niedziela, 22 grudnia 2024
Głos kobiet? Zyta Rudzka "Ten się śmieje, kto ma zęby"
piątek, 13 grudnia 2024
O tajemniczej Dziewczynie z Bagien. Delia Owens "Gdzie śpiewają raki"
Kilka lat temu Internet zalała fala pozytywnych recenzji powieści Delii Owens "Gdzie śpiewają raki". Można nawet powiedzieć, że wyskakiwała ona wszystkim książkoholikom z lodówki. Oczywiście i mnie ta historia zaintrygowała, chociaż trochę bałam się rozczarowania (czasem przez taką falę zachwytów mam w stosunku do powieści zbyt wygórowane oczekiwania), więc lekturę odłożyłam na późniejszy czas. Kolejna fala popularności tej książki nadeszła wraz z ekranizacją - dla mnie zaś dodatkową motywacją było to, że piosenkę do filmu napisała specjalnie Taylor Swift i piosenka ta jest przepiękna (posłuchacie jej na końcu wpisu). Ale znów zaczęłam bać się rozczarowania i lekturę odłożyłam na później. W końcu jednak stwierdziłam, że albo teraz, jeszcze na fali emocji z koncertu, albo wcale. I nie żałuję.
USA, lata 50. XX w. U wybrzeży Karoliny Północnej, na mokradłach, mieszka rodzina Clarków, otoczona przez naturę - krzyk mew, szum oceanu, szelest trzcin, brzęczenie owadów - to ich codzienność. Wśród nich mała Kya - otoczona przez kochającą matkę i starsze rodzeństwo. Nie jest to jednak żadna sielanka - warunki w ich domu są ciężkie, a ojciec jest przemocowcem... Pewnego dnia matka Kyi postanawia odejść, niedługo po niej także inni, w poszukiwaniu lepszego życia i w obawie przed ojcem. Zostaje tylko Kya, która będzie musiała nauczyć się, jak żyć - z ojcem, aby nie rzucać się mu w oczy, i jak żyć na mokradłach - aby po prostu przeżyć.
Koniec lat 60. Na bagnach znalezione zostaje ciało Chase'a Andrewsa, miejscowego złotego chłopaka. O zabójstwo ludzie zaczynają podejrzewać Dziewczynę z Bagien...
niedziela, 1 grudnia 2024
Literackie podróże: Lipce Reymontowskie. Wyprawa śladami "Chłopów" Reymonta
Po tegorocznym zachwycie, jakim okazali się "Chłopi" Reymonta (recenzja tutaj), po prostu musiałam pojechać do Lipiec - położonych między Łodzią a Skierniewicami. Nie mogłam inaczej! I w taką podróż chcę też zabrać Was - pokażę Wam, które miejsca związane ze słynną powieścią warto odwiedzić, bo jest ich całkiem sporo!
Zaczniemy od Muzeum Regionalnego i będziemy podążać w stronę torów kolejowych. O tym też warto wspomnieć - do Lipiec Reymontowskich dojedziecie nawet pociągiem. Miejcie jednak na uwadze to, że poszczególne atrakcje znajdują się w różnych częściach wsi i nie jest ona wcale taka mała, więc chcąc odwiedzić wszystkie wspomniane miejsca, będziecie musieli się trochę nachodzić.
1. Muzeum Regionalne
Zaczynamy od najbardziej znanego miejsca w całych Lipcach - to tu znajdziecie słynne dwie białe chaty (na żywo podchodzące pod jasny błękit, co udało mi się uwiecznić na zdjęciu). Niestety nie można było wejść do środka, ale spokojnie, wnętrze tradycyjnej chaty obejrzycie w innej części muzeum. Co natomiast mnie zachwyciło, to przepiękny sad. Czemu nikt nie wspomina o nim, kiedy mowa jest o Lipcach? Byłam tam na początku września i dookoła pełno było jabłek, gruszek i nawet małych śliwek. Wyglądało to cudownie. A wyobraźcie sobie, jak musi być pięknie, kiedy to wszystko kwitnie?
niedziela, 24 listopada 2024
Najwspanialsza powieść o tematyce chłopskiej. Władysław Stanisław Reymont "Chłopi"
W liceum jedną z moich lektur szkolnych był fragment "Chłopów" Reymonta - a konkretniej, "Jesień", czyli sam początek. Przeczytałam ten fragment z ogromną przyjemnością i obiecałam sobie, że muszę koniecznie tę powieść dokończyć, kiedy tylko nadejdzie kolejny rok i kolejna jesień - bo wiedząc, że książka dzieli się na cztery pory roku, tak właśnie chciałam ją czytać - "Jesień" jesienią, "Zimę" zimą itd. Jednak każdej jesieni zapominałam, że to już ten czas i przypominałam sobie za późno. Aż w końcu się udało - choć od liceum minęły wieki ;) Ale tak, udało mi się przeczytać "Chłopów" zgodnie z wymyślonym przed latami planem - zaczęłam jesienią, a skończyłam latem. Przeżyłam z tą książką wspaniały czas, okrągły rok...
