poniedziałek, 7 grudnia 2020

L.M. Montgomery "Zapach wiatru"

- Nie - odparła Helen tym samym beznamiętnym tonem. - Nie mam współczucia dla Guinevere. Cierpiała wprawdzie, gdyż jej miłość była zakazana, ale przynajmniej cieszyła się wzajemnością. Nie marnotrawiła swego uczucia dla kogoś, kto jej nie chciał. Tak było z Elaine i dlatego straciła życie. Przeczytaj mi tę historię.

Dzisiaj przedstawiam Wam zbiór opowiadań Montgomery zatytułowany "Zapach wiatru" (jeden z tych, które zostały wydane już po jej śmierci). Opowiadania te łączy motyw morza, bardzo ważny we wszystkich z nich - poza "Nieszczęśliwą panną Farquhar", gdzie morze jest, ale nie odgrywa żadnej znaczącej roli. Zapewne najlepiej by się czytało tę książkę właśnie nad morzem ;)

- Wolałabym być pisarką - odparła po namyśle.  - Gdybym tylko potrafiła napisać coś takiego jak książki, które mi czytałeś. To musi być cudowne - mieć do powiedzenia coś, czego słucha cały świat. Powiedzieć to słowami, które staną się nieśmiertelne. To zapewne najszlachetniejsze powołanie człowieka.

Moją opinię na temat opowiadań Montgomery już znacie. Nie jest to poziom jej powieści, ale czyta się przyjemnie, a przy tym można wyłapać różne kwiatki w postaci podobieństw do wątków z powieści. W tym tomie znajdziemy 16 opowiadań, z czego ja z innych zbiorów znałam aż 9 ;) Z pozostałych 7 opowiadań zupełnie nowe było zaś 5 opowiadań, bo motywy z dwóch znałam z powieści Montgomery. Jest to jednak Montgomery, więc dla fanów pisarki pozycja obowiązkowa!

1. "Zapach wiatru" (1903, The Magical Bond of the Sea) - Nora Shelley, dziewczyna z rybackiej wioski, dostaje propozycję wyjazdu do miasta, a tym samym większych perspektyw. Dziewczyna kocha morze, jednak miasto również ją kusi...

2. "Pamiętnik wujka Jesse'a" (1909, The Life-Book of Uncle Jesse) - Historia matki i córki, które poznają niezwykłego starego kapitana, potrafiącego opowieścią wyczarować sztormy i wichry swojego życia w zadziwiająco piękny sposób. Kto czytał "Wymarzony dom Ani", ten już wie.

3. "Trudny wybór" (1905, Meckereling out in the Gulf) - Benjamin Selby kocha Mary Stellę, odkąd tylko pamięta. Czy przybyły do przystani Frank Braithwaite nie pokrzyżuje mu planów? To samo opowiadanie możemy przeczytać w zbiorze "W stronę miłości".

4. "Uczciwa wymiana" (1907, Fair Exchange and No Robbery) - Katherine i Edith są przyjaciółkami. Katherine poznaje partnera Edith, a Edith partnera Katherine. Co z tego wyniknie? Jeden z wątków jest podobny do tego, co znajdziemy w "Emilce z Księżycowego Nowiu".

5. "Natty z Błękitnej Wyspy" (1904, Natty of Blue Point) - Natty jest nastolatkiem mieszkającym na Błękitnej Wyspie w latarni morskiej. Boi się, że gdy jego starszy brat nie otrzyma posady latarnika, będą musieli się wyprowadzić. To samo opowiadanie możemy przeczytać w zbiorze "Szczęśliwa pomyłka".

6. "Latarnia z Wielkiej Niedźwiedzicy" (1906, The Light on the Big Dipper) - Pewnego dnia mała Mary Margaret zauważa, że jej wujek latarnik nie zapalił światła, a zbliża się sztorm. Ponieważ w domu nie ma w tej chwili dorosłych, postanawia sama mimo burzy przedostać się na wyspę Wielka Niedźwiedzica i zobaczyć, co się stało. To samo opowiadanie możemy przeczytać w zbiorze "Szczęśliwa pomyłka".

