W listopadzie każdy znajdzie coś dla siebie - a przynajmniej fani "Gilmore Girls", Harry'ego Pottera, Taylor Swift, bibliotek, ludowości, powieści historycznych, true crime i i elfickich klimatów. Najchętniej przeczytałabym wszystko! Sprawdźcie, czy i Was zainteresują listopadowe premiery.
1. Gilmore Girls. Oficjalna książka kucharska
Elena P. Craig / Znak / 13 listopada 2024 r.
Jedyna oficjalna książka kucharska z przepisami prosto z planu serialu Kochane kłopoty!
Trzymasz w ręku przewodnik po kulinarnych atrakcjach Stars Hollow i nie tylko – znajdziesz tu przepisy z restauracji Luke’a, kuchni Dragonfly Inn, cukierni Fran Weston oraz receptury dań goszczących na wielkim stole w wielkiej jadalni w wielkiej rezydencji Emily i Richarda Gilmore’ów.
Wypróbuj ulubione przepisy Gilmorek, takie jak risotto Sookie, ciastka pani Kim, burgery Luke’a czy – oczywiście! – kubek idealnej kawy i kieliszek martini dla Lorelai!
Twoje życie – lub obiad – mogą uratować sprytne wskazówki kulinarne Sookie, rady konsjerża Michela, wskazówki królowej etykiety Emily Gilmore oraz mądrości życiowe Lorelai i Rory, niedoścignionych mistrzyń w szybkim gotowaniu i jeszcze szybszym mówieniu.
PONAD 70 PRZEPISÓW na pyszne dania, desery i napoje na każdą okazję, od śniadania w biegu przez rodzinny obiad po uroczystość dla całego miasta!
WSKAZÓWKI, jak krok po kroku przygotować ulubione specjały Gilmorek.
WSPANIAŁE ZDJĘCIA potraw pomogą ci odnieść sukces kulinarny, a fotosy z serialu przypomną najciekawsze momenty z życia Rory i Lorelai.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanek i fanów Gilmore Girls!
2. Kill Show. Powieść w stylu true crime
Daniel Sweren-Becker / Harper Collins / 13 listopada
Minęło już dziesięć lat od rześkiego kwietniowego poranka, kiedy we Frederick w stanie Maryland zniknęła bez śladu szesnastoletnia Sara Parcell. Zdarzenie znalazło się w centrum uwagi amerykańskiej opinii publicznej, szokując ją i dzieląc. Ale jak było naprawdę? Choć zbadano wszystkie możliwe wersje wydarzeń, ta historia nigdy wcześniej nie została opowiedziana w pełni. Aż do teraz, kiedy jej główni uczestnicy zdecydowali się w końcu zabrać głos.
Wciągająca powieść Daniela Swerena-Beckera przedstawia zupełnie nowe, dające do myślenia spojrzenie na historie o zbrodniach, zarówno fikcyjnych, jak i prawdziwych. Pokazuje, jak tragedia zaginionej nastolatki może zostać wykorzystana dla zysku i rozrywki.
Kill Show to więcej niż zwykły kryminał, to pełen niespodziewanych zwrotów akcji prowokacyjny komentarz społeczny. Poprzez wywiady z członkami rodziny, sąsiadami, organami ścigania, przedstawicielami mediów i wieloma innymi postaciami autor buduje pasjonującą opowieść o tragedii rodziny Parcellów i nienasyconym hollywoodzkim pragnieniu sensacji.
To świetnie zbudowana historia w stylu true crime.
3. Niezwykłe przypadki Bristol Keats
Mary E. Pearson / Filia / 13 listopada
Niebezpieczne elfy. Mroczne tajemnice. Wciągająca historia miłosna.
Po śmierci rodziców siostry Keats próbują ułożyć sobie życie w niewielkim, spokojnym miasteczku Bowskeep. Kiedy Bristol otrzymuje list od „ciotki”, o której istnieniu nigdy nie słyszała, a która obiecuje jej pomoc, dziewczyna niechętnie przystaje na spotkanie. Dowiaduje się na nim, że żyje w kłamstwie. Jej rodzina nie jest taka, jakby się zdawało, tata być może nie zginął, a został porwany przez przerażające istoty do innego wymiaru, z którego pochodzi.