Życie na wsi toczy się zgodnie z porami roku. Każda z nich to inny rodzaj ciężkiej pracy - od kopania ziemniaków, przez zbieranie chrustu na opał i obsiewanie ziemi po żniwa. Nie inaczej jest w Lipcach - wsi położonej między Łodzią a Skierniewicami. To mała, zamknięta społeczność, w której każdy zna każdego i wie o nim wszystko, a na osoby z sąsiednich wsi patrzy się raczej z niechęcią. I to właśnie tutaj mieszkają chłopi - Maciej Boryna skłócony ze swoim synem Antkiem, lipecka piękność Jagna Paczesiówna, bystra, niegryząca się bynajmniej w język Jagustynka i inni, których losom się przyglądamy...
czwartek, 21 listopada 2024
Euromajdan, arabska wiosna, specyfika państw postradzieckich. Grzegorz Szymanik "Motory rewolucji"
Postanowiłam czytać więcej reportaży, nie tylko takich, które czytałam do tej pory (poruszających tematy społeczne czy z nutą prawa), lecz także reportaży o tematyce politycznej, chcę skupić się zwłaszcza na reportażach o Rosji, Ukrainie, Białorusi, Izraelu i Palestynie. Zobaczymy, co z tych moich planów wyniknie. Jak by nie było, pierwszy taki reportaż już za mną i o nim Wam dzisiaj opowiem.
"Motory rewolucji" podzielone są na trzy części, każda o nieco innej tematyce, choć momentami odnajdujemy też punkty styczne. Część pierwsza, "Zima na Ukrainie", to zbiór króciutkich reportaży o - jak nazwa rozdziału wskazuje - Ukrainie, a konkretnie o Euromajdanie. Olbrzymim plusem jest to, że autor rozmawiał ze wszystkimi - i ze zwolennikami, i z przeciwnikami tego ruchu. Nie mamy tu jednostronnego spojrzenia na sytuację, możemy porównać argumenty obu stron. Przyznam, że porównanie wypadło bardzo ciekawie. Możemy co prawda domyślić się, po której stronie staje Grzegorz Szymanik, ale czy to odejmuje z lektury tak dużo? Myślę, że raczej nie, nie wiem nawet, czy w reportażu politycznym możliwe jest zachowanie całkowitego obiektywizmu. A trzeba przyznać, że tu autor się starał.
sobota, 16 listopada 2024
Co, jeśli pod dnem jest coś jeszcze? "Wakacje pod morzem" Marty Bijan
sobota, 9 listopada 2024
Zapowiedzi książkowe na listopad
W listopadzie każdy znajdzie coś dla siebie - a przynajmniej fani "Gilmore Girls", Harry'ego Pottera, Taylor Swift, bibliotek, ludowości, powieści historycznych, true crime i i elfickich klimatów. Najchętniej przeczytałabym wszystko! Sprawdźcie, czy i Was zainteresują listopadowe premiery.
1. Gilmore Girls. Oficjalna książka kucharska
Elena P. Craig / Znak / 13 listopada 2024 r.
Jedyna oficjalna książka kucharska z przepisami prosto z planu serialu Kochane kłopoty!
Trzymasz w ręku przewodnik po kulinarnych atrakcjach Stars Hollow i nie tylko – znajdziesz tu przepisy z restauracji Luke’a, kuchni Dragonfly Inn, cukierni Fran Weston oraz receptury dań goszczących na wielkim stole w wielkiej jadalni w wielkiej rezydencji Emily i Richarda Gilmore’ów.
Wypróbuj ulubione przepisy Gilmorek, takie jak risotto Sookie, ciastka pani Kim, burgery Luke’a czy – oczywiście! – kubek idealnej kawy i kieliszek martini dla Lorelai!
Twoje życie – lub obiad – mogą uratować sprytne wskazówki kulinarne Sookie, rady konsjerża Michela, wskazówki królowej etykiety Emily Gilmore oraz mądrości życiowe Lorelai i Rory, niedoścignionych mistrzyń w szybkim gotowaniu i jeszcze szybszym mówieniu.
PONAD 70 PRZEPISÓW na pyszne dania, desery i napoje na każdą okazję, od śniadania w biegu przez rodzinny obiad po uroczystość dla całego miasta!
WSKAZÓWKI, jak krok po kroku przygotować ulubione specjały Gilmorek.
WSPANIAŁE ZDJĘCIA potraw pomogą ci odnieść sukces kulinarny, a fotosy z serialu przypomną najciekawsze momenty z życia Rory i Lorelai.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanek i fanów Gilmore Girls!
niedziela, 3 listopada 2024
Książka inspirowana Taylor Swift czy jedynie chwyt marketingowy? K. L. Walther "Lato złamanych zasad"
Być może pamiętacie, że jestem fanką Taylor Swift (jeśli możecie to samo powiedzieć o sobie, zajrzyjcie koniecznie do tego wpisu). Dlatego kiedy zobaczyłam okładkę "Lata złamanych zasad" i napis "inspirowany piosenkami Taylor Swift", wiedziałam, że muszę sięgnąć po tę powieść i przekonać się, jak dużo Taylor jest w niej w rzeczywistości.