7. "Skalista pułapka" (1906, An Adventure on Island Rock) - Ernest ma tylko jednego przyjaciela - psa Laddiego. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego pracodawca zamierza sprzedać zwierzę. To samo opowiadanie możemy przeczytać także w zbiorach "Szczęśliwa pomyłka" oraz "W stronę miłości".

8. "Ocalenie Dona" (1904, How Don was Saved) - Curtis ma ukochanego psa, Dona. Na zwierzę padają jednak podejrzenia, że zagryza owce sąsiadom. Wuj Curtisa chce zestrzelić psa. To samo opowiadanie możemy przeczytać w zbiorze "Szczęśliwa pomyłka".

9. "Dusza na wygnaniu" (1915, A Soul that Was Not At Home) - Panna Trevor zaprzyjaźnia się z małym Paulem. Ten zaś opowiada jej o swoich wymyślonych przyjaciołach - Norze, Złotej Damie i Braciach Bliźniakach. Czy nie przypomina Wam to kogoś z "Ani z Avonlea"? ;)

10. "Przylądek Czterech Wiatrów" (1908, Four Winds) - Historia młodego pastora, Alana Douglasa, zafascynowanego mieszkańcami Przylądka Czterech Wiatrów, a zwłaszcza jedną z jego mieszkanek - Lynde Oliver, tajemniczej, promieniującej wolnością, ale czy rzeczywiście wolną? Najdłuższe opowiadanie, ma prawie 40 stron.

11. "Zaloty na odległość" (1903, A Sandshore Wooing) - Marguerite jest bardzo zależna od swojej ciotki nienawidzącej mężczyzn. Na swojej drodze spotyka jednak kogoś intrygującego, z kim, dla niepoznaki, rozmawia na migi. To samo opowiadanie możemy przeczytać w zbiorze "W stronę miłości".

12. "Nieszczęśliwa panna Farquhar" (1903, The Unhappiness of Miss Farquhar) - Frances Farquhar została jakiś czas temu porzucona dla innej przez narzeczonego. Jest bardzo nieszczęśliwa i nie potrafi się z tego nieszczęścia otrząsnąć. Los jednak sprawia, że zostaje poproszona do pomocy osobom chorym...

13. "Zbłąkane serce" (1897, A Strayed Alliegance) - Esterbrook jest narzeczonym Marian. Pewnego dnia spotyka jednak piękną Magdalen. To samo opowiadanie możemy przeczytać w zbiorze "W stronę miłości".

14. "Przebudzenie Helen" (1901, The Waking of Helen) - Reeves jest malarzem impresjonistą. W czasie pobytu nad morzem spotyka Helen, która staje się jego inspiracją. Brzmi to wszystko banalnie i przewidywalnie, ale absolutnie takie nie jest!

15. "Młody Si" (1901, Young Si) - Wczasowiczka Ethel spotyka tajemniczego młodego rybaka znanego jako Młody Si. Jak się okazuje, znała go już wcześniej, ale pod innym imieniem. To samo opowiadanie możemy przeczytać w zbiorze "W stronę miłości".

16. "Alabastrowa kość niezgody" (1930, A House Divided against Itself) - Jest to historia Małego Sama i Dużego Sama z "Dzbana ciotki Becky", tylko zamiast Samów są George'owie - kto czytał, ten będzie wiedział, o co chodzi, a kto nie czytał, nie ma spoileru z książki ;) To samo opowiadanie możemy przeczytać też w zbiorze "W stronę miłości".

Wszystkie cytaty pochodzą z opowiadania "Przebudzenie Helen".


Tytuł oryginału: Along the Shore
Tłumaczenie: Magdalena Koziej-Ostaszkiewicz
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 1993
Liczba stron: 204
Moja ocena: 6/10

2 komentarze:

Zapowiedzi książkowe na kwiecień

Lecimy z kolejnymi zapowiedziami ciekawych premier - na końcu znajdziecie też bonus muzyczny, na który bardzo mocno czekam! (kursywą moje pr...