo Gorzka Czekolada
Data premiery: 6 września

Romans historyczny dla fanek powieści Diany Gabaldon, Julii Quinn i Jane Austen.

Aimil była niczym szkocki wiatr — gwałtowna, porywista i równie nieuchwytna.

Zdecydowanym krokiem przemierzała życie, dokładnie wiedząc, czego oczekuje. Były to m.in. posiadłość na własność, możliwość kształcenia się oraz wykonywanie zawodu zastrzeżonego dla mężczyzn. Ambitne plany dziewczyny krzyżuje jej ojciec, nieoczekiwanie wysyłając do krewnych w Londynie. Ciotka jest zdeterminowana, by znaleźć dla niej odpowiedniego męża. Aimil natomiast uczyni wszystko, by udowodnić, że Anglia to nie miejsce dla niej.

Alistair był niczym angielska mgła — spokojny, tajemniczy oraz flegmatyczny.

Po powrocie z ogarniętego wojną kontynentu odziedziczył po ojcu nie tylko tytuł diuka i majątek, ale przede wszystkim obowiązki. Pragnąc zapomnieć o przeżytym koszmarze, mężczyzna w pełni angażuje się w sprawy finansowe rodziny. Na prośbę zmartwionej i wciąż pogrążonej w żałobie matki, dżentelmen wybiera się na londyńskie salony, gdzie szybko staje się obiektem zainteresowania panien na wydaniu. Alistair zrobi wszystko, by je do siebie zniechęcić, w końcu nie ma pośród nich odpowiedniej kandydatki na jego duchessę.

Bezpośredniość i szczerość Aimil nadszarpują reputację zarówno jej samej, jak i kuzynki.

Paradoksalnie to, co tak bardzo zniechęca londyńską socjetę do młodej panny, wzbudza zainteresowanie Alistaira. Jednak czy przeszłość diuka pozwoli mu na szczęśliwą przyszłość?

Co stanie się, gdy wiatr napotka na swej drodze mgłę?


4. The Hating Game

Autorka: Sally Thorne
Wydawnictwo Czwarta Strona
Data premiery: 6 września

Nemezis (rzeczownik)

1.    Przeciwnik lub rywal, którego osoba nie może pokonać

2.    Czyjaś zguba

3.    Joshua Templeman

Lucy Hutton i Joshua Templeman wzajemnie się nienawidzą. Nie chodzi o nielubienie się ani niechętne tolerowanie swojej obecności. To czysta nienawiść.

Nie mają również żadnego problemu z jawnym okazywaniem swoich uczuć. Przelewają je w serii rytualnych pasywno-agresywnych manewrów, które wykonują, siedząc naprzeciwko siebie w pracy. Pech chciał, że dzielą biuro jako asystenci prezesów wydawnictwa. Lucy nie może zrozumieć ponurego, sztywnego i drobiazgowego podejścia Joshui do pracy. On zaś nie dowierza i dziwi się, widząc jej dziwactwa, jaskrawe outfity i niepohamowany optymizm.

Rywalizacja tych dwojga nabiera zupełnie innego wymiaru, gdy okazuje się, że będą walczyć o ten sam awans. Żadne z nich nie zamierza się poddać, a napięcie między nimi sięga zenitu. W końcu Lucy zaczyna dostrzegać, że być może wcale nie darzy Joshui nienawiścią. A on wcale nie nienawidzi jej. Czy jest to tylko ich kolejna gra?


5. Jak Bóg pomyślał Kościół. Odnaleźć się mimo kryzysu

Autor: kardynał Grzegorz Ryś
Wydawnictwo WAM
Data premiery: 13 września

Odkryj żywy Kościół i zacznij go tworzyć

Czy Kościół jest dla ciebie ważny?

Czy czujesz się w nim jak w domu?

Czy wciąż jest dla ciebie wspólnotą żywą?

Kardynał Grzegorz Ryś w trzech obrazach ukazuje fascynującą wizję Kościoła, jakiego chciał Bóg. Pisze o zstępującym z nieba mieście ludzi wolnych i równych sobie, rodzinie tworzącej nowe więzy krwi oraz oblubienicy Baranka. W prosty, przystępny sposób wprowadza nas w te zachwycające przestrzenie, zachęcając, byśmy każdego dnia na nowo odkrywali, "jak Bóg pomyślał Kościół”, i starali się Jego pomysł wcielać w życie. Książka zbiera nauczanie kard. Rysia o Kościele wygłoszone do różnych grup, stając się ważnym zaproszeniem do troski o wspólnotę, którą tworzymy.