Meredith wraz z rodzicami wyrusza w podróż na Paqua Farm - farmę należącą do jej dziadków, położoną na wyspie Martha's Vineyard w USA. Rozpoczyna się przedślubny tydzień - już niedługo na wyspie przed ołtarzem stanie kuzynka Meredith, Sarah. Powrót na wyspę to dla Meredith rozdrapywanie ledwo co zasklepionych ran - Farma to miejsce, które ukochała zmarła siostra Meredith, Claire. Czy pobyt na wyspie osłodzi Meredith zorganizowana przez młodą parę gra w Zabójcę i nowo poznany brat pana młodego, Wit?
sobota, 12 października 2024
Zapowiedzi książkowe na październik
Październik to w książkowym świecie zawsze miesiąc wielu nowości. Wydawnictwa prześcigają się w wydawaniu ciekawych, różnorodnych tytułów. Sprawdźcie, czy znajdziecie coś, co Was zaintryguje!
(opisy pochodzą od wydawców)
1. Igrzyska Śmierci. Wydanie ilustrowane
Suzanne Collins / Must Read / 1 października 2024 r.
(Tutaj znajdziecie moją recenzję poprzedniego wydania)
IGRZYSKA ŚMIERCI to kultowa, jedna z najważniejszych powieści młodzieżowych naszego wieku. Opowieść o wojnie i miłości, dorastaniu i odpowiedzialności, miłości i buncie od lat porusza i prowokuje do przemyśleń.
Niniejsze ekskluzywne wydanie wzbogacił niezwykłymi ilustracjami światowej sławy artysta Nico Delort.
niedziela, 15 września 2024
Najmroczniejsze zakamarki Londynu. Justyna Andrulewicz i Joanna Truchel "Inspektor i Złodziejka"
piątek, 13 września 2024
Zapowiedzi książkowe na wrzesień
Kolejny miesiąc, kolejne zapowiedzi. Jest ich sporo, więc zabierajmy się do czytania :)
(wszystkie opisy pochodzą od wydawców)
1. Dolina Tęczy
L.M. Montgomery (nowe tłumaczenie) / Marginesy / 4 września
Siódma część przygód rudowłosej Anne i jej rodziny w nowym – najbliższym oryginałowi – tłumaczeniu Anny Bańkowskiej
Nieopodal Złotych Iskier kryje się mała kotlina, do której nie docierają porywiste wiatry. Wśród korzeni świerków wiją się tajemnicze wąskie ścieżki, a spomiędzy gęstego igliwia gdzieniegdzie wyzierają dzikie wiśnie. To właśnie w zagłębieniach przecinanej przez strumyczek kotliny czworo najstarszych dzieci Blythe’ów najchętniej spędza czas.
W tym własnym magicznym królestwie, nazwanym przez nich Doliną Tęczy, Jem, Walter, Nan i Di poznają dzieci nowego pastora: Jerry’ego, Carla, Unę i Faith, i szybko się zaprzyjaźniają. Do grupy niedługo dołącza Mary Vance – zbłąkana sierota, ukrywająca się w stodole po ucieczce od wyzyskującej ją chlebodawczyni.
W miasteczku coraz częściej mówi się o tym, że nowy pastor, dość roztrzepany wdowiec, powinien ponownie się ożenić – jego dzieciom zdecydowanie przydałaby się kobieca ręka! I choć pastor opiera się temu pomysłowi, przypadkowe spotkanie w Dolinie Tęczy w świetle księżyca owocuje miłosnym uczuciem. Niestety – wybranka pastora związana jest pewną obietnicą…
wtorek, 10 września 2024
Powtórka z Mickiewicza. "Konrad Wallenrod" i "Dziady"
Jak być może pamiętacie, lubię od czasu do czasu podbierać mojemu bratu lektury szkolne. Ponieważ chodzi już do liceum, stawka staje się coraz poważniejsza ;) W ubiegłym roku szkolnym omawiali sporo Adama Mickiewicza, więc postanowiłam przypomnieć sobie co nieco (tak, mam duże zaległości w postach, bo zaczął się już następny rok szkolny)...
Nadmienię jeszcze, że obie te książki już kiedyś czytałam ("Dziady" w całości nawet kilka razy, byłam w nich zakochana), więc jest to takie spojrzenie po latach :)
sobota, 17 sierpnia 2024
5 książek, które przeczytałam przed koncertem Taylor Swift
niedziela, 4 sierpnia 2024
Zapowiedzi książkowe na sierpień
Cześć! Pora na comiesięczny przegląd książkowych premier. Nie ma ich zbyt dużo, ale może coś Was zainteresuje...
1. Serce Vilvena
Agnieszka Nowak / Prószyński i S-ka / 13 sierpnia 2024 r.
Pierwszy tom magicznej sagi o wróżkach, jakiej jeszcze nie było!
