wtorek, 3 października 2023

Zapowiedzi książkowe na październik

Październik jak zawsze obfituje w ciekawe nowości. Jeśli jesteście ciekawi, co wydawcy przygotowali dla nas na jesień, zapraszam do dalszej lektury :)

1. Północne Widmo

Autorka: Agnieszka Sorycz
Wydawnictwo EmpikGo
Data premiery: 2 października 2023 r.

To drugi tom - jeśli jesteście ciekawi mojej opinii o tomie pierwszym, zapraszam tutaj. Poniżej wstawiam opis wydawcy odnośnie tomu drugiego, więc jeśli jesteście jeszcze przed lekturą serii, to polecam przejść do następnej zapowiedzi, żeby sobie nic nie zaspoilerować.

Możesz próbować zapomnieć, możesz próbować żyć dalej, ale przeszłość niczym polująca harpia wbije swoje szpony w najmniej oczekiwanym momencie. Na zgliszczach złamanej klątwy Welesa Zaklinaczki i Zaklinacze Sabatu starają się odbudować swoje życie po horrorze minionych wydarzeń. Jednak przeszłość nie daje się tak łatwo odesłać w niepamięć. Niespełna rok po Przesileniu, w równonoc jesienną, Radowoj i Teowoj znikają bez śladu z domu Sabatu. Dalia wraz ze swoim bratem Branem i pozostałymi Zaklinaczami niezwłocznie rozpoczynają poszukiwania. Szybko orientują się jednak, że zaginięcie mężczyzn to tylko wierzchołek góry lodowej. Trop prowadzi bowiem do Nawii, wymiaru zmarłych, do którego ludzie nie mają wstępu. W dodatku na Warszawę spada grad niewyjaśnionych zjawisk i Sabat musi stanąć do nierównej walki z niebezpieczeństwem, o którego istnieniu do tej pory nie miał pojęcia. „Północne Widmo” to druga część „Północnego Sabatu” i serii „Na skraju burzy”.

2. Belladonna

Autorka: Adalyn Grace
Wydawnictwo Uroboros
Data premiery: 11 października

Fantastyczna powieść łącząca gotycki klimat i tajemnicę.

Nominowana do Goodreads Choice Award 2022 w kategorii Best YA Fantasy and Science Fiction!

Signa Farrow ma typowe dla dziewiętnastolatki marzenia. Chce nosić piękne suknie, chodzić na bale i dobrze wyjść za mąż. Jednak jej przeznaczeniem okazuje się coś zupełnie innego, coś, od czego całe życie próbowała uciekać.

Osierocona w dzieciństwie, trafia pod opiekę różnych osób, które są bardziej zainteresowane jej spadkiem niż nią samą. Jej kolejny dom to Thorn Grove, dwór zamożnych krewnych. Patriarcha rodu jest pogrążony w żałobie po zmarłej żonie, jego synowie walczą zaciekle o majątek, a córka, Blythe, cierpi na tajemniczą i zdaje się śmiertelną chorobę. To właśnie w tym miejscu Signa odkryje swoją prawdziwą naturę. I dowie się, dlaczego Śmierć jest tak blisko…

3. Cywilizacja Słowian

Autor: Kamil Janicki
Wydawnictwo Poznańskie
Data premiery: 11 października

Czy Słowianom udało się stworzyć własną cywilizację?

Czy Słowianie znaleźli się na ziemiach polskich w czasie wielkich wędrówek ludów czy byli tu od tysiącleci, prawie „od zawsze”? Ten spór, który toczy się od dawna, ciągle jest obecny w myśleniu Polaków o swojej przeszłości. Kamil Janicki, autor wielu bestsellerów, m.in. „Pańszczyzny” i „Warcholstwa”, w swojej najnowszej książce przedstawia najbardziej aktualną wizję tych interpretacji i odsyła do ciekawych wniosków.

Autor łamie utarte stereotypy, opowiada, jak lud uważany za prymitywny stał się największą europejską wspólnotą językową. O zagadkowych prapoczątkach Słowian, o ich kulturowej atrakcyjności, o niechęci, z jaką byli opisywani przez współczesnych im antycznych pisarzy, i o tym, jak stworzyli cywilizację zdolną przeciwstawić się potomkom starożytnych Rzymian, Germanom czy imperiom azjatyckich koczowników. W czym tkwiła siła Słowian? Jak do tego doszło, że stali się największym ludem w Europie? Co zadecydowało o ich sukcesie? Odpowiedzi na te intrygujące pytania znajdziecie na kartach książki.

4. Ex Hex

Autorka: Erin Sterling
Wydawnictwo Znak
Data premiery: 11 października

Najbardziej jesieniarski romans tego roku! Pierwszy halloweenowy spooky romans w Polsce. Hit każdego Halloween w USA.

„Nigdy nie mieszaj wódki z czarami”.

