sobota, 1 września 2018

Lucy Maud Montgomery "Panna młoda czeka"

"Panna młoda czeka" jest zbiorem opowiadań, a tytuł pochodzi od jednego z nich. Sama podchodziłam do tego zbioru z lekkim powątpiewaniem, bo mimo że Montgomery uwielbiam, to tych opowiadań jeszcze nigdy wcześniej nie czytałam, a tytuł jakoś nie zachęca. Właściwie to nawet zniechęca, bo sugeruje jakieś mdłe miłosne opowiastki rodem z harlekinów. A to wcale nie jest tak!

Niektóre opowiadania są, owszem, o miłości, jednak nie wszystkie, a te, które są, reprezentują moim zdaniem godny poziom. Zresztą, zobaczcie sami - poniżej krótka charakterystyka owych opowiadań (w nawiasie podaję tytuł oryginalny):

1. "Ich mała Josie" (Their Girl Josie, 1906) - jest to historia opowiadająca o dziadkach i ich wnuczce Josie. Mała Joscelyn trafiła pod ich opiekę po śmierci swoich rodziców - syna owych dziadków oraz matki-aktorki. Starsi państwo postanawiają wyplenić z dziewczynki aktorskie geny (nie zapominajmy, że kiedyś praca aktora nie była zbytnim powodem do dumy), jednak niezbyt im się to udaje...

2. "Trafiła kosa na kamień" (A Patent Medicine Testimonial, 1903) - Prue, razem z bratem Murrayem, pragnie pójść na studia, nie mają oni jednak środków na ich sfinansowanie. Także stryj nie chce im pomóc, bo woli, aby zaopiekowali się farmą. Prue ma jednak pewien pomysł, jak zmusić stryja, aby ich wysłuchał.

3. "Desperacki czyn Dorindy" (Dorinda's Desperate Deed, 1906) - rodzina Dorindy ma problemy finansowe. Matka dziewczyny nie chce prosić o pomoc przyrodniego brata swojego męża, jednak Dorinda uważa, że to jedyne rozwiązanie.

4. "Przeznaczenie" (Kismet, 1899) - podczas wyścigów konnych kobieta spotyka niespodziewanie swojego męża, z którym od kilku lat żyła w separacji. Jak przebiegnie to spotkanie?

5. "Małżeństwo Emily" (Emily's Husband, 1903) - Emily Fair żyje z mężem w separacji. Pewnego dnia dowiaduje się, że jest umierający...

6. "Rozstanie" (The Parting of the Ways, 1907) - Beatrice Longworth, mężatka, ma romans z Cunninghamem. Na plaży spotyka chłopca, Stephena, z którym się zaprzyjaźniła, a który chce się z nią pożegnać. Nie wie on o tym, że kobieta ma z kimś romans i dziękuje jej za to, że przywróciła mu wiarę w wierność kobiecą po tym, jak jego matka odeszła od jego ojca do kochanka. Beatrice będzie musiała się poważnie zastanowić, czy ucieczka z Cunninghamem naprawdę ma sens.

7. "Na przekór sobie" (In Spite of Myself, 1896) - młody adwokat jedzie do ciotki na wieś, aby pod nieobecność jej męża zająć się gospodarstwem. Tam poznaje Gussie Ashley, dziewczynę, która w niczym się z nim nie zgadza i działa mu na nerwy.

8. "Prawie miłość" (Akin to Love, 1909) - Josephine od czasu do czasu oświadcza się jej przyjaciel Dawid, ta jednak zawsze odmawia. Gdy jego siostra robi się chora i nie ma kto prowadzić mu gospodarstwa, Josephine ratuje sytuację. Widzi, że Zillah, siostra Dawida, w ogóle nie dba o dom i robi się jej go szkoda...

9. "Niebieski pokój z widokiem na północ" (The Blue North Room, 1906) - rodzina Sary żyje w ciężkich warunkach. Dom jest mały, a osób w nim mieszkających i wydatków zdecydowanie dużo. Na dodatek ciotka Józefina chce się wprosić na całą zimę.

10. "Dlaczego pan Cropper zmienił zdanie" (Why Mr Cropper Changed His Mind, 1903) - Esther Maxwell jest nauczycielką, a w pracy nie ma lekko. Największy kłopot ma z rodzeństwem Cropperów, którzy w ogóle nie mają do niej szacunku. W końcu w domu cały czas słyszą od ojca, że nauczycielki nie potrafią utrzymać dyscypliny w klasie, a od nauczania są mężczyźni.