Minęły lata, odkąd zaginął najważniejszy artefakt Atrilii – Serce Vilvena. Bez niego kraina wróżek choruje – magia znika, a wraz z nią umiera też cała przyroda. Podczas Święta Przesilenia Letniego księżniczka Aurora Viendelle zostaje wyznaczona przez Pradawnych do roli tej, która ma uratować ginący świat. Żeby to zrobić, musi poświęcić swoje piękne skrzydła, by przekroczyć magiczną barierę otaczającą znany jej świat i wyruszyć w głąb ziem należących do ludzkich królów i królowych. W trakcie poszukiwań artefaktu spotyka nowych sprzymierzeńców i starych wrogów, ucieka przed smokami, zaprzyjaźnia się z rycerzami i poznaje, być może, prawdziwą miłość. Jednak zegar tyka, a Serca Vilvena dalej nie widać na horyzoncie…
Czy Aurorze uda się je znaleźć, zanim będzie za późno?
poniedziałek, 22 lipca 2024
Książka roku - 2023
Podsumowanie poprzedniego roku w lipcu?... Oto, jak bardzo nie nadążam z postami. Niemniej jednak, tradycji musi stać się zadość - od początku istnienia bloga robię coroczne podsumowania i wybieram książkę roku - teraz nie może być inaczej. Jeśli więc pozwolicie sobie na chwilowe zapomnienie, iż jesteśmy już za połową roku, to mam nadzieję, że lektura tego posta dostarczy Wam paru książkowych inspiracji. Bo jak czytać coś z polecenia, to tylko najlepsze rzeczy, prawda? A co może być lepsze niż powieści, których słowa rozbrzmiewają nam w głowie jeszcze długo po ich zakończeniu...
Poprzedni rok prywatnie był dla mnie przełomowy z powodu zaręczyn :) W sumie to właśnie z tego powodu mam taką obsuwę w postach - planowanie ślubu, urządzanie mieszkania, praca na pełen etat, dość długie dojazdy i pewne projekty zawodowe - to wszystko bardzo wyczerpuje i często siadanie do bloga znajdowało się na liście moich priorytetów het, het daleko, żeby nie powiedzieć, że było ostatnią rzeczą, na jaką miałam ochotę :P Ale wracając do 2023 - co jeszcze? Koncerty! Byłam na cudownym koncercie Sanah na Narodowym (po raz pierwszy tak blisko jakiegokolwiek artysty - i nawet nie zostałam na płycie zgnieciona z moim 155 cm wzrostu), a pod koniec roku jeszcze na Kwiecie Jabłoni.
Książkowo - niestety, znów trafiło mi się dużo średniaków. Na szczęście były i perełki, zwłaszcza te, które za chwilę ujrzycie. Wpadło też sporo audiobooków - pokochałam tę formę i nie wiem, jak mogłam sprzątać bez nich!
No dobrze, to przejdźmy do wyboru książki roku...
wtorek, 9 lipca 2024
Lato smakuje... tęsknotą. Marta Bijan "Muchomory w cukrze"
Wcale nie byłam przekonana do tej lektury. Swego czasu jej zachwycone recenzje wyskakiwały na Instagramie jak grzyby po deszczu, miałam wrażenie, że niedługo ta powieść wyskoczy mi z lodówki. Przeczytałam opis i stwierdziłam: "nie, to chyba nie moje klimaty...". Ale jednak zwyciężyła ciekawość - czym wszyscy się tak zachwycają? Ciekawość ta została oczywiście podsycona faktem, że po pewnym czasie doszły mnie także mniej rozanielone głosy, twierdzące, że "Muchomory w cukrze" są nie dość, że napisane beznadziejnie, to jeszcze... szkodliwe.
Lato po maturze - najdłuższe wakacje życia. To właśnie ten czas paczka licealnych przyjaciół wybrała na podróż do Domku z Drewna i Szkła - tajemniczego miejsca w środku lasu, odciętego od zasięgu, będącego własnością ekscentrycznego Adama - przyrodniego brata jednego z członków paczki. Zaczyna dochodzić jednak do co najmniej dziwnych sytuacji...
niedziela, 7 lipca 2024
Zapowiedzi książkowe na lipiec
Witajcie! Lipiec to kolejny miesiąc, który upływa pod znakiem książek o Taylor Swift lub nią inspirowanych (jest ich aż 5! - wszystko z powodu sierpniowych koncertów na Narodowym), ale jeśli nie jesteście swifties, to być może znajdziecie coś dla siebie także wśród innych tytułów. Zapraszam!
(wszystkie opisy pochodzą od wydawców)
1. Your Endgame
Katarzyna Kucharczyk / Prószyński i S-ka / 16 lipca 2024 r.
Oto romans dla każdej Swiftie – mrugnięcie okiem do prawdziwych fanów.
RoseMarie Spring to ikona. Supergwiazda popu, kobieta sukcesu, idolka milionów.
Tylko że ostatnio pewien raper zmieszał ją z błotem, a ukochany mężczyzna złamał serce.
Rose zostały trzy miesiące do premiery nowego albumu, a ona wciąż nie napisała nawet jednego utworu.