Vivi znała tę regułę doskonale. Ale w przypadku złamanego serca musiała zrobić wyjątek. Bo tak właśnie się czuła. Że ma nieuleczalnie złamane serce. Być może kompletnie starte na proch.

Gdy odurzona drinkiem i własnym bólem Vivi nonszalancko rzuca klątwę na swojego byłego chłopaka Rhysa, jest przekonana, że spotka go najwyżej bad hair day. Nie podejrzewa, że jej niewinne zaklęcie może wywołać chaos w całym Graves Glen w stanie Georgia.

Tymczasem Rhys powraca do miasteczka, aby spełnić swój czarnoksięski obowiązek. Vivi i Rhys, mimo licznych spięć między nimi, próbują przywrócić ład w miasteczku opanowanym przez magię, złośliwego ducha i gadatliwego kota.

Choć kłopoty się piętrzą, oni nie mogą dłużej ignorować siły większej niż moc ich własnych czarów. Czy przełamią złą passę i zaufają miłości?

5. Mopsik, który chciał zostać czarownicą

Autorka: Bella Swift
Wydawnictwo Wilga
Data premiery: 11 października

Pełna magii opowieść z mopsikiem w roli głównej!

Mopsik Peggy i Chloe cieszą się, że do sąsiedniego domu wprowadza się nowa rodzina. Dziewczynka liczy na to, że zyska przyjaciółkę w swoim wieku, a suczka ma nadzieję, że sąsiedzi będą mieli psa, z którym mogłaby się bawić. Niestety, okazuje się, że dziesięcioletnia Emma opiekuje się niesforną kotką o imieniu Lucky, a sama nie jest zbyt przyjaźnie nastawiona do Chloe.

Wkrótce Peggy może pożałować, że nowi sąsiedzi zamieszkali obok. Czy uda jej się przemienić w czarownicę i rzucić na nich zaklęcie, by zniknęli na dobre?

6. Harry Potter. Magiczny almanach

Autorka: J.K. Rowling
Wydawnictwo Media Rodzina
Data premiery: 12 października

Pierwszy oficjalny przewodnik po książkach z serii „Harry Potter”! Najlepsze kompendium pełne faktów, infografik i wszystkiego, co magiczne!

Przepięknie ilustrowany album dla całej rodziny – zarówno dla młodych czytelników, którzy wyruszają w swoją pierwszą, oszałamiającą podróż do Hogwartu, jak i dla ekspertów, którzy docenią rozmach i głębię informacji mniej oczywistych czy zapomnianych. Piękne wydanie w wielkim formacie i twardej oprawie, z rozkładanymi ilustracjami i wstążką do zaznaczania, zostało dodatkowo ozdobione złoconą folią. Magiczny almanach jest wartościowym prezentem, który posłuży wiele lat.

Wiedza pochodząca z książek J.K. Rowling zaprezentowana została tu w formie map, wykresów i przekrojowych grafik ukazujących całą gamę magicznych osobliwości – od zaczarowanych obiektów, magicznego jedzenia, po fantastyczne rośliny i stworzenia. Podzielony na siedem rozdziałów Almanach to must-have dla każdego czytelnika. Pozwoli mu zgłębić informacje o ukochanych bohaterach, przeżyć na nowo ulubione sceny, zdobyć wiedzę o zaklęciach, poszukać ukrytych sekretów i oddać się fantazji, zwiedzając Szkołę Magii i Czarodziejstwa. Czytelnik znajdzie tu wszystko: od Tiary Przydziału po inkantacje zaklęć.

"Magiczny almanach" zauroczy Cię od pierwszego wejrzenia i przywoła na nowo magiczny świat J.K. Rowling: świeży, unikalny, nieskończenie odkrywczy, a przy tym pełen fantazji i humoru. Oszołomi Cię ilością wiedzy i szczegółowością, rozczuli cytatami z książek – pamiętnymi kwestiami ukochanych postaci, zachwyci ilustratorskim rozmachem, a jednocześnie wiernym podejściem do magicznych miejsc, postaci, stworzeń i przedmiotów.

7. Był taki świat...

Autorka: Halina Donimirska-Szyrmerowa
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data premiery: 17 października

Był taki świat... ukazuje życie polskich ziemian w Prusach Wschodnich, odciętych w 1920 roku kordonem od Polski. Świat dworów i dworków będących ostoją polskości, zasłużonych dla kraju rodów, działających w tyglu zawiłych relacji polsko-niemieckich. Taka była kraina dzieciństwa Haliny Donimirskiej-Szyrmerowej, która przywołuje w swoich wspomnieniach obrazy tamtych czasów i miejsc.

Dalsza część opowieści to lata okupacji hitlerowskiej, kiedy polskie ziemiaństwo poddano planowanemu zniszczeniu, to pełne nadziei dni walki w Powstaniu Warszawskim, sowieckie „wyzwolenie” i wreszcie powojenne czasy powrotu do „małej ojczyzny”.