Bristol pragnąc ocalić ojca i odkryć całą prawdę, wyrusza do krainy bogów, elfów i potworów. Zostaje wciągnięta w niebezpieczny świat magii i intryg, w którym zawiera zagrażający jej życiu układ z władcą elfów. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jej rodzice ukrywali się właśnie przed nim. Nie wie również, że Tyghan pragnie odnaleźć jej ojca – żywego lub martwego – tak samo desperacko jak i ona.
4. Pozostaniesz moim snem
Karolina Klimkiewicz / Books4YA / 13 listopada
PS. Moje serce bije coraz mocniej...
Nessa kocha romanse i zdarza się jej bujać w obłokach. To nie przypadek, że pewnego zimowego dnia właśnie ona znajduje tajemniczy list. Jednak dane adresata się zatarły, więc dziewczyna odsyła zgubę do nadawcy, Landona. W ten sposób zaczyna się niezwykła korespondencyjna znajomość. Nessa z każdym kolejnym listem czuje, że Landon coraz bardziej zaprząta jej myśli. Jest inny niż wszyscy jej znajomi i pisze w taki niezwykły, staroświecki sposób...
Czy Nessie uda się odnaleźć szczęście w tym magicznym, zimowym czasie?
5. Życie w chłopskiej chacie
Kamil Janicki / Poznańskie / 13 listopada
Jak wyglądał zwyczajny dzień w chłopskiej chacie?
Dlaczego nasi przodkowie nie używali łóżek?
Skąd na wsiach tysiącletnia awersja do wychodków?
Jak chłopi radzili sobie bez stołu i dlaczego nigdy nie otwierali okien?
Szum wiatru w polu, trzask palącego się w piecu drewna i swojski aromat świeżego chleba – tak było, to prawda, ale… nie jesteśmy w skansenie. Życie w autentycznej chłopskiej chacie przez długi czas oznaczało spanie z krowami, wodę zalewającą ściany, dławiący dym i zapachy, które dzisiaj nawet trudno sobie wyobrazić. Tamte wiejskie domy, nazywane „okopciałymi budami”, nie mogły być dziełami sztuki – najczęściej były raczej dziełem straszliwej biedy. Z klepiskiem zamiast podłogi, oknem zasłoniętym deską lub zapchanym szmatami i bez najprostszych nawet wygód – bo tak mieszkali pradziad, dziad i ojciec.
O tym, jak nasi przodkowie żyli w takich warunkach, jak wyglądała ich codzienność i jak w końcu udało się zmienić obraz wiejskiego życia, pisze w nowej książce Kamil Janicki. Autor zmusza do odrzucenia sielankowych obrazów z muzeów i zaprasza do przestąpienia progu prawdziwej włościańskiej chaty. Uwaga na głowę!
6. Klepak. Gang z Wołomina
Artur Górski / Prószyński i S-ka / 14 listopada
Marian Klepacki – znany pod pseudonimami Klepak czy Maniek – przez lata swojej przestępczej działalności wolał pozostawać w cieniu. W przeciwieństwie do wielu innych bossów polskiej mafii nie zabiegał o medialną popularność, nie inwestował w przedsięwzięcia, które mogły go uczynić celebrytą. Nie pozował na gwiazdę kryminalnego półświatka, tylko odgrywał rolę człowieka interesu, który wykorzystał szansę, jaką dawały lata 90. Rzeczywiście, ostatnia dekada XX wieku stanowiła biznesowe eldorado, głównie jednak dla grup przestępczych, takich jak gang wołomiński kierowany przez Klepaka.
Przez długi czas Wołomin był równie potężny jak grupa pruszkowska, ale choć działał z nieco mniejszym rozmachem, do dziś stanowi synonim rodzimej mafii. Sukces ekipy Klepackiego był solą w oku innych grup przestępczych, które rozpoczęły z nim krwawą wojnę – ze starcia z ludźmi Jeremiasza „Baraniny” Barańskiego oraz gangsterami zza Buga Klepak wyszedł zwycięsko, ale w konfrontacji z dawnymi własnymi gangsterami, którzy opuścili szeregi Wołomina, poniósł klęskę. Spektakularna egzekucja, w której zginął, była relacjonowana na pierwszych stronach gazet i przeszła do historii polskiej kryminalistyki. Podobnie jak śmierć jego syna Jacka, który przejął po ojcu rządy w grupie i próbował go pomścić.