Jej zdesperowany menadżer wpada na pomysł – kontaktuje się z agentką swojego sportowego idola, futbolisty Tylera Kellera, który niedawno wrócił na boisko po ciężkiej kontuzji i w nowym zespole potrzebuje dobrego PR-u.
Plan jest prosty: Tyler ma zabrać RoseMarie na kilka randek, by dać jej upragnioną inspirację. Niestety, wszystko niemal od razu legło w gruzach… a przynajmniej tak się wydaje. Bo RoseMarie postanawia napisać do Tylera z inną ofertą: ten opowie jej historię swojej nieszczęśliwej miłości, a ona wyciągnie z niej materiał na piosenkę.
Żadne z nich nie wie, że będzie to początek współpracy, która przyniesie coś więcej niż kolejny singiel o złamanym sercu…
To będzie historia o zniszczonej reputacji, słodkiej zemście i prawdziwej miłości.
niedziela, 9 czerwca 2024
Zapowiedzi książkowe na czerwiec
UWAGA: Dla tych, którzy już czytali ten post - dodałam jeszcze jedną zapowiedź, zapraszam :)
Ach, jakie ciekawe premiery znalazłam! Wydaje mi się, że każda jedna może się okazać perełką. Słowiańskie motywy, powieści historyczne, a nawet książka kucharska z Simsów (!) - do tego jeszcze uczta muzyczna... Częstujcie się!
(wszystkie opisy pochodzą od wydawców)
1. Po prostu Anne
Iria G. Parente, Selene M. Pascual / W.A.B. / 5 czerwca 2024 r.
Jak potoczyłaby się historia Ani z Zielonego Wzgórza, gdyby urodziła się w XXI wieku…
Marzeniem Anne Shirley zawsze było zostać pisarką. A tak naprawdę już nią jest – w internecie znana jest jako Lady Cordelia, autorka fanfików o Damie z Lustra, bohaterce serialu telewizyjnego na motywach legend arturiańskich. Sekret, że to właśnie Anne je pisze, zna tylko jej przyjaciółka Diana. Wszystko zmieni się, gdy Anne i Diana rozpoczną naukę na uniwersytecie, gdzie natkną się na nowego autora fanfików, który wkrótce zdobędzie większą popularność od Lady Cordelii. Blythe jest zarówno uroczy, jak i irytujący, a na dodatek nie ma żadnych skrupułów, by pokazywać swoją prawdziwą tożsamość. Rzuci Anne wyzwanie, by stawiła czoła swojej niepewności i rodzącym się w sercu dziewczyny uczuciom.
Kiedy odważysz się pokazać siebie taką, jaką jesteś, może się zdarzyć wszystko.
2. Sądny dzień
Jaga Moder / Fabryka Słów / 5 czerwca 2024 r.
Blanka do niedawna prowadziła całkiem normalne życie: dysfunkcyjna rodzina, studia, próby wchodzenia w dorosłość na własnych zasadach. Wszystko zmienia zaginięcie jej młodszego brata. Pchana desperacką potrzebą działania, dziewczyna zawiera bardzo ryzykowny pakt i wkracza do świata, którego istnienia nigdy nie podejrzewała, który nie powinien istnieć.
Ramię w ramię z człowiekiem, od którego powinna uciekać jak najdalej, twarzą w twarz z ożywionymi legendami, pozna najgorsze bestie o wyglądzie aniołów i dobre dusze o potwornych obliczach. I choćby z całych sił chciała zapomnieć o tym, co widziała, jest już za późno. Nie ma odwrotu.
niedziela, 19 maja 2024
Książka, o której wydaniu w Polsce marzyłam wiele lat. Lucy Maud Montgomery "Alpejska ścieżka"
Kochani, dziś mam dla Was recenzję książki, na wydanie której polscy czytelnicy czekali przynajmniej od 1974 roku, kiedy to wydana została w formie książki, lub też nawet od 1917 roku, kiedy opublikowano ją w formie odcinków w jednym z kanadyjskich czasopism. Mowa oczywiście o autobiografii L.M. Montgomery, mojej najukochańszej pisarki, którą znać możecie chociażby jako autorkę "Ani z Zielonego Wzgórza" (choć, jak zapewne pamiętają najstarsi czytelnicy bloga, ja największą miłością darzę historie o Pat i o Emilce).
Doczekaliśmy się nareszcie polskiego tłumaczenia "Alpejskiej ścieżki". Od razu zaznaczę, że nie znajdziecie tej książki w najbardziej znanych księgarniach internetowych, lecz w Ridero (dostępny jest ebook i wersja drukowana). Nie jest to reklama, bo książkę kupiłam za własne pieniądze - niemniej wszyscy miłośnicy Montgomery na pewno wdzięczni będą za informację, gdzie można się w tę autobiografię zaopatrzyć - ja sama wiem o niej właśnie od kogoś i tę informację przekazuję dalej :)
sobota, 18 maja 2024
Targi VIVELO 2024 - czyli święto wszystkich książkoholików!