Historia bowiem zatoczyła koło i po wojnie autorka wróciła do byłych Prus Wschodnich – na Warmię, by z ocalałymi ziomkami zacząć wszystko od nowa. I choć wkrótce nastała szara epoka PRL-u, jej życie płynęło zgodnie z rodzinnymi tradycjami. Wraz z innymi zaangażowała się w odbudowę Pomorza, Warmii i Mazur, o których wolność i polskość walczyli przodkowie.

Autorka, odtwarzając swój rodzinny świat, ukazuje zarazem szerszą perspektywę. W mnogości okresów XX stulecia i różnorodności regionów, w których spędziła swoje życie, tkwi źródło bogactwa jej przeżyć, obserwacji i wspomnień.

8. Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu

Autorka: Anna Bikont
Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 18 października

"Dokąd idzie, wiedziała. Ale skąd idzie – to musi dopiero wymyślić. Musi wymyślić całe swoje życie i tak, aby każdy uwierzył”. Te zdania otwierające opowiadanie Bogdana Wojdowskiego o ukrywającej się na wsi Małce, jednej z bohaterek Anny Bikont, mogłyby rozpoczynać historię pozostałych dziewczynek – Elżuni, Blimy Janki, Dorki, Ireny. Choć ich wojenne doświadczenia były podobnym koszmarem, dalsze losy potoczyły się zupełnie odmiennie: wszak z traumą każdy próbuje radzić sobie po swojemu.

Nigdy nie byłaś Żydówką to intymne reporterskie studium charakterów, życia w ukryciu, ratowania się lub bycia ratowaną. Ciężaru, który niesie się przez całe życie: bólu, tęsknoty, niemożliwości zapomnienia, ale również ukrytej siły, by stawić czoło przyszłości, nawet gdy nieustannie pada na nią długi cień Zagłady.

9. Studium zatracenia

Autorka: Ava Reid
Wydawnictwo NieZwykłe
Data premiery: 24 października

Effy Sayre od zawsze wierzyła w baśnie. Jednak tak naprawdę nie miała innego wyboru.

Od dzieciństwa nawiedzały ją bowiem wizje przedstawiające Baśniowego Króla. Odnajdywała ukojenie jedynie w Angharad – uwielbianej przez wszystkich powieści Emrysa Myrddina opowiadającej historię dziewczyny, która zakochuje się w Baśniowym Królu tylko po to, żeby potem go zniszczyć.

To właśnie ta książka jest jedynym, co ratuje Effy, gdy przychodzi jej zmierzyć się z duszną atmosferą na wydziale architektury prestiżowej llyrskiej uczelni. Gdy więc rodzina Myrddina ogłasza konkurs na zaprojektowanie domu zmarłego pisarza, dziewczyna jest przekonana, że w końcu odnalazła swoje przeznaczenie.

Ale odbudowa Dworu Hiraeth jest praktycznie niemożliwa. To zrujnowana posiadłość mieszcząca się na krawędzi urwiska. A w dodatku, gdy Effy przybywa na miejsce, odkrywa, że Preston Héloury – napuszony, młody student literaturoznawstwa – bada dokumenty Myrddina, chcąc udowodnić, że autor był oszustem.

W ten sposób rozpoczyna się zaciekła rywalizacja między dwójką studentów, którzy wkrótce odkrywają, że Hiraeth nie jest jedynym tajemniczym elementem ich świata. Istnieją mroczne siły zarówno te  zrodzone w zwyczajnym świecie, jak i magiczne, które zrobią wszystko, żeby uniemożliwić im dojście do prawdy. A prawda może doprowadzić młodych studentów do klęski.

Książka zawiera treści nieodpowiednie dla osób poniżej szesnastego roku życia.

10. Kobieta, którą jestem

Autorka: Britney Spears
Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 25 października

Pierwsza, wyczekiwana na całym świecie autobiografia Britney Spears.

Kobieta, którą jestem to odważna i zdumiewająco poruszająca opowieść o wolności, sławie, macierzyństwie, przetrwaniu, wierze i nadziei.

W czerwcu 2021 r. cały świat słuchał, jak Britney Spears przemawiała w sądzie. Wpływ podzielenia się swoim głosem był niezaprzeczalny i zmienił bieg jej życia oraz losów niezliczonych innych osób. Kobieta, którą jestem po raz pierwszy ujawnia niesamowitą historię Britney Spears – i siłę tkwiącą w sercu jednej z największych artystek w dziejach muzyki pop.

Napisana z niezwykłą szczerością i humorem, przełomowa książka Spears rzuca światło na nieprzemijającą siłę muzyki i miłości oraz na to, jak ważne jest móc wreszcie opowiedzieć swoją historię, na własnych warunkach.

