sobota, 11 marca 2023

Zapowiedzi książkowe na marzec

W marcu czeka na nas MNÓSTWO premier książkowych. Tyle zapowiedzi to już dawno nie było, dlatego lepiej przyszykujcie sobie jakąś herbatkę i zaczynamy :)

1. Wybrani

Autor: Franciszek M. Piątkowski
Wydawca: wydano nakładem autora
Data premiery: 5 marca 2023 r.

"Wybrani" to czwarty tom powieści z uniwersum Powiernika (jeśli liczyć opowiadania, to szósty). Jeszcze Wam o tym nie opowiadałam, ale przesłuchałam wszystkie poprzednie książki z tego uniwersum - oprócz jednego tomu opowiadań - i, szczerze mówiąc, nie do końca mi się podobało. Szczegóły podam kiedyś w odrębnym poście, ale tutaj przyznam, że średnio się czuję zainteresowana czytaniem kolejnych powieści z tego świata. W sumie to najbardziej zaciekawiła mnie okładka, nęci mnie ten domek na kurzej stopce, liczę tu na jakiś większy udział Baby Jagi w akcji, bo było mi jej stanowczo zbyt mało.

2. Hasające Zające w górach

Autorzy: Justyna Zając, Krystian Zając
Wydawnictwo Bezdroża
Data premiery: 8 marca


Uwielbiam bloga "Hasające Zające"! Justyna i Krystian przedstawiają swoje górskie wojaże we wspaniały sposób - i od strony językowo-literackiej, i fotograficznej, i praktycznej (mapy, wskazówki, informacje o stopniu trudności itp.). Tego bloga aż chce się czytać, nawet jeśli - tak jak w tym momencie ja - po górach chodzicie tylko palcem po mapie. W każdym razie, jak już będę miała możliwość pojechać w góry, to na pewno skorzystam z porad Hasających Zająców. I bardzo im kibicuję przy książce, bo robią świetną robotę.

3. Pani England

Autorka: Stacey Halls
Wydawnictwo Świat Książki
Data premiery: 8 marca

Jak może zauważyliście z wielu moich wzmianek czy to tu, czy też na Instagramie, od pewnego czasu zaprzyjaźniłam się bardzo z opowieściami o Wielkiej Brytanii. Jakoś od sierpnia próbuję też przekonać się, która z minionych brytyjskich epok mi najlepiej leży - próbowałam i z epoką wiktoriańską, i z epoką regencji, ale jednak serce bije mi najszybciej na myśl o epoce edwardiańskiej, nawet ciut przedłużonej - tak powiedzmy, do 1914 roku. I tu mamy właśnie powieść, której akcja dzieje się w Wielkiej Brytanii roku 1904. Bohaterką jest Ruby May, która podejmuje się opieki nad dziećmi bogatych państwa Englandów - wkrótce okazuje się, że piękna pani England skrywa jakąś tajemnicę...

4. Płakaliśmy bez łez

Autor: Gideon Greif
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data premiery: 14 marca

Jeśli chodzi o historie o wojnie, to najbardziej cenię sobie relacje świadków. Suchą, brutalną prawdę. I w tej właśnie książce mamy relacje świadków przerażających kart historii - mowa o relacji więźniów z Sonderkommando w Auschwitz, czyli grupy więźniów, którzy m.in. usuwali ciała z komor gazowych i palili je w krematoriach. Tu już nie trzeba mówić nic więcej...

5. Sopoty

Autor: Tomasz Słomczyński
Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 15 marca

Nigdy się specjalnie nie zastanawiałam nad historią Sopotu. W szkole dużo uczymy się o Gdańsku i Gdyni - a skąd właściwie wzięło się pomiędzy nimi jeszcze jedno spore miasto? Nigdy mnie do Sopotu specjalnie nie ciągnęło, na molo byłam przejazdem, nie poczułam tu jakiegoś "klimatu". I może właśnie ta książka sprawiłaby, że zaczęłabym na to miasto patrzeć inaczej?

6. Jak dzikie gęsi

Autorka: Agnieszka Olejnik
Wydawnictwo Filia
Data premiery: 22 marca

Do powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się w czasie wojny, podchodzę zawsze jak pies do jeża (boję się zbytniego romantyzowania tego ponurego okresu). Mówię Wam o takich zapowiedziach dopiero, kiedy jakaś premiera mnie bardzo, bardzo zainteresuje, czy to opisem, czy to osobą autora. Tutaj mamy powieść Agnieszki Olejnik - pisarki, która zachwyciła mnie w  życiowo-bolesnym "Zabłądziłam", a która nieco mnie rozczarowała w pewnej świątecznej powieści, o której jeszcze Wam na blogu wspomnę. Idąc tropem, że autorka podobała mi się bardziej w nieco poważniejszej, smutniejszej historii, zainteresowałam się jej powieścią wojenną - o Dolnych Łużycach, pochodzącej z polsko-niemieckiej rodziny Katrin oraz ambitnym członku Hitlerjugend.

7. Otulina

Autor: Klaudiusz Szymańczak
Wydawnictwo Znak
Data premiery: 22 marca

Młodzieżowy wypad i śmierć. Ile to takich zapowiedzi już widziałam? Chyba setki! Tylko że tu śmierć następuje w podwarszawskiej Puszczy Kampinoskiej, więc miejsce akcji doprawdy zacne.

8. Pandora

Autorka: Susan Stokes-Chapman
Wydawnictwo Mova
Data premiery: 22 marca

W ostatnich zapowiedziach mówiłam Wam, że wyczuwam powrót mody na mitologię grecką w literaturze. I o to znalazłam kolejną powieść inspirowaną tymi mitami :D Londyn końca XVIII w., sklep z antykami i starożytna grecka waza... Czy nie brzmi to intrygująco?

9. Pokój na piętrze

Autorka: Rachel Hawkins
Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 22 marca

Jakiś czas temu przeczytałam "Dziwne losy Jane Eyre" - za jakiś czas opowiem Wam o nich na blogu (jak widzicie, kolejka postów do opublikowania jest długa...). I dlatego właśnie zwróciłam uwagę na tę zapowiedź książkową - mamy tu bowiem retelling słynnej powieści Charlotte Brontë: akcja dzieje się w XXI w. i - z tego, co mi się wydaje - położono nieco większy nacisk na obecność pewnej tajemniczej osoby niż w oryginale, co mnie niesamowicie intryguje.

10. Puste jest piekło

Autorka: Elly Griffiths
Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 22 marca

Wyobraźcie sobie kryminał, w którym ginie przyjaciółka osoby piszącej biografię jednego z pisarzy powieści gotyckich. Mało tego, na miejscu zbrodni policjanci znajdują wers jednego z opowiadań tego pisarza, a i samo to miejsce wygląda identycznie jak w jednym z nich. Jeśli ten opis Was zaciekawił, to znak, że trzeba przyjrzeć się bliżej powieści Elly Griffiths.

11. Warkocz ze Szmaragdowego Morza

Autor: Brandon Sanderson
Wydawnictwo MAG
Data premiery: 22 marca

Lubię Brandona Sandersona, złożoność tworzonych przez niego światów, bohaterów. A opis tej nowości brzmi magicznie, baśniowo, słowem - zachęcająco. Sami zobaczcie: 

Proste życie Warkocz na wyspie na szmaragdowym oceanie wypełniały proste przyjemności – zbieranie kubków przywożonych przez marynarzy z odległych krain i słuchanie opowieści przyjaciela Charliego. Ale kiedy ojciec zabiera Charliego w podróż, aby znaleźć mu narzeczoną, i dochodzi do tragedii, Warkocz musi ukryć się na statku i odnaleźć Czarodziejkę ze śmiertelnie niebezpiecznego Nocnego Morza. Czy Warkocz uda się pozostawić za sobą proste życie i znaleźć sobie miejsce pośród piratów na oceanach zarodników, gdzie kropla wody może oznaczać natychmiastową śmierć?

12. Wioska wdów

Autorka: Patti McCracken
Wydawnictwo Mova
Data premiery: 22 marca

Reportaż o morderstwach popełnionych przez kobiety na mężczyznach w węgierskim Nagyrév na początku XX w. Czytając zapowiedź, aż trudno uwierzyć, że to działo się naprawdę, ale tak - ponad 160 mężczyzn zatrutych przez własne żony, matki i córki, a wszystko z udziałem wiejskiej akuszerki, destylującej arszenik z lepiku na muchy...

13. Zaklinaczka burz

Autorka: Sophie Anderson
Wydawnictwo Świetlik
Data premiery: 22 marca

Kilka lat temu czytałam "Dom na kurzych łapach" autorki, który bardzo mnie rozczarował. Ale zapowiedź "Zaklinaczki burz" brzmi co najmniej interesująco - mamy tu bowiem powieść o niebezpiecznej podróży Linnet w poszukiwaniu ojca schwytanego za kradzież cennego klejnotu. Ponadto, dziewczynka i jej ojciec są osobami zesłanymi na Żałosne Bagna z powodu używania zabronionej na wyspie magii. Słyszałam też, że jest tu mały wątek słowiański.

14. Znak czarnego orła

Autor: Maciej Brzeziński
Wydawnictwo WasPos
Data premiery: 23 marca

Poznań lat 70. XVI w., zagadka kryminalna, protestanci, jezuici oraz król złodziei. I jeszcze habsburski szpieg! Szykuje się powieść z klimatem :)

Co Was najbardziej zaciekawiło?

4 komentarze:

  1. Każdy znajdzie coś dla siebie! Mnie najbardziej zainteresowało "Puste jest piekło".

    OdpowiedzUsuń
  2. "Pani England" i "Pandora" są na mojej liście do przeczytania ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na mojej już też :) Niestety premiera "Pani England" chyba została przełożona...

      Usuń

Książka, o której wydaniu w Polsce marzyłam wiele lat. Lucy Maud Montgomery "Alpejska ścieżka"

Kochani, dziś mam dla Was recenzję książki, na wydanie której polscy czytelnicy czekali przynajmniej od 1974 roku, kiedy to wydana została w...