niedziela, 3 grudnia 2023

Zapowiedzi książkowe na grudzień

Aby tradycji stało się zadość, przedstawiam Wam ciekawe premiery na grudzień. Nie ma ich jednak zbyt wiele...

1. Inne tonacje ciszy

Remigiusz Mróz / Czwarta Strona / 6 grudnia 2023 r.

Jak wiele może zmienić jedna, zapomniana kaseta magnetofonowa?

Aspen Wakefield była pewna, że jest przygotowana na wszystko, co los rzuci jej pod nogi w pierwszym dniu college’u. Myliła się. Przez rozpędzoną półciężarówkę, która wbiła się w jej samochód, straciła nie tylko matkę, ale także wszystko, na co dotychczas pracowała.

Obudziwszy się w szpitalu, zobaczyła obcego chłopaka siedzącego przy jej łóżku. Nigdy wcześniej go nie widziała, nie miała pojęcia, kim jest, co robi w jej sali  ani kto pozwolił mu przy niej czuwać. Jedno było dla Aspen pewne. Grayson Joyce wyglądał jak problem tylko czekający na to, by się zdarzyć.


2. Klechdy

Kazimierz Władysław Wójcicki / Dragon / 6 grudnia

„Klechdy, starożytne podania i powieści ludu polskiego i Rusi” to zbiór podań i legend ludowych, zebranych w XIX wieku przez Kazimierza Władysława Wójcickiego. Autor zabiera nas w świat chłopskiej wyobraźni, pełen magii, cudów, niezwykłych przygód, dziwaczności i krwawej makabry. Książka składa się z dwóch części – w pierwszej znajdziemy teksty zawarte w trzecim, uznawanym za wzorcowe, wydaniu najsłynniejszego z dzieł autora z 1876 roku, zatytułowanego „Klechdy. Starożytne podania i powieści ludowe”. Drugą część stanowią baśniowo-gawędziarskie opowiadania Wójcickiego, publikowane w różnorakich zbiorach i periodykach. Całość zilustrowana została oryginalnymi rysunkami i drzeworytami z epoki, pochodzącymi m.in. z wydania jubileuszowego z 1876 roku oraz z różnych wydań książkowych z połowy XIX w. oraz z czasopisma „Kłosy” z lat 1865–1876. Wśród autorów ilustracji są np. Michał Elwiro Andriolli, Wojciech Gerson, Ksawery Pillati, Franciszek Kostrzewski, Feliks Sypniewski. Dzieło Wójcickiego ukazało się po raz pierwszy w 1837 roku, za życia autora miało trzy wydania w Polsce, doczekało się także przekładów na niemiecki, czeski i rosyjski.


3. Star Wars. Bracia

Mike Chen / Olesiejuk / 6 grudnia

Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker próbują powstrzymać rozprzestrzeniającą się wojnę i wypracować między sobą nową więź. Wybuchły wojny klonów. W całej galaktyce formują się linie frontu. Każdy kolejny układ dołączający do separatystów oznacza, że pokój staje się coraz bardziej nieosiągalny.

Kiedy na planecie Cato Neimoidia, klejnocie Federacji Handlowej, dochodzi do katastrofalnego wybuchu, Republika zostaje oskarżona o przygotowanie zamachu. Krucha neutralność tego świata zaczyna stać pod znakiem zapytania. Jedi wysyłają tam Obi-Wana Kenobiego, jednego z najbardziej utalentowanych dyplomatów zakonu. Obi-Wan bada miejsce katastrofy z pomocą zaskakująco zaangażowanej w sprawę neimoidiańskiej gwardzistki, okazuje się jednak, że zamierzają mu to utrudnić separatyści, pragnący przeciągnąć planetę na swoją stronę. W mgle spowijającej planetę swą podstępną intrygę knuje Asajj Ventress.

Wśród narastającego w galaktyce chaosu Anakin Skywalker zostaje pasowany na rycerza Jedi. Choć Obi-Wan musi wykonać misję sam – i pomimo tego, iż nalega, by Anakin posłuchał go choć ten jeden raz – jego były padawan jest tak uparty i zdeterminowany, że nic nie powstrzyma go od dołączenia do swojego mistrza, w dodatku w towarzystwie zdolnej, ale niepewnej siebie adeptki Jedi. Anakin dorównał już rangą człowiekowi, który go wychował, choć wciąż nie czuje się pewnie w tej nowej relacji. Pomiędzy nimi wciąż utrzymują się echa dawnych konfliktów, co niekiedy naraża na niebezpieczeństwo również innych. Dwaj Jedi muszą na nowo nauczyć się, jak ze sobą współpracować – i muszą zrobić to szybko. Aby pokonać przeciwników, muszą stać się kimś więcej niż tylko mistrzem i uczniem. Muszą stanąć obok siebie ramię w ramię – jak bracia.


4. Topnienie

Marta Bijan / Eufobia / 11 grudnia

Trzeci tomik wierszy Marty Bijan. Czytałam (no dobra, odsłuchałam - ale zaraz potem kupiłam w papierze!) jej powieść "Muchomory w cukrze" i trafiła ona głęboko do mojego serca. Zakochałam się też w muzyce Marty, jej płyta "Sztuka płakania" leci u mnie ostatnio na okrągło. Mam nadzieję, że jej wiersze też do mnie trafią!


Wpadło Wam coś w oko?

2 komentarze:

Euromajdan, arabska wiosna, specyfika państw postradzieckich. Grzegorz Szymanik "Motory rewolucji"

Postanowiłam czytać więcej reportaży, nie tylko takich, które czytałam do tej pory (poruszających tematy społeczne czy z nutą prawa), lecz t...