"Kościół nam mówi: "Jesteście potrzebni, nie ja was potrzebuję, tylko Jezus”, a my odsuwamy się z niechęcią, bo nam się Kościół nie podoba. To nie jest popularne, by się do niego przyznawać. Powszechną praktyką jest natomiast opisywanie wszystkich jego braków, ułomności, grzechów. Ta książka może stać się okazją, by się raz jeszcze Kościołowi przyjrzeć. Nie zamykając oczu na braki, zobaczyć w nim to, co widzi Bóg. Może dzięki temu uda nam się spojrzeć świeżym okiem na Kościół. Zachwycić się tą wizją. Zapragnąć jej. Ale też podjąć się jej realizacji."

kard. Grzegorz Ryś


6. Marcelina Kolanko ratuje książki czyli o znikających kartkach, pomazanych stronach i książkobójcach z ulicy Mysiej

Autorka: Anna Wiśniewska-Grabarczyk
Wydawnictwo Olesiejuk
Data premiery: 15 września

Rodzina Kolanków kocha czytać. Kiedy więc z książkami małej Marceliny zaczynają dziać się dziwne rzeczy, dzielna myszka postanawia działać.  

Przed Wami piękna i mądra opowieść dla małych i dużych: o świecie, w którym działa cenzura, o poszukiwaniu prawdy i o tym, co często stoi za rządami despotów. 


7. Smak brzoskwini

Autorka: Joanna Mroczkowska
Wydawnictwo Vibe
Data premiery: 15 września

Jest 2135 rok. W Varsie, dawnej Warszawie, świeżo upieczona dziennikarka ledwo wiąże koniec z końcem. Zdeterminowana, by poprawić swoją sytuację, skupia się na stażu w jedynej liczącej się firmie medialnej.

Tego dnia nic nie idzie po jej myśli. Nie sprzyja jej ani pogoda, ani technologia. Na dodatek niespodziewanie dzwoni do niej ojciec, który zniknął z jej życia lata temu, i ostrzega ją, że coś się wydarzy. Po chwili zostaje napadnięta.

Budzi się po pięćsetletniej hibernacji w opuszczonej bazie naukowej i orientuje się, że warunki atmosferyczne na zewnątrz są zabójcze dla ludzi. Na domiar złego z powodu nieoczekiwanej awarii jest zmuszona natychmiast opuścić to miejsce.

W bazie znajduje urządzenie, które teoretycznie ma zagwarantować jej przetrwanie. Niestety w wyniku pewnych komplikacji, nawet jeśli zadziała ono poprawnie, będzie mogła go używać tylko przez dwa tygodnie.

Co się stało? Kto ją zahibernował i dlaczego? Jak wygląda teraz świat? Czy na zewnątrz rzeczywiście nie da się żyć? Czy ludzie przetrwali? Czy ona zdoła przeżyć, gdy minie czternaście dni? I co ma z tym wszystkim wspólnego jej ojciec?


8. Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych

Autorka: Kalina Błażejowska
Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 20 września

Jeszcze przed atakiem na Polskę Hitler dał sygnał do rozpoczęcia tajnego programu "uwalniania od cierpienia” rzekomo "dziedzicznie obciążonych” dzieci. Na początku 1940 roku przystąpiono do akcji "T4” – "likwidacji życia niewartego życia”. Wyselekcjonowani pacjenci niemieckich szpitali psychiatrycznych i domów opieki byli duszeni tlenkiem węgla, a następnie kremowani w piwnicach sześciu "ośrodków zabijania”. To podstawowe fakty na temat programu nazistowskiej "eutanazji”. Niewielu wie, że jej pierwszymi ofiarami byli Polacy.

"Bezduszni" to zapadająca w pamięć opowieść o zagładzie pacjentów szpitali psychiatrycznych i mieszkańców domów opieki w okupowanej Polsce. Na przykładzie trzech miejsc – dziecięcej kliniki psychiatrycznej w Lublińcu, szpitala psychiatrycznego dla dorosłych w Gostyninie i domu opieki w Śremie – autorka opisuje wszystkie grupy ofiar: dzieci, dorosłych i najstarszych, chorych neurologicznie, psychicznie, niepełnosprawnych i niesamodzielnych.

Odkrywa przy tym nieznane dokumenty, ustala wstrząsające szczegóły, znajduje naocznych świadków i bliskich zabitych – wszystko, by przywrócić pamięć o zagładzie, która została pominięta w powojennych rachunkach krzywd.