Uwielbiam atmosferę Targów Książki. Dłuuugie kolejki do autorów, promocje, piękne wydania, nowości, ale i starsze perełki. Targi Książki i Mediów VIVELO na Stadionie Narodowym nadal trwają, więc jeszcze jutro możecie je odwiedzić :)
A co tam znajdziecie? Wchodząc do środka, pierwsze, co rzuci się Wam w oczy, to stoiska antykwariatów. Jest ich całkiem sporo i można tam znaleźć prawdziwe skarby. Nastoletnie dziewczyny obok mnie ekscytowały się znalezieniem pewnego wydania Gombrowicza, na które - jak wynikało z ich głośnych zachwytów - polowały już od jakiegoś czasu. Ktoś obok buszował w starych wydaniach polskiej fantastyki, a ja znalazłam dla siebie takie cuda, jak zbiór anegdot z lat 60. o zespole "Mazowsze" (z przepięknymi zdjęciami w środku) czy poezje Longfellowa, którego miałam na liście "do przeczytania", odkąd tylko odnalazłam w zamierzchłych już czasach powieści L.M. Montgomery. Na tym samym poziomie znajdziecie też rzeczy okołoksiążkowe i właściwie nieksiążkowe - zakładki z suszonymi kwiatami, kosmetyki, biżuterię, stare zdjęcia, a nawet maskotki. Było też stoisko z mangami, dość mocno oblegane.
sobota, 11 maja 2024
Zapowiedzi książkowe na maj
Maj to miesiąc bardzo interesujący ze względu na ilość książkowych premier - jest ich mnóstwo, a większość przypada w połowie miesiąca, co ma zapewne związek ze zbliżającymi się targami w Warszawie. Ja już szykuję portfel, bo zamierzam się tam porządnie obkupić ;) Zresztą, co ja się będę tłumaczyć, uwielbiam atmosferę takich targów. Ale wróćmy do zapowiedzi...
1. Bitwa o słowiański gród
Tomasz Kruczek / Replika / 7 maja 2024 r.
Zjazd w Gnieźnie ma stać się jedynym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Jednak niemieccy spiskowcy pod wodzą potężnego grafa Ulricha knują, jak do niego nie dopuścić.
Cesarz Otton III śle poselstwo do księcia Bolesława. Posłowi niespodziewanie z pomocą przychodzą Leszek – młody woj ze słowiańskiego Bnina, niemiecki zbieg Janek oraz księżniczka Wikingów Dis. Nawet nie przypuszczają, że przyszłość zjazdu zależy teraz od ich odwagi i pomysłowości.
A to dopiero początek największej przygody ich życia…
Jak nasi pradziadowie wypiekali podpłomyki? Co to jest osiekaniec? Dlaczego wikińskie hełmy z rogami to mit? Wszystko to wyjaśni porywająca podróż w głąb czasu, w której historia splata się z fascynującą przygodą niezwykłych bohaterów.
sobota, 27 kwietnia 2024
Klimat gęsty jak żywica, czyli "Kwestia wiary" Łukasza Kucharskiego
Powieści oparte na motywach wierzeń i demonologii słowiańskiej pojawiają się na rynku jak grzyby po deszczu. Nie powiem, bardzo mnie to cieszy, bo kocham ten motyw z całego serca. Niemniej jednak, dosyć często zdarzają się powieści "słowiańskie", które są raczej przeciętne, może i dobre, ale nie nazwałabym ich Literaturą przez wielkie L. Po przeczytaniu "Kwestii wiary" mogę natomiast powiedzieć jedno - ta powieść zasługuje na to, aby zdobyć jak najszersze rozpoznanie, aby przedstawić ją jak najszerszemu kręgowi odbiorców. Jest rewelacyjna.
Rogost i Dalebor - dwóch przyjaciół przymierzających szlaki, wędrujących od wioski do wioski, od miasta do miasta. Królestwo Halworu - kraj na pozór prostych ludzi, których serca niejednokrotnie oplata ciasny węzeł mroku. I słowiańskie demony - gotowe na rzeź, rozsmakowane w gorącej krwi.
środa, 3 kwietnia 2024
Zapowiedzi książkowe na kwiecień
Lecimy z kolejnymi zapowiedziami ciekawych premier - na końcu znajdziecie też bonus muzyczny, na który bardzo mocno czekam!
(kursywą moje przemyślenia)
1. Dzikość
Yuval Zommer / Dwukropek / 10 kwietnia 2024 r.
Kiedy ludzkość zbyt mocno ingeruje w naturę i nadwyręża jej zasoby, ta zaczyna obumierać. Aby przyroda odżyła, potrzebny jest ktoś, kto odważnie stanie w jej obronie.
Dzikość to współczesna baśń z pełnym nadziei mocnym przesłaniem.
wtorek, 12 marca 2024
Zapowiedzi książkowe na marzec
Jakoś nie idzie mi w tym roku. Zaplanowałam tyle postów, a czasu na pisanie jak na lekarstwo. Chciałam Wam jeszcze opowiedzieć o dwóch absolutnie wspaniałych powieściach, które przeczytałam w końcówce tamtego roku, o powieści Montgomery z cudownie zimową okładką, wreszcie o podsumowaniu roku. Do tego reportaż, powroty do lektur po latach, krótkie recenzje audiobooków i najlepszych seriali, już nie mówiąc o długo na Instagramie zapowiadanych postach podróżniczych o Krakowie i o Gdańsku. I ja to wszystko napiszę, tylko niech ktoś wydłuży mi dobę ;) Ale od czegoś zacząć trzeba. A skoro mamy już prawie połowę marca, to niech będzie to spis ciekawych premier - jest ich sporo i wszystkie są niesamowicie ciekawe!
