W marcu czeka na nas MNÓSTWO premier książkowych. Tyle zapowiedzi to już dawno nie było, dlatego lepiej przyszykujcie sobie jakąś herbatkę i zaczynamy :)
1. Wybrani
"Wybrani" to czwarty tom powieści z uniwersum Powiernika (jeśli liczyć opowiadania, to szósty). Jeszcze Wam o tym nie opowiadałam, ale przesłuchałam wszystkie poprzednie książki z tego uniwersum - oprócz jednego tomu opowiadań - i, szczerze mówiąc, nie do końca mi się podobało. Szczegóły podam kiedyś w odrębnym poście, ale tutaj przyznam, że średnio się czuję zainteresowana czytaniem kolejnych powieści z tego świata. W sumie to najbardziej zaciekawiła mnie okładka, nęci mnie ten domek na kurzej stopce, liczę tu na jakiś większy udział Baby Jagi w akcji, bo było mi jej stanowczo zbyt mało.
2. Hasające Zające w górach
3. Pani England
Jak może zauważyliście z wielu moich wzmianek czy to tu, czy też na Instagramie, od pewnego czasu zaprzyjaźniłam się bardzo z opowieściami o Wielkiej Brytanii. Jakoś od sierpnia próbuję też przekonać się, która z minionych brytyjskich epok mi najlepiej leży - próbowałam i z epoką wiktoriańską, i z epoką regencji, ale jednak serce bije mi najszybciej na myśl o epoce edwardiańskiej, nawet ciut przedłużonej - tak powiedzmy, do 1914 roku. I tu mamy właśnie powieść, której akcja dzieje się w Wielkiej Brytanii roku 1904. Bohaterką jest Ruby May, która podejmuje się opieki nad dziećmi bogatych państwa Englandów - wkrótce okazuje się, że piękna pani England skrywa jakąś tajemnicę...
4. Płakaliśmy bez łez
Jeśli chodzi o historie o wojnie, to najbardziej cenię sobie relacje świadków. Suchą, brutalną prawdę. I w tej właśnie książce mamy relacje świadków przerażających kart historii - mowa o relacji więźniów z Sonderkommando w Auschwitz, czyli grupy więźniów, którzy m.in. usuwali ciała z komor gazowych i palili je w krematoriach. Tu już nie trzeba mówić nic więcej...
5. Sopoty
Nigdy się specjalnie nie zastanawiałam nad historią Sopotu. W szkole dużo uczymy się o Gdańsku i Gdyni - a skąd właściwie wzięło się pomiędzy nimi jeszcze jedno spore miasto? Nigdy mnie do Sopotu specjalnie nie ciągnęło, na molo byłam przejazdem, nie poczułam tu jakiegoś "klimatu". I może właśnie ta książka sprawiłaby, że zaczęłabym na to miasto patrzeć inaczej?
6. Jak dzikie gęsi
Do powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się w czasie wojny, podchodzę zawsze jak pies do jeża (boję się zbytniego romantyzowania tego ponurego okresu). Mówię Wam o takich zapowiedziach dopiero, kiedy jakaś premiera mnie bardzo, bardzo zainteresuje, czy to opisem, czy to osobą autora. Tutaj mamy powieść Agnieszki Olejnik - pisarki, która zachwyciła mnie w życiowo-bolesnym "Zabłądziłam", a która nieco mnie rozczarowała w pewnej świątecznej powieści, o której jeszcze Wam na blogu wspomnę. Idąc tropem, że autorka podobała mi się bardziej w nieco poważniejszej, smutniejszej historii, zainteresowałam się jej powieścią wojenną - o Dolnych Łużycach, pochodzącej z polsko-niemieckiej rodziny Katrin oraz ambitnym członku Hitlerjugend.
7. Otulina
Młodzieżowy wypad i śmierć. Ile to takich zapowiedzi już widziałam? Chyba setki! Tylko że tu śmierć następuje w podwarszawskiej Puszczy Kampinoskiej, więc miejsce akcji doprawdy zacne.