11. "Panna młoda czeka" (The Bride Is Waiting) - Susan obchodzi dziś swoje trzydzieste urodziny. Co roku właśnie tego dnia jej przyjaciel Ellery oświadcza jej się, ta jednak zawsze mu odmawia. W tym roku znowu przychodzi, jednak prosi ją nie o rękę, lecz o pomoc w urządzeniu domu dla jego narzeczonej Juanity.

12. "Wielka przygoda Abla" (Abel and His Great Adventure, 1917) - pewien nauczyciel zaprzyjaźnia się z członkiem rady szkolnej, starym Ablem. Największą dumą owego mężczyzny jest ogród, w którym nauczyciel szybko znajduje ukojenie.

13. "Czarny bez Fillmore'a" (The Fillmore Elderberries, 1909) - Ellis jest pracowitym, sumiennym chłopcem szukającym zatrudnienia. Nikt jednak nie chce go przyjąć, ponieważ jego zmarły ojciec nie cieszył się dobrą opinią. Nie pomaga mu nawet stryj Timothy. W końcu przyjmuje zlecenie od pana Fillmore'a - ma oczyścić jego pole zarosłe krzakami czarnego bzu.

14. "Narzeczona doktora" (The Doctor's Sweetheart, 1908) - doktor John zakochuje się z wzajemnością w Marcelli, dziewczynie młodszej od niego o dwadzieścia dwa lata. Jej opiekunowie nie są tym jednak zachwyceni, ponieważ uważają, że różnica wieku jest zbyt duża.

15. "Z powodu Juliusza Cezara" (By Grace of Julius Caesar, 1908) - Anne i Melissa obchodzą wioskę z listą składek na pobliski kościół. Gdy docierają do domu Isaaca Appleby, muszą ratować się przed wielkim buldogiem, wchodząc po drabinie na dach domu. Mężczyzna zabiera drabinę i oświadcza, że będą mogły zejść, jeśli któraś zgodzi się wyjść za niego za mąż.

16. "Moja Lady Jane" (My Lady Jane, 1915) - Elliott i Clark są bardzo podobnymi do siebie - jak bliźniacy - kuzynami. Gdy Clark potrzebuje, żeby kuzyn poszedł na kolację państwa Kennedych, podając się za niego, Elliott zgadza się. Na przyjęciu spotyka swoją byłą narzeczoną Jane. Ta jednak myśli, że to nie Elliott, lecz Clark.

17. "Ostatni rozdział" (The Finished Story, 1912) - pewien młody chłopak zaprzyjaźnia się ze starszą panią, panną Sylwią. Ta opowiada mu o tym, jak w młodości zmarł mężczyzna, którego kochała, lecz który nigdy nie powiedział jej, czy czuje do niej to samo.

18. "Obietnica Lucy Ellen" (The Promise of Lucy Ellen, 1904) - Cecily i Lucy Ellen są dwiema kuzynkami, które obiecały sobie niegdyś, że nigdy nie wyjdą za mąż i zawsze będą mieszkać razem. Jednak gdy na horyzoncie pojawia się dawna miłość Lucy Ellen, Cromwell Biron, dziewczyna zaczyna zastanawiać się, czy dobrze zrobiła, proponując takie przyrzeczenie. Cecily przypomina jej jednak, jak to Biron ją kiedyś zdradził.

Jak widać, są to opowiadania o życiu codziennym, dosyć przewidywalne i proste. Zapewne zakończenia części z nich już się domyśliliście, mimo że nie podawałam żadnych istotnych szczegółów. Mi jednak te opowiadania się podobały. Czuć w nich bardzo ten montgomerowski styl i humor. Może i są przewidywalne, ale na pewno poprawiają nastrój. Warto też zwrócić uwagę na to, jak często w swoich opowiadaniach autorka poruszała temat wierności małżeńskiej i separacji między małżonkami. Mamy też problem miłości między nastolatką a dużo starszym mężczyzną. Możemy zaobserwować sposób myślenia ówczesnych ludzi, zobaczyć, jak bardzo wszystko się zmieniło. Polecam :)

2 komentarze:

  1. Zgadzam się, tę książkę stanowczo warto polecić. :)
    Mnie najbardziej przypadło do gustu opowiadanie tytułowe i humor, z jakim Montgomery opisała mały "fortel" odtrącanego zalotnika. Aż chciałoby się, żeby opowiadanie było dłuższe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak, parę lat od mojej lektury już minęło, ale nadal pamiętam ten fortel, o którym wspominasz.

      Usuń

Zapowiedzi książkowe na kwiecień

Lecimy z kolejnymi zapowiedziami ciekawych premier - na końcu znajdziecie też bonus muzyczny, na który bardzo mocno czekam! (kursywą moje pr...