7. Hajota. Skacząc w przepaść
Weronika Wierzchowska / Prószyński i S-ka / 19 listopada
W 1888 roku cały kraj żyje ślubem najsłynniejszego polskiego podróżnika Stefana Szolc-Rogozińskiego z młodą pisarką Heleną Janiną Boguską, znaną czytelnikom jako Hajota. Szczególną sensację wywołuje wieść, że młoda para wybiera się do Afryki, gdzie Stefan zamierza po raz kolejny spróbować spełnić swe marzenie i założyć polską kolonię na Czarnym Lądzie.
Helena towarzyszy mu jako korespondentka pisma dla pań „Bluszcz”. Jest bujającą w obłokach poetką, bywalczynią salonów literackich, wrażliwą i delikatną damą z wyższych sfer. Konfrontacja z brutalnymi realiami życia w Afryce szybko zmienia jej nastawienie do świata. Zwłaszcza kiedy małżonek wyrusza na kolejne wyprawy i zostawia ją samą w wielkiej posiadłości otoczonej buszem. Posiadłości skrywającej niepokojące tajemnice.
Hajota już nigdy nie napisze romantycznego wiersza, Afryka odmieni ją na zawsze. Pod wpływem tej przemiany decyduje się dokonać czegoś znaczącego, przynajmniej dla niej. Postanawia jako pierwsza kobieta zdobyć jedną z najwyższych gór Afryki.
Zapomniana historia z życia jednej z najpopularniejszych pisarek epoki Młodej Polski.
8. Mali Słowianie. Opowiadania o dawnym świecie
Monika Maciewicz / SQN / 20 listopada
Niemój i Nielubka mieszkają w drewnianym domu w słowiańskiej osadzie. Żyją w zgodzie z naturą, pomagają rodzicom, psocą i biorą udział w uroczyście obchodzonych obrzędach. Nawet gdy bywa groźnie, przygody stają się wymagające i trudne – nie tracą odwagi i hartu ducha. W końcu strzegą ich słowiańscy bogowie i mądrzy członkowie osady, a i oni sami mają dość sprytu i odwagi, by przechytrzyć niejednego złego ducha!
Do tego właśnie zbliża się wielki dzień, którego rodzeństwo oczekuje ze zniecierpliwieniem. Przed nimi zapleciny i postrzyżyny – to wtedy dostaną nowe imiona!
Dziewięć niezwykłych historii o małych Słowianach, dzięki którym dowiecie się, gdzie można spotkać jagodową babę, jak zrobić motankę, do czego służy zapaska oraz kim byli potężny Świętowit, mały chmurnik czy tajemnicza rodzanica. Poznacie życie, zwyczaje, święta, bogów i demony sprzed tysiąca lat!
Czy dzieciństwo rodzeństwa małych Słowian różniło się od Waszego? Posłuchajcie sami…
9. Faebound. Więzy magii
Saara El-Arifi / Literackie / 27 listopada
Czy dwie elfie siostry przetrwają w zdradzieckim świecie fae, w którym miłość i fałsz tylko czekają, by je upoić?
Yeeran jest nieustraszoną wojowniczką armii elfów i w życiu nie zaznała niczego poza przemocą. Jej siostra, Lettle, zarabiając na życie jako wróżbitka, szuka w przepowiedniach obietnicy lepszej przyszłości.
Kiedy fatalny błąd prowadzi do wygnania Yeeran z krainy elfów, obie podążają przez pustkowia poza granicami królestwa. Nieoczekiwanie trafiają do krainy fae – legendarnych istot niewidzianych od tysięcy lat.
Niebezpieczny, ale też uwodzicielski świat fae pochłania Yeeran i Lettle bez reszty. Siostry rozdarte między lojalnością wobec swojej elfiej ojczyzny a pokusami będą musiały podjąć decyzję, która zaważy na ich losach…
10. Nieoficjalny Tezaurus Harry'ego Pottera
Andrzej Polkowski, Joanna Lipińska / Znak / 27 listopada
Wyjątkowe kompendium wiedzy o świecie Harry’ego Pottera powraca po 20 latach!
Ponad 1000 haseł, które pomogą ci poznać i zrozumieć świat czarodziejów
Jak nazywają się skrzydlate konie Madame Maxime?
Gdzie mieści się Kwatera Główna Aurorów?
Czym są akwawirusy, które podobno w ukryciu hoduje Ministerstwo Magii?
Nawet najbardziej doświadczeni czarodzieje mogą czuć się przytłoczeni nadmiarem imion i nazw, od których roi się w powieściach J.K. Rowling. Na szczęście istnieje księga, która pomoże ci odnaleźć się w tym labiryncie.