9. Humbug

Autor: Mateusz Jańta
Wydawnictwo Vectra
Data premiery: 22 września

W zimowe popołudnie spokojne życie małej żydowskiej rodziny zostaje gwałtownie przerwane. Czując na plecach oddech pewnej śmierci, zmuszona jest do desperackiej ucieczki. Wielka fala emigrantów porywa ją za horyzont do wiktoriańskiego Londynu, gdzie na cuchnących i przeludnionych ulicach każda godzina stanowi ciężką walkę o przetrwanie. Z licznych zaułków wylewają się mrok, przestępczość i prostytucja. Błotniste chodniki usłane są biedą i głodem. Ponadto w mieście dochodzi do serii brutalnych napadów.

Jak długo w takich warunkach można pozostać sobą? Strach zmienia. Ludzie gorzknieją, relacje gniją, miłość umiera. Nawet ta matczyna. Żadna noc nie obiecuje lepszego świtu. Czy mimo to kiedyś nadejdzie?


10. Krzewiedźma. Jak zostać czarownicą

Autorka: Skye McKenna
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Data premiery: 27 września

Daj się oczarować… "Jak zostać czarownicą” to seria stworzona dla wielbicieli Harry’ego Pottera!

Minęło siedem lat, odkąd Cassie Morgan po raz ostatni widziała matkę. W okropnej szkole z internatem przy zdrowych zmysłach trzymają ją tylko ma­rzenia o ucieczce oraz zakazane książki: z opowieściami o magicznym ludzie faerów. Czyżby historie, które Cassie brała dotąd za baśnie, mówiły prawdę? Dziewczynka przekona się o tym na własnej skórze, gdy postanowi odnaleźć zaginioną mamę i wyruszy w nieznane. Dzięki pomocy gadającego kota Montekiego dotrze do krewnej, o istnieniu której nie miała pojęcia – i to nie byle jakiej krewnej, gdyż ciotka Miranda należy do szacownego rodu czarow­nic: potężnych i tajemniczych strażniczek bezpieczeństwa ludzi!

Brzmi dobrze? A to dopiero początek przygody! Cassie już niebawem odkryje, że wiedźmą nie można się urodzić… ale można nią zostać.


11. Prawdziwie, do szaleństwa. Dzienniki

Autor: Alan Rickman
Wydawnictwo Poznańskie 
Data premiery: 27 września

Alan Rickman – jeden z najpopularniejszych aktorów swojego pokolenia, niestrudzony działacz polityczny, zapalony podróżnik, oddany przyjaciel. Podbił serca milionów widzów na całym świecie rolami w takich filmach jak Szklana pułapka, Rozważna i romantyczna czy Harry Potter.  

Kunszt Rickmana nie ograniczał się do występów na scenie i na ekranie. Aktor równie znakomicie władał piórem, był błyskotliwym, spostrzegawczym i dowcipnym obserwatorem. W Dziennikach, które obejmują okres od 1993 do 2015 roku, zabiera nas na plany filmowe i za teatralne kulisy, opisuje swoją warsztatową kuchnię, dzieli się anegdotami, zabawnymi historiami i emocjami, w które obfituje praca aktora.

Pisze szczerze i otwarcie o swoim życiu zawodowym i prywatnym, o podróżach, pasjach, przyjaźniach. Lektura tej książki to jak słuchanie Rickmana rozmawiającego z bliskim przyjacielem.  

Przedmowę do Dzienników napisała Emma Thompson – wieloletnia przyjaciółka aktora.


Zainteresowało Was coś? Ja najchętniej przeczytałabym wszystko!

5 komentarzy:

  1. Jest kilka ciekawych pozycji, ale najbardziej zainteresowała mnie książka nr 1. Czytałam już "Światło nad ciemnościami" jego autorstwa i to również może być wyborna lektura.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O, to ciekawe, bo nigdy wcześniej nie słyszałam o tym autorze. W takim razie moje oczekiwania szybują w górę :)

      Usuń
  2. "Agentkę", "Nuvole Bianche" i dzienniki Alana Rickmana mam w planach ;).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Będę czekać na Twoje opnie, zwłaszcza "Nuvole Bianche". Na stronie empiku przeczytałam część darmowego fragmentu i mi się podobało, mam nadzieję, że cała powieść też nie zawodzi :)

      Usuń
    2. Ja też mam nadzieję, że nie zawiedzie, ale z wszystkimi trzema zapoznam się dopiero za jakiś czas, bo teraz mam nagromadzenie książek do przeczytania na cito ;)

      Usuń

Klimat gęsty jak żywica, czyli "Kwestia wiary" Łukasza Kucharskiego

Powieści oparte na motywach wierzeń i demonologii słowiańskiej pojawiają się na rynku jak grzyby po deszczu. Nie powiem, bardzo mnie to cies...