(kursywą moje przemyślenia)
1. Przygody Pupusia i Błyskawicy
Paweł Malukiewicz / BookEdit / data premiery: 1 marca 2024 r.
Mops na okładce i już jestem kupiona. Ta książka musiała znaleźć się w tym zestawieniu ;)
Historia niecodziennej przyjaźni dwóch barwnych bohaterów, których fascynujące przygody przekraczają granice wyobraźni.
Przygotuj się na wspaniałą podróż do magicznego świata, gdzie legendarne istoty stają się rzeczywistością, a przyjaźń jest najcenniejszym skarbem.
wtorek, 13 lutego 2024
Klasyka świątecznej powieści. Charles Dickens "Opowieść wigilijna"
Czy jest tu ktoś, kto nie zna Ebenezera Scrooge'a? Zapewne nie... w końcu "Opowieść wigilijna" przynajmniej za moich czasów należała do lektur szkolnych, a historia stała się inspiracją dla wielu innych twórców, ot, chociażby nawet dla filmu z Barbie w roli głównej. Zastanawiałam się nawet, czy jest w ogóle sens pisać na blogu o tej książce. Ale może zachęcę do lektury kogoś, komu jakimś cudem ta opowieść umknęła, a tych, którzy ją już znają, do lektury ponownej.
Londyn, XIX wiek. Ebenezer Scrooge to sknera, jakich mało. W dodatku nienawidzi Świąt. Aż pewnego grudniowego wieczora pojawia się przed nim duch jego zmarłego wspólnika, Marleya - który za życia mógł poszczycić się tak samo lodowatym sercem jak Scrooge - duch dźwigający ciężkie kajdany i cierpiący w życiu pośmiertnym. Zapowiada Scrooge'owi wizytę jeszcze trzech duchów...
piątek, 9 lutego 2024
Zapowiedzi książkowe na luty
Hej! W tym miesiącu z lekkim opóźnieniem, ale są - zapowiedzi książkowe na luty! Zapraszam :)
1. Czyste serce
Kate Chenli / Nowe Strony / 13 lutego
Niesamowita historia inspirowana chińską kulturą.
Błyskotliwa młoda dziewczyna dostaje szansę na drugie życie.
Mingshin przechytrzyła trzech książąt, ponieważ chciała pomóc ukochanemu Renowi w zdobyciu korony. Jednak on ją zdradził. Przekonała się o tym, gdy leżała w kałuży własnej krwi u stóp schodów królewskiego pałacu.
Umierając, dziewczyna błagała bogów, aby cofnęli czas i dali jej okazję wszystko naprawić.
Jej modły zostały wysłuchane. Mingshin budzi się dwa lata wcześniej. Wówczas przyrzeka, że Ren nigdy nie zostanie królem, a ona już nigdy się nie zakocha.
Jednak obdarzony czarną magią dygnitarz zagraża pokojowi w jej królestwie, a żądny władzy Ren okazuje się bardziej zachłanny niż sobie wyobrażała.
Zrządzaniem losu Mingshin sprzymierza się z innym kandydatem do tronu, księciem Jiehem. Dziewczyna doskonale wie, że nie warto oddawać mu serca, lecz w gnieździe żmij, jakim jest królewski dwór, okazuje się, że tworzą świetny zespół. Czy uda jej się odwrócić katastrofę mającą miejsce w przeszłości? Czy będzie zdolna zaufać księciu, a może nawet go pokochać?
Książka zawiera treści nieodpowiednie dla osób poniżej szesnastego roku życia.
wtorek, 30 stycznia 2024
Nieoczywista historia świąteczna w świecie kokryształów. Anna Chaber "Zdążyć do domu na święta"
Zacznijmy od tego, że opis "Zdążyć do domu na święta" nie wydawał mi się zbyt zachęcający. Wydawało mi się, że to historia podobna do wielu innych, prosta, przewidywalna. Jednak za każdym razem, kiedy widziałam u kogoś ranking świątecznych powieści, pojawiała się tam właśnie ta książka. Jej popularność nie dawała mi spokoju. W końcu postanowiłam przekonać się sama, na czym może polegać jej fenomen...