Zdobywczyni nagrody Grammy, ikona muzyki pop. Britney Spears jest jedną z najbardziej utytułowanych i cenionych artystek w historii muzyki, z ponad 100 milionami sprzedanych płyt na całym świecie. W 2021 roku znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób magazynu Time. Album „Blackout” został dodany do biblioteki i archiwów Rock & Roll Hall of Fame w 2012 roku. Piosenkarka mieszka w Los Angeles w Kalifornii.

11. Strażniczka spalonych książek

Autorka: Brianna Labuskes
Wydawnictwo Mando
Data premiery: 25 października

Silne kobiety, różne historie, jedno wspólne wyzwanie

Berlin 1933. Po sukcesie debiutanckiej powieści Althea James otrzymuje zaproszenie do Niemiec, aby wziąć udział w programie wymiany kulturowej. Berlin ją olśniewa!

Dziewczyna widzi tłumy wiwatujące na cześć Hitlera i jest oczarowana magią miasta.

Wszystko się zmieni, gdy pozna kogoś, kto pokaże jej prawdziwe oblicze tego kraju i zacznie kwestionować to, co Althea wie o sobie i swoich bliskich.

Paryż 1936. Hannah ucieka przed nazistami. Trafia do miasta, które tylko z pozoru wydaje się bezpiecznym schronieniem. Ze złamanym sercem rzuca się w wir pracy w Bibliotece Spalonych Książek. Wśród regałów pełnych zakazanych tomów odnajdzie miłość i siłę do walki.

Porywająca opowieść z czasów II wojny światowej pełna intryg, romansów i tajemnic.

Czy moc książek zdoła rozświetlić największe mroki wojny?

12. El Roi

Autorka: Beata Skrzypczak
Wydawnictwo Lira
Data premiery: 26 października

Estera, młoda Żydówka, dorasta w Nowym Sączu, który przed wojną był miastem wielu kultur. Po śmierci babci postanawia poznać przeszłość swojej rodziny.

Jakub, dziennikarz i podróżnik, poznaje w Urugwaju tajemniczą kobietę i dla niej gotów jest odmienić całe swoje życie.

Adela, siedząc przy łóżku umierającego ukochanego, opowiada o wojennych losach swoich najbliższych w  cieniu Auschwitz, a także wspomina szkolne lata w Nowym Sączu.

Pozornie tych troje nie ma ze sobą nic wspólnego. Łączy ich jednak historia, której początków trzeba szukać jeszcze w czasach II wojny światowej. Każde z nich sięga w przeszłość, aby znaleźć w niej prawdę – i każde z nich się przed nią broni, bo ta prawda może być zarówno darem, jak i klątwą.

„Powieść Beaty Skrzypczak rozgrywa się w pół drogi między błogosławieństwem a przekleństwem, jak każda z historii Narodu Wybranego. Patrząc głębiej, można w historii Estery, Adeli i Jakuba dostrzec analogie do opowieści ze Starego Testamentu. Kto okaże się Abrahamem, a kto Izaakiem, kto Rachelą, a kto Leą, kto Jakubem, oszustem walczącym z samym Bogiem, a kto Kainem z krwią na rękach — tego dowiadujemy się dopiero w emocjonującym finale książki. Rodzinne historie skrywają tajemnice równie niepokojące co grobowiec starego cadyka Chaima Halberstama. Nade wszystko jednak jest to opowieść o jireh – o radości i smutku, o afirmacji życia i wszystkiego, co ono ze sobą niesie. I dobrego, i złego.”

Radek Rak


Co ciekawi Was najbardziej? Ja oczywiście rozczulam się nad mopsikiem, a tak poza tym to najbardziej czekam na pierwsze trzy pozycje z listy.

6 komentarzy:

  1. "Belladonna", "Strażniczka spalonych książek" i "El Roi" brzmią ciekawie! Ja w październiku czekam jeszcze na nowego Cobena i nową Morton z serii Butikowej ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przesłuchałam "Belladonnę" - całkiem przyjemna lektura, początek świetny, potem trochę traci oddech, ale ogólnie jest na plus. Teraz słucham biografii Britney Spears.

      Usuń
    2. "Belladonnę" wpisałam sobie na listę do przeczytania. O tej autobiografii Britney zrobiło się ostatnio bardzo głośno nawet w mediach (ze względu na wątek Justina Timberlake'a), ciekawa jestem, co Ty powiesz na temat tej książki.

      Usuń
  2. Zdecydowanie "Strażniczka spalonych książek".

    OdpowiedzUsuń

Klimat gęsty jak żywica, czyli "Kwestia wiary" Łukasza Kucharskiego

Powieści oparte na motywach wierzeń i demonologii słowiańskiej pojawiają się na rynku jak grzyby po deszczu. Nie powiem, bardzo mnie to cies...