sobota, 2 lipca 2022

Zapowiedzi książkowe na lipiec

Cześć! Jak co miesiąc, przedstawiam Wam zapowiedzi książkowe. Dziś jest ich trochę mało, ale może i w takiej ilości znajdziecie coś dla siebie :)

1. Maria Skłodowska-Curie i potęga marzeń

Autorka: Susanna Leonard
Wydawnictwo Znak
Data premiery: 13 lipca 2022 r.

Dwukrotną noblistkę, Marię Skłodowską-Curie, kojarzy chyba każdy. Z tego, co widzę w opisie książki (mam nadzieję, że nie zrozumiałam niczego błędnie), nie będzie ona suchą biografią, lecz zbeletryzowaną powieścią. A to wróży całkiem ciekawą opowieść - o życiu, o nauce, o dzieciństwie, a także o dorosłym życiu, w tym o przełamywaniu niechęci wobec kobiet-badaczek.

2. The Spanish Love Deception

Autorka: Elena Armas
Wydawnictwo Otwarte
Data premiery: 13 lipca

Ta książka przyciągnęła po raz pierwszy moją uwagę po zapoznaniu się z licznymi zachwytami Karoliny z @ksiazkidobrejakczekolada, która przeczytała tę historię w oryginale. Potem dowiedziałam się, że powieść ta zostanie wydana po polsku, więc moje zaintrygowanie jeszcze bardziej wzrosło ;) Zwłaszcza że opis jest bardzo ciekawy - Catalina od dawna wmawia całej rodzinie, że jest w związku, więc kiedy zbliża się ślub jej siostry w Hiszpanii, gorączkowo poszukuje kogoś, kto mógłby udawać jej chłopaka na uroczystości. Swoje usługi proponuje jej Aaron, którego kobieta nie cierpi, więc jego kandydatura zostaje odrzucona natychmiastowo. Jednak data ślubu zbliża się coraz bardziej...

3. Własny kawałek nieba

Autorka: Renata Kosin
Wydawnictwo Filia
Data premiery: 13 lipca

Akcja najnowszej powieści Renaty Kosin toczy się w tym samym parku z aniołami, co w "Alei Siódmego Anioła". Jak jednak wskazała sama autorka, opowiadana historia jest już zupełnie inna, więc można czytać tę powieść pewnie i bez znajomości wspomnianej "Alei". Mimo wszystko, gdybym nie znała "Alei", to pewnie właśnie od niej bym zaczęła, licząc na to, że w następnej powieści znajdę jakieś smaczki związane z już przeczytaną. Ja tak po prostu mam, Wy możecie oczywiście robić jak chcecie :) A tu opis: Amelia jest wielką marzycielką. Często chodzi z głową w chmurach, marząc o miłości, której nigdy nie zaznała. Pewnego dnia znajduje u stóp jednego z parkowych aniołów wisiorek w kształcie anielskiego skrzydła...

4. Wielkopolanie '44. Jak mieszkańcy Wielkopolski walczyli w powstaniu warszawskim

Autorka: Agnieszka Cubała|
Dom Wydawniczy Rebis
Data premiery: 26 lipca

Dokumentów o powstaniu warszawskim jest mnóstwo, ale jeszcze nigdy nie natknęłam się na taki, który by był poświęcony walczącym w nim mieszkańcom Wielkopolski. Wydawca wskazuje, że jest to unikatowa perspektywa, i ja się z tym zgadzam - nawet jeśli takie coś już było, to widocznie nie odbiło się zbyt szerokim echem.

5. Artyści '44

Autorka: Agnieszka Cubała
Wydawnictwo Wielka Litera
Data premiery: 27 lipca

Kolejna książka o powstaniu warszawskim, i to nawet tej samej autorki. Tym razem mamy powstanie z perspektywy bardziej i mniej znanych gwiazd (z tych bardziej znanych, to jest np. Mieczysław Fogg). Może być ciekawe, bo zazwyczaj patrzymy na te gwiazdy z perspektywy ich dorobku artystycznego, a nie przeżyć powstańczych.

6. Mikrowyprawy z Warszawy

Autorzy: Monika Masalska, Seweryn Masalski
Wydawnictwo Znak
Data premiery: 27 lipca

"Mikrowyprawy z Warszawy" to zarówno tytuł książki, jak i nazwa bloga oraz Instagrama prowadzonego przez autorów. Trasy, jakie proponują oni w tych mediach, są moim zdaniem fajnie przemyślane, zawsze jest krótki opis, zdjęcia, no i najważniejsze - mapka. A to wszystko (no, prawie wszystko) w ramach jednodniowych wycieczek z Warszawy. Fajne rozwiązanie, jak ktoś ma ochotę pojechać w ciekawe miejsce, ale myśli, że zna już wszystkie. Może się miło zaskoczyć :)

7. Robienie na drutach dla każdego

Autorzy: Vikki Haffenden, Frederica Patmore
Wydawnictwo Słowne
Data premiery: 27 lipca

Podobnie jak przy ostatnio wspominanej pozycji o szydełkowaniu, jak dla każdego, to też dla początkującego, więc zapisuję tytuł na przyszłość :)

8. Szklane ptaki

Autorka: Katarzyna Zyskowska
Wydawnictwo Znak
Data wydania: 27 lipca

"Szklane ptaki" to historia o miłości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego do dwóch kobiet - jego żony oraz matki. A jest to historia tragiczna i naznaczona wielką goryczą... Baczyński od dziecka był bardzo chorowity, dla swojej matki był oczkiem w głowie. Z kolei w młodej Basi zakochał się od pierwszego wejrzenia - mieli ze sobą mnóstwo wspólnych tematów, cechował ich podobny poziom wrażliwości na piękno poezji. Zaręczyli się już po czterech dniach znajomości, a pobrali około pół roku później. W tej pięknej, romantycznej historii pojawiła się jednak boląca zadra, nienawiść matki Krzysztofa do jego żony. Pani Stefania uważała bowiem, że Basia nie jest dla jej syna wystarczająca, nazywała ją pogardliwie "drukarzówną" i podobno nawet zasłabła w kościele, gdy młodzi składali sobie przysięgę małżeńską. A potem musieli mieszkać razem, Basia czasem uciekała do swojej matki, nie mogąc wytrzymać... Jak do tego wszystkiego podchodził Baczyński? Słyszałam, że chciał je pogodzić, ale konkretów nie znam... Jakbym się gdzieś pomyliła, to dajcie proszę znać, chcę znać prawdę :) Dlatego tak bardzo mnie ta książka ciekawi.

Na koniec tradycyjnie zapytam, czy znaleźliście coś dla siebie :) Mnie najbardziej zaintrygowały "The Spanish Love Deception"  oraz "Szklane ptaki".

5 komentarzy:

  1. "Własny kawałek nieba" to tytuł dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Właściwie interesują mnie wszystkie książki, poza "Robienie na drutach dla każdego", "Wielkopolanie '44" (czytałam inną publikację autorki i nie byłam zadowolona) i "Artyści '44".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No ja właśnie jeszcze nie znam pióra tej autorki, więc się nie wypowiem na jej temat, ale tematy publikacji wybiera ciekawe :)

      Usuń
    2. To prawda, tematy wybiera bardzo interesujące ;)

      Usuń

Co, jeśli pod dnem jest coś jeszcze? "Wakacje pod morzem" Marty Bijan

Już kiedy zaczęłam czytać "Muchomory w cukrze" , wiedziałam, że odnalazłam skarb. Uczucia towarzyszące głównej bohaterce, styl aut...