Filip i Kaja to dwoje emigrantów, na co dzień mieszkających w Brukseli. Poznają się, kiedy czekają na samolot do Polski - a konkretniej, kiedy ich lot zostaje odwołany. Kaja nie zamierza się poddawać - z nieznanych Filipowi przyczyn powrót do domu na Święta jest dla niej bardzo ważny, wręcz wygląda na sprawę życia i śmierci. Nieważne, jak - czy pociągiem, czy autobusem, czy autostopem - nieważne, z iloma przesiadkami - Kaja musi wrócić do domu. Jej zdeterminowanie udziela się też Filipowi, który postanawia jej towarzyszyć.
poniedziałek, 29 stycznia 2024
"Dzień świstaka", ale w Wigilię. Agnieszka Jeż "Jedyny dzień w roku"
Znacie może taki film - "Dzień świstaka"? To opowieść o mężczyźnie, który codziennie budzi się tego samego dnia, taka podróż w czasie do dnia poprzedniego. Bohater, aby zatrzymać to koło czasu i ruszyć do przodu, musi coś zmienić w swoim życiu. Tak samo jest w przypadku tej książki. Zaciekawieni? Zapraszam do dalszej lektury!
Dla Doroty tegoroczne Święta to pasmo udręki. Gdy chciała kupić coś na ostatnią chwilę w galerii handlowej, denerwowało ją dosłownie wszystko i wszyscy. Potem, przy kolacji wigilijnej, pokłóciła się z rodziną. Ale nic dziwnego, w końcu nikt jej w tym domu nie zauważa, wszyscy przejmują się tylko jej bratem, ulubieńcem mamy, ulubieńcem mimo tego, że się w ogóle nie stara. Kiedy Dorota budzi się następnego ranka, okazuje się, że wcale nie jest on następny... znów jest Wigilia.
sobota, 20 stycznia 2024
4 książki o Gdańsku, w tym jedna, której nie polecam, i jedna, którą pokochałam
W poprzednim roku odwiedziłam Gdańsk. Lubię przed podróżą (a nawet jeszcze po niej) wprawiać się w klimat zwiedzanego miejsca w sposób literacki, dlatego do przeczytania po długich analizach wybrałam cztery powieści. Jeśli wybieracie się do Gdańska i szukacie literackich inspiracji (lub antypolecajek, bo nie wszystko mi się podobało), zapraszam do lektury. Jeśli po prostu szukacie dobrych książek, to też zapraszam, bo dwie chciałabym szczególnie polecić.
1. Günter Grass "Blaszany bębenek"
niedziela, 7 stycznia 2024
Zapowiedzi książkowe na styczeń
Witajcie w Nowym Roku! Zaczynamy od zapowiedzi książkowych na ten miesiąc - przygotujcie sobie lepiej jakąś herbatkę do czytania, bo interesujących styczniowych premier jest bardzo dużo!
1. Pamiętnik księżniczki
Meg Cabot / Prószyński i S-ka / 9 stycznia 2024 r.
Wznowienie jednej z moich ulubionych serii z czasów szkoły podstawowej! Znacie?
Pierwszy tom kultowej serii o księżniczce Mii.
Cześć, jestem Mia. Mam czternaście lat, metr siedemdziesiąt pięć wzrostu, duże stopy i zagrożenie z algebry, innymi słowy – nic specjalnego. Razem z moją najlepszą przyjaciółką, genialną Lilly Moscovitz, zajmujemy miejsce na samym dole szkolnej hierarchii… choć ja mogę niedługo spaść jeszcze niżej, bo moja matka, zwariowana artystka, właśnie zaczęła randkować z nauczycielem. I to – uwaga! – naszym nauczycielem algebry (przypominam – zagrożenie). Gdy mi o tym powiedziała, byłam naprawdę wściekła – bo chyba nie może być już gorzej?
A nie, wróć… może.
Ojciec właśnie stwierdził, że ten tragiczny moment w moim życiu to idealny czas na to, żeby wyjawić mi, że jest księciem małego europejskiego państwa.
Księciem, który nie może mieć więcej dzieci.
Świetnie, co nie?
Teraz on i grand-mère próbują przekonać mnie do wyjazdu do ich kraju, Genovii, nauki manier i wszystkiego, co wiąże się z byciem następczynią tronu (!). Moje zdanie niezbyt ich interesuje… A ja kocham Nowy Jork i nie chcę go opuszczać, nawet jeśli od teraz będę musiała ukrywać prawdę na swój temat. Chociaż, szczerze mówiąc, nie wiem, kto by uwierzył w tę porąbaną historię. Bo jak to brzmi? Sami zobaczcie:
Cześć, jestem Mia. Mam czternaście lat… i chyba zostałam księżniczką.
Między Londynem a Petersburgiem. Justyna Andrulewicz, Joanna Truchel "Zdrajca i Szaleniec"
Jeśli tęskniliście za klimatem Londynu epoki edwardiańskiej, zwłaszcza w mrocznym wydaniu, nie musicie już więcej szukać. "Zdrajca i Sz...
-
Jest kilka rzeczy, które łączą wszystkie bohaterki, jakie wyszły spod pióra Montgomery. Wrażliwość na piękno przyrody, miłość do Wyspy Ks...
-
Maj to miesiąc bardzo interesujący ze względu na ilość książkowych premier - jest ich mnóstwo, a większość przypada w połowie miesiąca, co m...
-
Witajcie! Lipiec to kolejny miesiąc, który upływa pod znakiem książek o Taylor Swift lub nią inspirowanych (jest ich aż 5! - wszystko z powo...