"Tezaurus" to obowiązkowa pozycja w biblioteczkach wszystkich fanów i fanek Harry’ego Pottera! Dzięki niemu dowiesz się, czy imię profesor Trelawney ma ukryte znaczenie, jaki jest skuteczny środek na bahanki, czy wodniki kappa rzeczywiście występują w Mongolii oraz jak odróżnić rogogona węgierskiego od smoka norweskiego.
Ta naszpikowana ciekawostkami i mało znanymi faktami pozycja została przygotowana przez antropolożkę Joannę Lipińską i Andrzeja Polkowskiego, autora kultowych tłumaczeń książek o Harrym Potterze.
Potteromaniaku, cała wiedza o twojej ukochanej serii na wyciągnięcie ręki!
Czy odważysz się po nią sięgnąć?
11. Taylor Swift. Za kulisami piosenek
Annie Zaleski / Insignis / 27 listopada
Odkryj historię każdej piosenki, każdego albumu, każdej ery.
Od hitowych singli po ukryte perełki, od piosenek from the vault po covery – poznaj fascynujące detale każdego utworu stworzonego przez Taylor Swift.
Annie Zaleski, dziennikarka muzyczna i wielokrotnie nagradzana autorka, zgłębia inspiracje, proces tworzenia i okoliczności powstawania piosenek z najwspanialszego katalogu muzyki pop, by opowiedzieć historię niesamowitej kariery Taylor Swift przez pryzmat jej muzyki.
12. The Great Library of Tomorrow. Księga mądrości
Rosalia Aguilar Solace / StoryLight / 27 listopada
Oficjalna seria powieści Tomorrowland
„The Great Library of Tomorrow” to pełna rozmachu powieść fantasy o grupie bohaterów walczących ze śmiertelnie niebezpiecznym złoczyńcą, który pragnie zniszczyć fundamenty ich królestw: otwartość, miłość i kreatywność.
Kiedy zapada mrok, obroni nas tylko jedność.
Helia od wieków służy jako Mędrczyni Nadziei w Wielkiej Bibliotece Jutra. Jest jedną z nielicznych wybranek stojących na straży ludzkich wartości: fundamentów królestw Papierowego Świata, które łączą się w Bibliotece magicznymi portalami kontrolowanymi przez Księgę Mądrości.
Nadzieja Helii zostaje wystawiona na ciężką próbę, kiedy ona i jej partner Xavier, Mędrzec Prawdy, zostają znienacka zaatakowani w Różanym Ogrodzie w królestwie Silvyry. Odnoszą rany i w ognistej nawałnicy stają twarzą w twarz ze śmiertelnie groźnym złoczyńcą – Człowiekiem Popiołów. Ogród, pozbawiony swojego smoczego obrońcy, zostaje zniszczony, a Xavier poświęca życie, by Helia zdołała powrócić do domu i ostrzec innych Mędrców przed nadciągającym niebezpieczeństwem.
Kiedy Helia dociera do Biblioteki, okazuje się, że Księga Mądrości – wykładnia Mędrców – stała się niepokojąco cicha. Człowiek Popiołów zyskuje na sile, a Helia zaczyna ścigać się z czasem, poszukując wskazówek na temat pochodzenia swojego wroga i wszelkich możliwych sposobów na jego pokonanie.
13. Korzenie Polski
Przemysław Urbańczyk / PWN / 29 listopada
Jak głęboko wstecz sięgają nasze korzenie? Co starożytni wiedzieli o naszych ziemiach? Skąd się wzięli Słowianie? Gdzie była stolica państwa wczesnopiastowskiego? Co odziedziczył Bolesław Chrobry? I jakie były konsekwencje jego rządów?
Profesor Przemysław Urbańczyk, wybitny badacz wczesnego średniowiecza, w swojej najnowszej książce próbuje odpowiedzieć na te i wiele innych frapujących pytań. Z długiej listy zagadnień dotyczących początków państwa polskiego wybrał 28 najważniejszych i przedstawił je w krótkich rozdziałach. Ilustrują one skomplikowany proces, który wskutek splotu świadomych decyzji i historycznych przypadków doprowadził do powstania państwa wczesnopiastowskiego – na początku drugiego tysiąclecia nazwanego Polonią.
Korzenie Polski to idealna książka zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących pasjonatów historii. To pozycja, która każdego skłoni do refleksji i sprowokuje do dyskusji.
Którą książkę przeczytalibyście najchętniej?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz