"Biała magia" to tom wyjątkowy w twórczości L. M. Montgomery. Autorka dotyka ciemnych stron ludzkiej natury, ale też przekonuje nas, że można wznieść się ponad nienawiść i pokonać zło, odzyskać wiarę w ludzi i odnaleźć cel w życiu. Znakomicie łączy pierwiastki powieści gotyckiej i zjawiska nadprzyrodzone z melodramatem. Przekonuje nas, że można wracać spoza grobu i pomagać bliskim, że miłość może pokonać śmierć i zło.
Spodziewałam się tu ujrzeć więcej tego pierwiastka Montgomery, który ukazuje nam ona w cyklu o Emilce (kto czytał, ten na pewno wie!) czy też w "Ani z Wyspy Księcia Edwarda". Tu na szczególną uwagę zasługuje opowiadanie "Świątobliwa oszustka", które we wspomnianej przeze mnie powieści się pojawiło, aczkolwiek w nieco zmienionej formie (więcej piszę pod spodem, w opisie opowiadania).
Spodziewałam się jednak głównie opowieści o duchach ;) A tu niespodzianka - jest nie tylko o nich. Można to opisać jako "historie z jakimś mrocznym elementem", ale są nawet od tego wyjątki. Dlatego też nie pasuje mi tu ani odrobinę umieszczenie takich opowiadań jak "Okiem obiektywu" czy też "Tajemnicze lekarstwo" (i nie są to jedyne przykłady, które jakoś mi zgrzytają). Jednak jest to tłumaczenie zbioru wydanego po angielsku, więc nie można się tu czepiać polskiego wydawcy.
Niemniej jednak muszę przyznać, że "Biała magia" to tom, który podobał mi się najbardziej ze wszystkich zbiorów opowiadań Montgomery, a czytałam ich aż dziewięć! Wam polecam zapoznać się w szczególności z moimi uwagami do opowiadań "Cierpienia Estelli", "Czerwony pokój", "Szlachetne poświęcenie" i "Świątobliwa oszustka". W opowiadaniu "Czerwony pokój" znajdziemy najwięcej elementów powieści gotyckiej!
1. "Zamknięte drzwi" (1934, The Closed Door) - Tam, gdzie pojawia się mała Hazel, zawsze dzieje się coś niezwykłego. Tym razem dziewczynka usłyszała historię o rodzinnej kłótni o piękną perłę, która zaginęła, gdy jej właścicielka zginęła w pożarze...
2. "Niezwykłe ostrzeżenie" (1902, Davenport's Story) - Historia o duchu, który ostrzegł przed wypłynięciem na pewnym statku. Komu jeszcze trochę skojarzyło się to z "Dorosłym życiem Emilki"? :)
3. "Tajemnicze lekarstwo" (The Deacon's Painkiller) - Ojciec nie pozwala Amy wyjść za ukochanego, bo raz widziano chłopaka po alkoholu (a niedoszły teść jest abstynentem). Pewnego dnia czuje się jednak trochę gorzej i zażywa zapomniane lekarstwo.
4. "Okiem obiektywu" (1897, Detected by the Camera) - Fotograf Amy Clark dostaje zlecenie zrobienia zdjęcia rodzinnego. Tego samego dnia panu domu ginie portfel.
5. "Z krainy milczenia" (1934, From out the Silence) - Anna żałuje, że przed śmiercią Edith, jej przyjaciółki z młodych lat, nie pogodziła się z nią. Na domiar złego rysy dawno niewidzianej przyjaciółki zaczynają zacierać się w jej pamięci.
6. "Dziewczyna przy furtce" (1906, The Girl at the Gate) - Stary pan Lawrence wie, że może umrzeć spokojnie, bo lata temu jego umierająca ukochana obiecała mu, że przyjdzie po niego, kiedy nadejdzie jego czas.
7. "Zjazd towarzyski na Smoky Island" (1935, The House Party at Smoky Island) - Na Smoky Island wakacje spędza grono znajomych. Atmosfera między pewnymi małżonkami jest jednak bardzo gęsta, ponieważ żona podejrzewa męża o to, że ten otruł swoją pierwszą żonę. Historii opowiedzianej pewnego wieczoru nie spodziewał się jednak nikt z nich.
8. "Człowiek z pociągu" (1914, The Man on the Train) - Babcia Sheldon pierwszy raz w życiu wyrusza w podróż pociągiem. Wszystko jest dla niej niesamowicie interesujące, a już szczególnie fascynujący są nieznani ludzie jadący tym pociągiem razem z nią. Muszę też powiedzieć, że babcia Sheldon jest przeurocza!
9. "Cierpienia Estelli" (1902, The Martyrdom of Estella) - Estella wynajmuje pokój aktorce z miasta, pannie LeMar. Nie wie, że przyniesie to niemiłe skutki w związku z jej narzeczonym, Spencerem. To opowiadanie, które wywołało we mnie najwięcej emocji. Miałam parę razy ochotę zapytać Estellę, za co ona chce jeszcze przepraszać! A ten cały Spencer - cham i prostak, jakich mało... Strasznie to wszystko było toksyczne.
10. "Min Palmer" (1903, Min) - Nowy pastor zaciekawiony jest bardzo sytuacją u Min Palmer, na której ludzie z miasteczka wieszają psy, oraz Rose Fuller, którą Min wyrzuciła z domu.
11. "Ukochany Miriam" (1901, Miriam's Lover) - Pani Sefton opowiada Mary historię o Miriam, dziewczynie, która na odległość wiedziała, czy jej narzeczony jest bezpieczny czy też coś mu się stało.
12. "Stary kufer z Wyther Grange" (1903, The Old Chest at Wyther Grange) - Opowieść o tajemniczym kufrze Elizy oraz związanej z nim słodko-gorzkiej historii.
13. "Czerwony pokój" (1898, The Red Room) - Historia z dreszczykiem grozy, o małej Beatrice, macosze jej ojca - pani Montressor, pięknej Alicji - żonie stryja dziewczynki oraz o tajemniczym dworze. Podobała mi się bardzo!!!
14. "Odkupienie Johna Churchilla" (1906, The Redemption of John Churchill) - John Churchill po wieloletnim pobycie w więzieniu chce spojrzeć chociaż jeszcze jeden raz w życiu na swojego synka, boi się jednak, że ten go nienawidzi.
15. "Szlachetne poświęcenie" (1909, A Redeeming Sacrifice) - To historia, przy której z lekceważeniem i niedowierzaniem podniosłam brwi. Opowieść o poświęceniu młodego mężczyzny (takiego z niedobrą opinią), który postanawia nie marnować życia swojej wybrance i odjechać. Zresztą sami zobaczcie: "Był nic nie wartym hultajem i takim pozostanie. Miał to we krwi. Nikt w jego rodzinie nie zasługiwał na szacunek, a on mniej niż inni. Ponadto nie miał zamiaru się zmieniać. Dlatego, że nie mógł i nie chciał". Powiem tylko tak - dla mnie "szlachetnym poświęceniem" byłaby próba wyjścia na prostą, a nie tchórzowska ucieczka...
16. "Biała magia" (1921, White Magic) - Avery nie kocha swojego narzeczonego. Janet, która nie może uwierzyć w to, że jakakolwiek dziewczyna może nie chcieć Randalla, postanawia podać Avery miłosną maść z ropuchy, którą zdobyła u czarownicy.
17. "Miętowa esencja panny Kalisty" (1900, Miss Calista's Peppermint Bottle) - Panna Kalista nakrywa w swoim domu złodzieja i roztrzaskuje o niego buteleczkę miętowej esencji, zanim ten ucieknie.
18. "Spotkanie z Białą Damą" (1922, The Tryst of White Lady) - Roger idzie odwiedzić grób pięknej Isabel, legendarnej rodzinnej zjawy. I widzi ją. A nawet zakochuje się.
19. "Świątobliwa oszustka" (1931, Some Fools and a Saint) - To opowiadanie pt. "Paru głupców i jedna święta" z "Ani z Wyspy Księcia Edwarda", o którym w tamtym wpisie nawet wspomniałam. Różnica polega wyłącznie na tym, że tam dodane są wzmianki o Blythe'ach, a tu nie. A reszta identyczna - nowy pastor, tajemniczy dom, duchy i zagadka do rozwiązania.
Pierwszy raz słyszę o tym tytule ;)
OdpowiedzUsuńTo cieszę się, że mogłam tu pokazać coś nowego dla Ciebie :)
Usuń:)
UsuńNie znam tego zbioru, ale chętnie poznam ;)
OdpowiedzUsuńA ja chętnie poznam później Twoje zdanie na temat tego zbioru :)
UsuńNie słyszałam o tym tytule, ale chyba bym nie dała sobie z nim rady.
OdpowiedzUsuńDlaczego? Nie lubisz opowiadań?
UsuńZ książek tej autorki znam tylko serię "Ani z ZIelonego Wzgórza" :)
OdpowiedzUsuńI jak Ci się podobała? :)
UsuńChętnie poznam te opowiadania :)
OdpowiedzUsuńNapisz potem koniecznie, co o nich myślisz :)
Usuń