8. Pandora
W ostatnich zapowiedziach mówiłam Wam, że wyczuwam powrót mody na mitologię grecką w literaturze. I o to znalazłam kolejną powieść inspirowaną tymi mitami :D Londyn końca XVIII w., sklep z antykami i starożytna grecka waza... Czy nie brzmi to intrygująco?
9. Pokój na piętrze
Jakiś czas temu przeczytałam "Dziwne losy Jane Eyre" - za jakiś czas opowiem Wam o nich na blogu (jak widzicie, kolejka postów do opublikowania jest długa...). I dlatego właśnie zwróciłam uwagę na tę zapowiedź książkową - mamy tu bowiem retelling słynnej powieści Charlotte Brontë: akcja dzieje się w XXI w. i - z tego, co mi się wydaje - położono nieco większy nacisk na obecność pewnej tajemniczej osoby niż w oryginale, co mnie niesamowicie intryguje.
10. Puste jest piekło
Wyobraźcie sobie kryminał, w którym ginie przyjaciółka osoby piszącej biografię jednego z pisarzy powieści gotyckich. Mało tego, na miejscu zbrodni policjanci znajdują wers jednego z opowiadań tego pisarza, a i samo to miejsce wygląda identycznie jak w jednym z nich. Jeśli ten opis Was zaciekawił, to znak, że trzeba przyjrzeć się bliżej powieści Elly Griffiths.
11. Warkocz ze Szmaragdowego Morza
Lubię Brandona Sandersona, złożoność tworzonych przez niego światów, bohaterów. A opis tej nowości brzmi magicznie, baśniowo, słowem - zachęcająco. Sami zobaczcie:
Proste życie Warkocz na wyspie na szmaragdowym oceanie wypełniały proste przyjemności – zbieranie kubków przywożonych przez marynarzy z odległych krain i słuchanie opowieści przyjaciela Charliego. Ale kiedy ojciec zabiera Charliego w podróż, aby znaleźć mu narzeczoną, i dochodzi do tragedii, Warkocz musi ukryć się na statku i odnaleźć Czarodziejkę ze śmiertelnie niebezpiecznego Nocnego Morza. Czy Warkocz uda się pozostawić za sobą proste życie i znaleźć sobie miejsce pośród piratów na oceanach zarodników, gdzie kropla wody może oznaczać natychmiastową śmierć?
12. Wioska wdów
Reportaż o morderstwach popełnionych przez kobiety na mężczyznach w węgierskim Nagyrév na początku XX w. Czytając zapowiedź, aż trudno uwierzyć, że to działo się naprawdę, ale tak - ponad 160 mężczyzn zatrutych przez własne żony, matki i córki, a wszystko z udziałem wiejskiej akuszerki, destylującej arszenik z lepiku na muchy...
13. Zaklinaczka burz
Kilka lat temu czytałam "Dom na kurzych łapach" autorki, który bardzo mnie rozczarował. Ale zapowiedź "Zaklinaczki burz" brzmi co najmniej interesująco - mamy tu bowiem powieść o niebezpiecznej podróży Linnet w poszukiwaniu ojca schwytanego za kradzież cennego klejnotu. Ponadto, dziewczynka i jej ojciec są osobami zesłanymi na Żałosne Bagna z powodu używania zabronionej na wyspie magii. Słyszałam też, że jest tu mały wątek słowiański.
14. Znak czarnego orła
Poznań lat 70. XVI w., zagadka kryminalna, protestanci, jezuici oraz król złodziei. I jeszcze habsburski szpieg! Szykuje się powieść z klimatem :)
Co Was najbardziej zaciekawiło?
Każdy znajdzie coś dla siebie! Mnie najbardziej zainteresowało "Puste jest piekło".
OdpowiedzUsuńTo może być interesująca lektura :)
Usuń"Pani England" i "Pandora" są na mojej liście do przeczytania ;)
OdpowiedzUsuńNa mojej już też :) Niestety premiera "Pani England" chyba została przełożona...
Usuń